Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Najlepsze inwestycje 2019 r. Czy ten trend się utrzyma?

17
Podziel się:

Mieszkania, złoto? A może jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych? Na czym mogłeś zarobić najwięcej w 2019 r.? Sprawdziłem to!

Najlepsze inwestycje 2019 r. Czy ten trend się utrzyma?
(PAP, Leszek Szymański)

Jakie produkty depozytowe są najpopularniejsze wśród Polaków? Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że rachunki bankowe (w tym ROR-y) i lokaty. Bank centralny podaje, że w grudniu 2019 r. trzymaliśmy na nich 898 mld zł. (w porównaniu do końca 2018 r. oznaczało to wzrost o 10 proc.). Wybieramy depozyty bankowe przede wszystkim dlatego, że mają łatwą do zrozumienia konstrukcję i są obarczone niskim ryzykiem. Przynoszą też jednak niskie zyski.
Na czym więc mogłeś zarobić najwięcej w 2019 r.? Sprawdziłem to.

Złoto – na nim mogłeś zyskać najwięcej

Ten kruszec już od wieków wzbudzał emocje wśród ludzkości. Przykłady? Hiszpańscy konkwistadorzy w XVI w. poszukiwali El Dorado, czyli mitycznego złotego miasta. W XIX-wiecznych Stanach Zjednoczonych, między 1848 a 1863 r. trwała kalifornijska gorączka złota.

Zasoby złota "wydobywalnego", czyli takiego, do którego mamy dostęp (znajdującego się na powierzchni Ziemi i bezpośrednio pod nią) wystarczą – wg analityków banku Goldman Sachs – na ok. 20 lat.

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyt hipoteczny. Tyle może dostać rodzina zarabiająca dwie średnie krajowe

W 2019 r. cena uncji złota (czyli 31,1034768 g tego kruszcu) wzrosła z 1 286,30 USD (notowanie z 2.01.2019 r.) do 1 519,95 USD (notowanie z 31.12.2019 r.). A na początku marca uncja złota kosztuje już 1 610,35 USD (czyli 6 321,43 zł – na podstawie średniego kursu NBP z 2.03.2020 r.).

Według analityków HRE Investments, gdybyś przez cały ubiegły rok posiadał złoto, to zarobiłbyś 19,9%. Zdaniem Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments, tak duży zarobek na złocie zawdzięczamy nie tylko rosnącym notowaniom kruszcu na światowych giełdach (tam jego cena wyznaczana jest w amerykańskiej walucie), ale też temu, że dolar w 2019 roku umocnił się wobec złotówki.

Bartosz Turek dodaje też, że - niepewność co do perspektyw światowej gospodarki związana z atakiem koronawirusa doprowadziła już do tego, że obecnie za uncję złota trzeba już płacić ponad 6,5 tys. złotych – najwięcej w historii. I choć najlepszy moment na zakup tego metalu najpewniej już minął, a zakup złota oznacza ryzyko kradzieży i po części wystawia nas też na ryzyko zmienności kursu walutowego, to bez wątpienia wciąż jest to solidne zabezpieczenie na wypadek realizacji różnych skrajnych scenariuszy – wojen, kryzysów gospodarczych czy innych poważnych kataklizmów.

W czołówce są też nieruchomości...

Ceny mieszkań w 2019 r. rosły i nic nie wskazuje na to, że wzrost ich cen zatrzyma się w bieżącym roku. Z raportu AMRON-SARFiN za IV kwartał 2019 r. wynika, że średnia cena transakcyjna 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania w Warszawie wyniosła 9 021 zł, a jej cena – w porównaniu do IV kwartału 2018 r. – wzrosła o 11,14 proc. Co ciekawe, nie jest to najwyższy wzrost. Ten został odnotowany w Łodzi (o 19,9 proc.) i w Białymstoku (o 15,65 proc.).

Ile można było zarobić na wynajmie mieszkania? Z szacunków HRE Investments, przygotowanych na podstawie danych NBP wynika, że pod koniec 2018 roku kupując w stolicy mieszkanie na wynajem, można było liczyć na to, że w formie czynszów trafił na konto właściciela około 5,5 proc. ceny zapłaconej za lokal i to już po uwzględnieniu wszystkich kosztów czy okresowego braku najemcy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ta wielkość nie została skorygowana o opodatkowanie (w przypadku ryczałtu wynosi ono 8,5 proc. przychodu).

Z kolei, potencjalny zysk na sprzedaży mieszkania, uwzględniający wzrost ceny używanych mieszkań w Warszawie o 10,5 proc. (wg danych NBP), wynosi 16 proc.. Dlaczego mówię o zysku potencjalnym?

- Żeby faktycznie zarobić na wzroście wartości mieszkania trzeba byłoby je bowiem sprzedać. To wiąże się z kosztami, czasem wymaga zapłaty podatku od wzrostu wartości lokalu. Dlatego też zakup mieszkania na wynajem tylko na jeden rok nie ma sensu. W tym kontekście zaprezentowane wyniki należy raczej traktować jako zabawę na liczbach - wyjaśnia to Bartosz Turek, ekspert rynku nieruchomości.

