Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Najbogatsi "Wprost". Michał Sołowow otwiera zestawienie, Solorz na drugim miejscu

6
Podziel się:

To już trzydzieste zestawienie" Listy 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost". Najzamożniejsi ludzie w naszym kraju jeszcze nigdy w historii nie zgromadzili tak potężnego majątku.

Okładka najnowszego wydania tygodnika "Wprost"
Okładka najnowszego wydania tygodnika "Wprost" (FB Wprost, FB Wprost)

Pierwszy przemysłowiec III RP. Najbogatszy Polak, który tylko w ciągu roku powiększył swój stan posiadania o kolejne dwa miliardy złotych. Kiedyś największy rekin polskiej giełdy. Dzisiaj działa już poza parkietem – tak charakteryzuje tygodnik "Wprost" lidera listy 100 najbogatszych Polaków.

To Michał Sołowow, który w marcu tego roku znalazł się również na szczycę listy najbogatszych magazynu "Forbes".

Bezsprzecznie najbogatszy

Najcenniejszym składnikiem jego majątku pozostaje Synthos, który jest największym w Europie producentem polistyrenu do spieniania. Koncern wytwarza też składniki do produkcji farb, suplementów diety czy środków ochrony roślin. Jest też trzecim największym na świecie producentem kauczuków syntetycznych, z których Michelin, Continental albo Goodyear robią opony. Sołowow kontroluje też producenta podłóg Barlinek, sieć sklepów z dywanami Komfort czy producenta ceramiki sanitarnej i wyposażenia łazienek, firmę Cersanit z siedzibą w Kielcach.

Zobacz także: Obejrzyj: Bogactwo po polsku. Tak zamożni Polacy wydają pieniądze

Sołowow ma w portfolio również "lżejsze" biznesy. Należy do niego na przykład sieć barów rybnych North Fish czy hamburgerowni John Burg. Prowadzi też kilkadziesiąt salonów Homla z artykułami do wyposażenia wnętrz.

W Krajowym Rejestrze Sądowym próżno szukać jego nazwiska przy jakiejkolwiek spółce zarejestrowanej w naszym kraju. Miliarder wszystkimi biznesami zarządza przez swój luksemburski fundusz Black Forest.

Kolejne trzy miejsca na liście "Wprost" pokrywają się z rankingiem "Forbes". Na drugim miejscu uplasował się "najpotężniejszy człowiek polskich mediów" Zygmunt Solorz z majątkiem 10,1 mld zł.

Jego Cyfrowy Polsat z 5,7 mln klientów jest największym dostawcą płatnej telewizji w Polsce. Do Solorza należy też telekom Plus z prawie 10 mln klientów komórek oraz Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, który rozsyła po kablach 7 proc. energii elektrycznej do polskiemu systemu. Giełdowa Netia dociera ze swoim internetem do 70 proc. polskich biurowców i centrów handlowych.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajęli Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk, każde z majątkiem wycenionym na 7 mld zł.

Na kolejnych miejscach rankingu znaleźli się:

Tomasz Biernacki (prezes sieci sklepów Dino, "człowiek, który zatrzyma Biedronkę") - 6,3 mld zł
Jerzy Starak (Polpharma) 5,9 mld zł

Piotr Szulczewski (twórca aplikacji Wish do robienia zakupów) 5,3 mld zł

Paweł Marchewka (prezes zarządu i założyciel firmy Techland) 4,3 mld zł

Zbigniew i Mateusz Juroszek (zakłady bukmacherskie STS) 3,5 mld zł

Antoni Ptak 3,1 mld zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(6)
gosc
3 lata temu
Znajac rodzine Kulczyków niedlugo znow beda na 1 miejscu
Obserwator
3 lata temu
Łatwiej będzie wielbłdowi przejść przez ucho od igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego. Cóż to wszystko jest tylko marnością i pogonią za wiatrem. Zdobędziesz szczyt, a tam nie ma nic.
BARRRRLINEK
3 lata temu
SOŁOWOW TOCOOOLGOSC
KIELCZANINSYN...
3 lata temu
KIELCEGUROM
zeflik
3 lata temu
Wg amerykańskich badań 60k usd/rok to granica zarobków powyżej której człowiek nie zauważa znaczącej poprawy komfortu życia. Jestem przeciwnikiem socjalizmu, ale pytam się po co ludziom takie pieniądze? Rozumiem rozwijać biznes, bo są w tym dobrzy, ale tą forsą można tylu ludziom pomóc. Jak można mieć tyle i patrzeć jak inni z powodu prawdziwych nieszczęść cierpią nędzę?