Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Morskie wiatraki coraz popularniejsze. Polska ma w tym zakresie duże plany

10
Podziel się:

Dwanaście państw europejskich czerpie prąd z farm wiatrowych na morzach. Łącznie jest już ich już 110 - 10 powstało w ostatnim roku. Polska chce być jednym z liderów produkcji energii z farm offshore. Póki co nie posiada jednak żadnej turbiny.

Polska chce się włączyć do systemu produkcji energii na morzu.
Polska chce się włączyć do systemu produkcji energii na morzu. (Fotolia, shaunwilkinson)
bEKFvymt

Farmy wiatrowe możemy spotkać na morzach: Północnym, Bałtyckim i Irlandzkim. Miniony rok był rekordowy dla farm offshore. Według raport organizacji branżowej WindEurope, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza", w 2019 roku wybudowano 502 turbiny o średniej mocy 7,8 MW. Statyczna farma offshore generowała 621 MW energii.

Liderem w eksploatacji tego rodzaju energii jest Wielka Brytania. Kraj ten, po przyłączeniu do systemu wybrzeży największych tego typu farm (East Anglia i Hornsea One), posiadał największy wolumen przyłączonej mocy. 45 proc. z dodanych do sieci 3,6 GW w 2019 roku.

Kolejne kraje do budowy farm wiatrowych zachęca coraz niższa cena tej technologii. "GW" podaje, że cena za MWh plasowała się w przedziale 40-50 euro.

bEKFvymv

Zobacz też: Podatki w Polsce będą musiały wzrosnąć. Ekspert kreśli ponurą przyszłość

To wpływa też na szacunki WindEurope, które podkreśliło, że o ile przed rokiem przewidywało, że łączna moc wszystkich farm sięgnie w 2030 roku 76 GW, to teraz "szacuje je na 100 MW" - podaje Giles Dickson, szef WindEurope, cytowany przez "Wyborczą".

bEKFvymB

28 GW ma pochodzić z polskich wód Bałtyku. Jak podkreśla prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wodnej w rozmowie z "GW", dla niektórych może być "zaskakującym" fakt, że Polska ma ambicję na bycie "kluczowym graczem na Bałtyku", ponieważ póki co "nie mamy jeszcze ani jednej turbiny".

Wskazuje on jednak, że nasze wody są wręcz wymarzonymi warunkami dla farm wiatrowych, ponieważ wiatr na nich wieje przez 90 proc. czasu.

Do projektu ustawy dot. morskiej energetyki wiatrowej, rząd wpisał 9,5 GW energii pochodzącej z offshore’u do 2040 roku.

bEKFvymC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKFvymW
energia
oze
KOMENTARZE
(10)
ja
2 lata temu
takie same wielkie plany jak z produkcja aut elektrycznych !!!!!
megaloman
2 lata temu
mega farmę zbudować przy mega lotnisku,samoloty wytwarzają mega wiatry
Bartek
2 lata temu
Mamy plany to dlaczego nie skupimy się na budowie własnej technologii?
bEKFvymX
Góral
2 lata temu
Mamy PLANY
jk
2 lata temu
'przed rokiem przewidywało, że łączna moc wszystkich farm sięgnie w 2030 roku 76 GW, to teraz "szacuje je na 100 MW" ... To az takie obciecie prognoz mimo spadku kosztow? Albo pan redachtor sie nie postaral...