Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Hamowanie w branży kurierskiej. Zamiast boomu podnoszenie opłat

22
Podziel się:

Tegoroczny świąteczny szczyt paczkowy będzie inny niż wszystkie do tej pory – zamiast boomu czeka nas hamowanie. Firmy z branży kurierskiej podnoszą ceny usług i wprowadzają dodatkowe opłaty - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita". Spowolnienie dynamiki w branży e-commerce przekłada się na słabsze wyniki sektora kurierskiego w Polsce. Tym, co najbardziej bezpośrednio wpłynęło na firmy, jest wzrost cen paliw.

Hamowanie w branży kurierskiej. Zamiast boomu podnoszenie opłat
Eksperci wieszczą spowolnienie w branży kurierskiej, które jest konsekwencją inflacji i słabnących nastrojów konsumenckich (Adobe Stock, Andrey Popov)

Jak zaznacza "Rz", w tym roku – po raz pierwszy od ponad dekady – rynek KEP (kurier, ekspres, paczka) w Polsce może nie odnotować dynamicznego wzrostu. Eksperci wieszczą spowolnienie w branży, które jest konsekwencją inflacji i słabnących nastrojów konsumenckich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To karygodne. Kurierzy myśleli, że nikt ich nie widzi

Sytuacja jest na tyle trudna, że w tzw. świątecznym szczycie, który co roku przynosił boom na usługi kurierskie, oczekiwane są nawet spadki. Szans na szybkie odwrócenie tego zjawiska nie ma, gdyż dostawy e-zakupów stają się coraz droższe - pisze "Rz".

- Z całą pewnością spowolnienie dynamiki w branży e-commerce przekłada się na słabsze niż oczekiwane wyniki sektora kurierskiego w Polsce. Tym, co najbardziej bezpośrednio wpłynęło na firmy KEP, jest wzrost cen paliw. Przewoźnicy reagują na tę sytuację, podnosząc wysokość opłaty paliwowej, a to powoduje wzrost cen przesyłek - potwierdza w rozmowie z dziennikiem Marcin Susmanek, członek zarządu Alsendo (firma jest operatorem serwisów TaniKurier, Apaczka i Sendit).

Podwyżki w postaci nowych opłat

Spodziewa się on dalszego wzrostu cen – tym razem w odpowiedzi na rosnące koszty energii i zatrudnienia. - Podwyżki mogą objąć samą cenę transportu lub zostać wprowadzone w postaci nowych opłat, np. zmiennej opłaty energetycznej – dodaje.

Przypomnijmy. Lider rynku, firma InPost już dwukrotnie w tym roku podniosła ceny: w kwietniu i maju. Wszystkie usługi poszły w górę o 70-90 groszy. Cena dla gabarytu A wynosi obecnie 14,69, dla gabarytu B – 15,69 zł, a dla C – 17,39 zł. Ceny usług dodatkowych nie zmieniły się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Roman
2 lata temu
Nachapali się i już wystarczy. Zostanie tylko INPOST i może DPD. Pozostali w glebę.
nikt
2 lata temu
zapytajcie szarego kuriera, wszyscy sa juz na wlasnych dzialalnosciach, kto ponosi koszt wyzszej ceny paliwa. a firmy kurierskie podnosza ceny :))))))
vdsv
2 lata temu
Niezależnie od tego jak rośnie gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Tsarinni oszu...
2 lata temu
Już od kilku lat się przekonaliśmy że e-handel nie jest taki dobry. Jak mam kupić coś porządnego to warto wybrać się do sklepu. Najgorsze jest Allegro ludzie myślą że jest tanie ale przy obecnych prowizjach i kosztach okazuje się że kupowanie tych samych produktów w sklepach lub na innych platformach jest o 10-15 % tańsze.
Moim zdaniem
2 lata temu
Pozwolili na te firmy kurierski, a Poczta Polska firma z wielkimi tradycjami ledwo zipie. Zarobki na poziomie minimum krajowego i nie ma komu już tam pracować. U mnie na poczcie są cztery okienka, a przeważnie jest tylko jedno czynne.
...
Następna strona