Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Najpopularniejsze języki programowania. Który wybrać?

0
Podziel się:

Java, C, Python, JavaScript czy C++? Języków programowania jest mnóstwo. Który z nich jest najpopularniejszy? Z którym będzie najłatwiej o znalezienie pracy? Czym różnią się poszczególne języki programowania?

Język programowania. Który wybrać? Jaki język programowania jest najpopularniejszy? Java, Javascript, Python czy C++?
Język programowania. Który wybrać? Jaki język programowania jest najpopularniejszy? Java, Javascript, Python czy C++? (Pixabay)

Języki programowania to coś, co dla większości z nas jest trudne do zrozumienia. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to jeden z podstawowych elementów dzisiejszego świata i gospodarki opartej na wiedzy i informacji.

Każdy, kto zaczyna zastanawiać się nad karierą programisty, z pewnością waha się, od jakiego języka powinien zacząć. Czy lepiej uczyć się tych najpopularniejszych czy może lepiej iść w kierunku tych mniej znanych, bo wtedy konkurencja na rynku jest znacznie niższa?

Klasyfikacja najpopularniejszych języków programowania nie jest prosta. Zajmuje się tym na przykład międzynarodowa firma TIOBE, która co miesiąc tworzy Indeks TIOBE. W założeniu ma on pokazywać, który z języków programowania jest obecnie najbardziej popularny na świecie.

W lipcu 2020 roku na czele znajdowały się następujące języki programowania:

  • 1. C
  • 2. Java
  • 3. Python
  • 4. C++
  • 5. C#

Z czego wynika popularność poszczególnych języków programowania? Tu z pomocą przychodzi branżowy portal bulldogjob.pl, który lidera powyższego zestawienia charakteryzuje co prawda jako ten, który "zostaje nieco w tyle za innymi". Wciąż jest jednak bardzo popularny.

"Dlaczego mimo to nadal tak wielu programistów zna tę technologię? To język niskopoziomowy i jest obecnie najszybszą technologią" - czytamy w opracowaniu bulldogjob.pl.

Java to z kolei jeden ze starszych i lepiej poznanych języków programowania. Szczególnie w Polsce, gdzie znajduje się na drugim miejscu.

"Aż 68 proc. programistów zapytanych o to, które z języków programowania znają na przynajmniej podstawowym poziomie, wymienia na swojej liście JavaScript. Javę zna 64 proc. deweloperów, czyli prawie tak samo duża grupa" - wynika z badania IT Bulldogjob 2019. Jednocześnie jest to najpopularniejszy język wielopoziomowy.

Eksperci portalu zaznaczają, że szczególnie mocno rozwija się trzeci w powyższym zestawieniu Python. "Sprawdzi się przy projektach dotyczących Data Science, Machine Learningu, przy tworzeniu aplikacji webowych oraz wszelakich skryptów. Tak naprawdę Python będzie zawsze w cenie, gdyż jest to bardzo szybko rosnący język - zwłaszcza na Zachodzie" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)