...i fundusze inwestycyjne

Czołówkę zestawienia inwestycji, które w 2019 r. dały największy zysk, zamykają krajowe fundusze akcji. Pozwoliły one zarobić 12 proc. (przed opodatkowaniem). Tak duży zysk przyniosły jednak nie fundusze inwestujące w akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie (one dały zarobić w zeszłym roku 4,5 proc.), ale fundusze inwestujące na zagranicznych giełdach.

- Mamy więc tu do czynienia z wypadkową dobrych wyników światowych giełd w 2019 roku i faktu, że w ubiegłym roku złotówka osłabiała się np. wobec dolara – tłumaczy Bartosz Turek i dodaje, że - dla porządku warto też dodać, że ten sam czynnik, który stoi w ostatnim czasie za wzrostem cen złota, doprowadził do wyraźnej przeceny na giełdach w lutym 2020 roku.

Na drugim końcu skali – obligacje Skarbu Państwa i lokaty

Obligacje Skarbu Państwa cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Wartość ich sprzedaży w 2019 r. wyniosła – wg Ministerstwa Finansów – 17 286,9 mln zł. Ich średnie oprocentowanie wyniosło 2,2 proc.

Trzeba jednak pamiętać, że wśród nich są też obligacje "odporne" na działanie inflacji – z marżą od 1,25 proc. ponad inflację (dla obligacji 4-letnich) do 2 proc. ponad inflację (12-letnie obligacje rodzinne). W styczniu 2020 r. największą popularnością wśród kupujących cieszyły się obligacje 4-letnie. Wartość ich sprzedaży wyniosła 1 139,7 mln zł.

Trzeba dodać, że w 2020 r. sytuacja na rynku lokat nie uległa poprawie. Średnie oprocentowanie 12-miesięcznych lokat w lutym 2020 r. wyniosło zaledwie 1,52 proc.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu zacząłeś przeglądać ogłoszenia firm deweloperskich i szukać kredytu hipotecznego, którym sfinansujesz zakup mieszkania, powinieneś pamiętać, że żeby "odcinać kupony" od wynajmowanego mieszkania, trzeba najpierw je kupić, następnie przygotować do wynajmu (wykończyć/wyremontować, wyposażyć w meble i AGD) i znaleźć najemcę. Nie ma też pewności, że czynsze wynajmu będą nadal rosły.

Chcesz kupować złoto? W jego przypadku "próg wejścia" w inwestycję jest co prawda niższy – za 2-gramową sztabkę złota zapłacisz ok. 460 zł, 10-gramowa kosztuje ok. 2 200 zł. Za południowoafrykańskiego Krugerranda (moneta inwestycyjna o masie 1 uncji) zapłacisz ok. 6 500 zł. Podobnie kosztuje złota moneta 50-dolarowa z Kanady czy z USA. Pamiętaj tylko, że posiadanie złota wiąże się z ryzykiem tego, że na twój kruszec połakomią się amatorzy cudzej własności.

Autor: Maciej Kazimierski

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(17)
Uczeń Balcero...
4 lata temu
Według autora lokaty bankowe przynoszą zysk ? oprocentowanie 1% , przy inflacji 4%.
ja
4 lata temu
Na wszystkim da się zarobić tak samo jak stracić, bo wszystko podlega wahaniom/cyklom. Pompowanie w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Być może to właśnie teraz się zaczyna. Czy iskrą będzie OPEC czy koronawirus, nie ma znaczenia. Robi się niebezpiecznie. Dobrze być na to przygotowanym. Większość akcji dawno wyprzedałem, a pozostałe akcje dywidendowe zabezpieczyłem krótkimi pozycjami na kontraktach. Dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwestoowania na giełdzie? System z tej ksią.ż ki uchronił przed ostatnimi spadkami.
Ja
4 lata temu
Każdy kto posiada złotówki bedzie tracił. Dla średniaka nie ma chyba lepszego rozwiązania jak kupić Euro. W 2019 roku euro stracilo 1,4% a zlotówka ok. 10%. Za euro mozna wszystko kupić w UE. Z obligacjami jest gorzej, bo nie wiadmo czy państwo je wykupi. A co do złota, to niech ktoś spróbuje je sprzedać.
złotnik
4 lata temu
uważajcie na brednie złoto kupujesz drogo, a sprzedajesz o wiele taniej. w czasach kryzysu skup złota jest tak samo niski jak i przed więc nie sprzedaż z zyskiem... nigdzie nie ma wykresów skupu, bo jest nieopłacalne.
NIESTETY
4 lata temu
Pamiętaj tylko, że posiadanie złota wiąże się z ryzykiem tego, że na twój kruszec połakomią się amatorzy cudzej własności. CENNA UWAGA, DOTYCZY JEDNAK WSZYSTKIEGO A TYM AMATOREM TO W SZCZEGÓLNOŚCI JEST NASZE PAŃSTWO