Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Nadchodzą rewolucyjne zmiany. Pracownik zyska nadzwyczajną ochronę

259
Podziel się:

Od przyszłego roku zwolnienie pracownika z pracy przez pracodawcę będzie o wiele trudniejsze, niż było dotychczas. Dzięki procedowanym obecnie w Sejmie zmianom w prawie pracy pracownik zyska skuteczną i obligatoryjną ochronę z sądu nawet na trzy lata.

Nadchodzą rewolucyjne zmiany. Pracownik zyska nadzwyczajną ochronę
Sprawy przed sądami pracy trwają rok, a nawet dwa lata (PAP, Szymon Pulcyn)

Poselski projekt dotyczący nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych idzie przez Sejm jak burza. Posłowie PiS złożyli go 6 czerwca, a 20 czerwca został już skierowany równolegle do Senatu i podpisu prezydenta.

Mimo że dotyczy on emerytur stażowych, zawiera również rozwiązania, które nie mają z nimi nic wspólnego, jak chociażby dodany artykuł 477(2) Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z nim, sąd pracy – jeśli uzna wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywróci pracownika do pracy w wyroku na wniosek pracownika będzie musiał nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia go do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierowcy nagrani w tunelu w Świnoujściu. Oburzające zachowania

Obecnie sąd pracy może, ale nie musi nakładać na pracodawcę tego typu obowiązku, mając na uwadze całokształt okoliczności w danej sprawie.

Pracownik zyska dodatkową ochronę

Co to dokładnie oznacza dla pracodawcy i pracownika? Dużo większą ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy niż obecnie.

Po wejściu w życie nowych przepisów – co planowane jest na styczeń 2024 r. – sąd pracy będzie obligatoryjnie nakładał na pracodawcę obowiązek zatrudniania zwolnionego pracownika, aż do uzyskania prawomocnego wyroku w jego sprawie.

Do tego czasu pracownik będzie otrzymywał wszystkie świadczenia pracownicze.

Jak długo pracodawca będzie musiał wypłacać wynagrodzenie? Według radcy Marcina Frąckowiaka, eksperta prawa pracy w Kancelarii Sadowski i Wspólnicy, może być to nawet trzy lata, bo tyle trwają łącznie procesy przed dwiema instancjami w Polsce.

Chociaż nasz rozmówca przyznaje, że rozwiązanie jest bardzo propracownicze, ustawodawca nie przewidział w nim wielu sytuacji.

Przykładowo, sąd drugiej instancji może zmienić wyrok sądu pierwszej instancji, uznając, że roszczenie pracownika było w całości bezzasadne i oddalić jego roszczenie o przywrócenie do pracy.

Co wówczas z okresem zatrudnienia pracownika pomiędzy wyrokiem pierwszej a drugiej instancji? Kto zwróci pracodawcy koszty związane z przymusowym zatrudnieniem zwolnionego pracownika? Na te pytania projekt ustawy nie odpowiada.

Brakuje w nim również informacji dotyczącej okresu przejściowego. Dlatego nie wiadomo, czy nowe przepisy obejmą tylko te sprawy, które rozpoczną się w przyszłym roku, po wejściu w życie przepisów, czy również te już toczące się przed sądami.

Pracownicy pod szczególną ochroną

W projekcie ustawy znalazł się też drugi przepis, który dotyczy bardzo szerokiej grupy pracowników, takich jak: działacze związkowi, kobiety w ciąży, pracownicy korzystający z urlopów rodzicielskich czy wychowawczych, pracownicy w wieku przedemerytalnym, pracownicy korzystający z urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, posłowie, senatorowie i inni.

Wobec tej kategorii pracowników w projekcie proponuje się nowe brzmienie art. 755(5) Kodeksu postępowania cywilnego, tak aby mogli oni na każdym etapie sprawy skutecznie dochodzić przed sądem pracy przywrócenia ich do pracy, a samo wypowiedzenie umowy przez pracodawcę było bezskuteczne.

Zasięg tego przepisu jest niezwykle szeroki i rozciąga się nie tylko na chronionych działaczy związkowych, ale także osoby objęte ochroną przedemerytalną lub ochroną związaną z rodzicielstwem – tłumaczy mec. Frąckowiak.

Zdaniem naszego rozmówcy utrzymywanie bezwzględnej ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy prowadzi już dzisiaj do wielu patologii. Nowe przepisy te zjawiska nasilą.

Z kolei Pracodawcy RP w swojej opinii do projektu napisali, że procedowane przez Sejm zmiany nie były konsultowane z nimi na forum Rady Dialogu Społecznego i naruszają swobodę kształtowania umów, co jest niedopuszczalne.

Mec. Frąckowiak jest przekonany, że odpowiedzią pracodawców na nowe przepisy, które są wypełnieniem umowy zawartej pomiędzy NSZZ "Solidarnością" a prezydentem Andrzejem Dudą, będzie unikanie zatrudniania pracowników na umowy o pracę, gdyż tylko tej kategorii zatrudnionych przepisy te będą dotyczyć.

Katarzyna Bartman, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(259)
bolek
3 miesiące temu
uwazam ze przed emerytura powinien byc urlop zdrowotny przez rok i wtedy niech pracownik sie zdecyduje czy moze jeszcze pracowac czy odejsc z braku zdrowia
Zofia
9 miesięcy temu
Pracuję jako terapeuta zajęciowy, gdyż zdobyłam wykształcenie w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Na szczęście współpracuję z fantastycznymi ludźmi, więc nie muszę się martwić o komplikacje z pracodawcą.
Pracownik.
9 miesięcy temu
Absurd goni absurd. Sam jestem pracownikiem ale to co wymyśla ten rząd współczuję pracodawcom. Czas kończyć z tymi rządami bo to jakieś farmazoniarskie populistyczne zagrywki które rozwala gospodarkę i ściągną nam na głowy uchodźców z innych krajów jak się dowiedzą jakie u nas eldorado w którym nie trzeba pracować
Arnold
9 miesięcy temu
państwo pisu chce rozłożyć na łopatki Polską przedsiębiorczość a z samej pracy zrobić patologię społeczną.... , którą jednak mają utrzymywać sami pracodawcy !?!? tak działatylko okupant albo ktos pragnący zniszczenia kraju od. środka .....
Bo tutaj
9 miesięcy temu
chodzi o to, żeby to pracodawcę obciążyć kosztami utrzymania bezrobotnych, a rząd będzie miał tez ok statystyki zatrudnienia.
...
Następna strona