Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rekompensaty za prąd. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało projekt

46
Podziel się:

Ministerstwo Aktywów Państwowych zakończyło prace nad projektem ustawy, który wprowadzi rekompensaty za tegoroczne podwyżki cen prądu. Mają one jednak obowiązywać dopiero od 2021 roku. Nie obejmą też wszystkich, o czym poinformował szef resortu Jacek Sasin.

Jacek Sasin odsłania karty w kwestii rekompensat za ceny prądu.
Jacek Sasin odsłania karty w kwestii rekompensat za ceny prądu. (East News, ROBERT STACHNIK, REPORTER, East News)

- Według wyliczeń prawo do rekompensat będzie przysługiwało 15 mln gospodarstw domowych, co oznacza, że w kieszeniach Polaków pozostanie ok. 2,4 mld złotych - powiedział Jacek Sasin w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Dziennik dotarł do projektu ustawy, która zakłada wprowadzenie rekompensat za tegoroczne podwyżki cen prądu. Przysługiwać one mają osobom mieszczącym się w pierwszym progu podatkowym, czyli takim, które zarabiają brutto maksymalnie ok. 7 tys. złotych miesięcznie.

Co istotne, rekompensata nie przysługuje na całe gospodarstwo domowe, ale na osobę, która podpisała umowę na dostawę prądu. Oznacza to, że jeżeli ta osoba spełnia warunki, wobec których rekompensata przysługuje, to zostanie mu ona przyznana. Nie ma tutaj znaczenia fakt, ile zarabiają pozostali domownicy.

Zobacz też: Podatek cukrowy. "Zamiast polskich, będziemy pić czeskie, słowackie i niemieckie napoje"

Rekompensaty przewidują cztery stawki ryczałtu: 34,08; 82,80; 190,86 i 306,75 zł. Najniższa jest przeznaczona dla tych gospodarstw, które mieszczą się w progu zużycia energii od 63 do 500 kWh.

Drugi próg obejmie gospodarstwa z zużyciem od 500 do 1200 kWh. Trzeci - od 1200 do 2800 kWh. Czwarty jest przeznaczony dla gospodarstw z zużyciem powyżej 2800 kWh.

Co oznacza w praktyce "rekompensata"? Pieniądze na nasze konto nie wpłyną - rekompensata będzie odliczona od pierwszego rachunku za energię wystawionego po 15 marca 2021 roku. Jeśli natomiast kwota na rachunku będzie niższa, niż zwrot, który nam przysługuje, to wtedy odliczenie nastąpi również od następnych rachunków.

Żeby otrzymać rekompensatę, trzeba będzie wypełnić do końca 2020 roku jednostronicowy wniosek w firmie dostarczającej nam energię.

Rekompensata za podwyżkę cen prądu oraz przeciwdziałanie wzrostom cen energii w 2019 roku ma kosztować budżet łącznie ok. 10 mld złotych.

Od 1 lutego za prąd więcej płacą klienci odpowiednio: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator. Operatorzy już rozsyłają do klientów odpowiednie pismo informujące o podwyżkach.

Jak wynika z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki, gospodarstwa domowe w 2020 roku zapłacą średnio o 9 zł więcej za prąd co miesiąc. O tyle większy rachunek dostanie 3-osobowa rodzina. W sumie w ciągu roku jest to zatem 108 zł więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
OloRatuj
3 lata temu
Ciemne, oszołomione wonią kadzidła posły pomogły firmom energetycznym przeforsować podwyżkę i chore progi energetyczne. Chore to mało powiedziane! LUDZIE, OBUDDŹCIE SIĘ! Zużycie 500kWh/rok daje ~57W/h. Takie obciążenie "załatwia" jedna lodówka (dobrej klasy, ok 0,77kWh/dobę) + dwie żarówki w przedpokoju! Co, mamy wrócić do nafty i ognisk??
Anna
4 lata temu
Wielu starszych ludzi nie dostanie żadnej rekompensaty,bo nie będzie dziadek czy babcia wiedziała gdzie iść,żeby wypełnić wniosek .Tylko nie piszcie,że mają dzieci czy wnuki,którzy powinni pomóc.Dużo dzieci nie ma,albo są za granicą.Rekompensata powinna być wypłacana bez formularzy.Przecież dostawca prądu widzi ile ktoś zużywa.Liczą,że część nie wypełni i państwo na biednych znowu zyska.
++
4 lata temu
mamy eldorado...nic tylko głosować na dobrą zmianę..
Manek
4 lata temu
Sasin weźmie mi z jednej kieszeni i da do drygiej i to ma być rekompensata ? Ludzie to jest obłuda, fałsz i zakłamanie 😲
Marcin
4 lata temu
A co jeśli umowa na prąd jest podpisana przeze mnie i żonę i oboje razem zarabiamy 7100 zł? Chodzi mi o ten próg 7000 zł który został podany. Wniosek o ten jednorazowy zwrot składa jedna osoba czy dwie? Bo jak ja złoże czy moja żona to dostaniemy ten zwrot a jeśli wspólnie to nie. Ktoś zna dobra odpowiedź?
...
Następna strona