Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Morawiecki w Senacie. "Mamy 50 mld zł na bieżące potrzeby"

- Mamy poduszkę płynnościową w wysokości około 50 mld zł. To w normalnych czasach wystarcza na 6-7 tygodni - mówił w Senacie premier Mateusz Morawiecki. Przestrzegał również przed nadmiernymi działaniami w ramach polityki fiskalnej. Jak mówił, to może mocno osłabić złotego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Premier Morawiecki w poniedziałek apelował do senatorów, by jak najszybciej przyjęli ustawy w ramach tarczy antykryzysowej (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Morawiecki apelował w poniedziałek do senatorów, by "życzliwie spojrzeli" na projekty ustaw, składających się na tzw. tarczę antykryzysową. - Ten kryzys przeora polską i światową gospodarkę - mówił Morawiecki.

W długim wystąpieniu tłumaczył, że rozwiązania przyjęte przez rząd muszą stanowić odpowiedni "miks" polityki fiskalnej, monetarnej czy budżetowej. Zwracał uwagę, że niekiedy zbyt odważne podejście do jednej z nich może przynieść odwrotne skutki.

Jako przykład podawał osłabienie złotego, co z kolei może wpłynąć na poziom zadłużenia, denominowanego w walutach obcych. A to wynosi obecnie około 500 mld zł.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Premier zwracał uwagę, że ewentualna skala kryzysu w Niemczech może odbić się również na Polsce, przede wszystkim na eksporterach. - A to 45 proc. naszego PKB - powiedział.

Morawiecki podkreślał, że w budżecie jest w tej chwili 50 mld zł poduszki płynnościowej. - W normalnych warunkach to wystarcza na około 6-7 tygodni zaspokojenia potrzeb bieżących - szacuje szef rządu.

Zwrócił się również do senatorów w kwestii ewentualnego poszerzania pomocy dla przedsiębiorców i pracodawców. - Każdy miesiąc zwolnienia ze składek ZUS przedsiębiorców to koszt rzędu 26-27 mld zł - powiedział premier.

Niejako uprzedzał tym samym postulaty niektórych senatorów, którzy jeszcze przed posiedzeniem zapowiadali szerszą pomoc dla przedsiębiorców niż ta, zaproponowana przez rząd.

- Chcemy, by w oparciu o tarczę antykryzysową zbudować prawdziwą tamę antykryzysową - odpowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-04-2020

AnastazjaSmutne. Jest kryzys, a opozycja nadal myśli tylko o zrobieniu dziury w całym.

12-04-2020

MirekJa już widziałem jakie są skutki działań opozycji, opóźnienia w pracach parlamentu, torpedowanie przez Senat... oni zamiast 50mld na wydatki mieliby … Czytaj całość

12-04-2020

HahahaTak, mamy 50 miliardów. Opozycja za swoich rządów przepuszczała pieniądze, rząd inwestował, i widać tego skutki!

Rozwiń komentarze (1695)