Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Na tych trasach lepiej nie tankować. Tutaj jest najdrożej

15
Podziel się:

Eksperci z aplikacji PanParagon oraz systemu dla kierowców Yanosik przed długim weekendem przygotowali raport, w którym przedstawiają, jakie drogi są najdroższe pod względem cen paliw na stacjach. Wskazują, gdzie lepiej unikać tankowania, by nie przepłacać.

Na tych trasach lepiej nie tankować. Tutaj jest najdrożej
Najwyższe ceny czekają na kierowców na stacjach benzynowych położonych tuż przy autostradach (WP, Tomasz Budzik)

PanParagon to aplikacja do przechowywania dowodów zakupu. Dzięki anonimowym danym, które trafiają do systemu aplikacj tworzy ć różnego rodzaju analizy.

- Tuż przed Wszystkimi Świętymi postanowiliśmy przyjrzeć się cenom benzyny 95, oleju napędowego oraz gazu LPG. Na podstawie informacji zawartych na paragonach, przyporządkowaliśmy je do poszczególnych rodzajów dróg. W celu uzyskania jeszcze dokładniejszej analizy nasze wyniki zestawiliśmy z danymi z systemu Yanosik, w którym kierowcy oprócz bieżącej sytuacji na drodze informują o aktualnych cenach paliw na stacjach – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon

Na tej podstawie powstał raport, prezentujący najdroższe i najtańsze do tankowania trasy. Badanie było przeprowadzone od 1 do 25 października.

Szybko i drogo. Różnica nawet 36 groszy na litrze

Jak pokazują wyniki badania, najwyższe ceny czekają na kierowców na stacjach benzynowych położonych tuż przy autostradach. W zależności od rodzaju paliwa ceny są tutaj wyższe średnio o około 30 groszy w stosunku do dróg krajowych. Przykładowo tankując LPG na autostradzie zapłacimy średnio 36 groszy na litrze więcej.

Najmniejsza, ale nadal znacząca dla portfela kierowcy jest różnica w cenie oleju napędowego, zapłacimy tutaj średnio więcej o 31 groszy na litrze niż na drogach krajowych. Nieco taniej niż na autostradach jest na drogach ekspresowych. Najatrakcyjniejsze ceny czekają kierowców na stacjach przy drogach krajowych - komentuje Antonina Grzelak.

A2 najdroższą autostradą również pod względem cen paliw?

- Autostrada A2 znana jest z rekordowych cen za przejazd bramkami. Jednak nie tylko w tej kwestii droga ta bije niechlubne rekordy. Spośród wszystkich autostrad to tutaj kierowcy zapłacą najwięcej za zatankowanie auta benzyną 95 (średnio 7,05 zł/l) i gazem LPG (śr. 3,60 zł/l). Co ciekawe, w przypadku oleju napędowego najdroższą ofertę przedstawiają stacje paliw przy A6 (śr. 7,91 zł/l) - wylicza ekspertka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny gazu oszalały. "Najboleśniej odczują to mniejsze firmy"

W przypadku dróg ekspresowych najdroższą ofertę z benzyną 95 mają stacje przy S3 (śr. 6,94 zł/l). Za olej napędowy na "ekspresówkach" najwięcej zapłacimy przy S12 (śr. 7,91 zł/l), natomiast za gaz na S52 (śr. 3,51 zł/l). Spośród dróg krajowych najdroższe pod względem cen paliw okazały się: DK23 - średnio 6,92zł za litr benzyny 95, DK24 – ok.7,91 zł za litr ON i DK18 – śr. 3,60 zł za litr gazu LPG.

W niektórych przypadkach ceny paliw na drogach krajowych dorównały cenom autostradowym. Taka sytuacja widoczna na drodze numer 24, gdzie za litr oleju napędowego zapłacimy średnio taką samą kwotę jak na najdroższej pod tym względem A6. Warto zaznaczyć, że DK24 jest często wybierana jako trasa zastępcza dla A2. To może tłumaczyć wysokie ceny diesla na stacjach w jej najbliższej okolicy – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Tutaj nie przepłacisz

W przypadku oleju napędowego i LPG spośród autostrad najkorzystniej ceny przedstawiają się na A1. Co ciekawe, w zestawieniu najtańszych autostrad pod względem cen benzyny 95 znalazła się A6. Tutaj za 1 litr PB95 średnio kierowcy płacili 6,89 zł. Przy tej samej autostradzie stacje paliw mają najdroższą ofertę w przypadku Diesla. Korzystne ceny paliw znajdziemy także przy drogach ekspresowych tj. S86 w przypadku PB 95, S52 z ofertą ON i S74 LPG. Tanio można zatankować także przy drodze krajowej nr 24, 47 i 88. Na uwagę zasługuje droga krajowa 24, która jest najtańszą drogą tego typu pod względem benzyny 95, a najdroższą pod względem cen Diesla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
eeeee
2 lata temu
Przecież to już dziecko wie, że zawsze przy autostradach było najdrożej.
Jan
2 lata temu
Tylko że na ekspresówkach i autostradach tankują prawie wyłącznie klienci flotowi, a płacąc karta flotową, ma się co najmniej 30 gr/l rabatu. Czyli np. TIR tankujacy tak na MOP-ie może mieć DUŻO taniej niż kierowca indywidualny tankujący na stacji przy supermarkecie
Kierowca tira...
2 lata temu
Droższego paliwa od Podkarpacia Kolbuszowej to już chyba w Polsce nie ma bp 95 po 6,99 on 8,02
Aries
2 lata temu
ON w miastach powyżej 8zł, a na A1 dużo wyżej.
Ello
2 lata temu
A6 i S3. Czyli zachód kraju. Szkoda, że nie wyjaśnili, dlaczego tak jest. To ja powiem - to ceny dla Niemców. W Świnoujściu nawet Tier jest dwa razy droższy.