Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Najwięksi płatnicy CIT. Rekordzista dokłada do budżetu ponad dwa miliardy złotych

44
Podziel się:

W najnowszym rankingu największych płatników CIT zdecydowanym liderem jest PGNiG, który wyprzedził PKO BP. Znacznie mniej do budżetu dołoży inny państwowy gigant - PKN Orlen, jak wynika z danych Ministerstwa Finansów za 2020 rok.

Najwięksi płatnicy CIT. Rekordzista dokłada do budżetu ponad dwa miliardy złotych
Ranking płatników CIT. Rekordzista dokłada do budżetu ponad dwa miliardy złotych (Wikipedia, Mueller, MSC)

Znamy już dużych podatników CIT za 2020 rok. Dane dotyczą zeznań indywidualnych firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK).

PKO BP spadł z pozycji lidera największych płatników podatku od dochodów przedsiębiorstw. Wprawdzie w ubiegłym roku zobowiązania z tytułu CIT całej grupy kapitałowej PKO BP wyniosły aż 1,29 mld zł i były niewiele niższe niż rok wcześniej (1,37 mld zł), jednak zdecydowanym liderem okazał PGNIG.

Zobowiązania z tytułu CIT grupy kapitałowej PGNiG wyniosły aż 2,18 mld zł, wynika z danych Ministerstwa Finansów za 2020 rok. To duży zastrzyk dla budżetu.

Na kolejnych miejscach znalazły się banki: ING Bank Śląski (998 mln zł), Bank Pekao (972 mln zł) czy Santander Bank Polska (774 mln zł). Do budżetu hojnie dołożą się tez państwowi giganci: KGHM (770 mln zł) oraz grupa kapitałowa PGE (770 mln zł).

Zobacz także: Podatki mocno wzrosną i to już niedługo. "Rząd oszukuje społeczeństwo"

Znacznie mniej do budżetu dołoży inny państwowy gigant - PKN Orlen, który z podatkiem na poziomie 269 mln zł znalazł się poza pierwszą dziesiątką płatników CIT za 2020 rok. Rok wcześniej zobowiązania podatkowe paliwowego koncernu wyniosły aż ponad 700 mln zł.

Aż prawie 690 mln zł podatku, o 65 mln zł więcej niż rok wcześniej, dołoży do polskiego budżetu firma Jeronimo Martins, właściciel Biedronki. Tym w zestawieniu znalazła się przed PZU, który zasilił Skarb Państwa kwotą 638 mln zł.

Budżet państwa. Trzy filary wpływów

- CIT, PITVAT to trzy filary wpływów do budżetu państwa, trzy źródła finansowania usług publicznych świadczonych na rzecz społeczeństwa. Cenię sobie tych, którzy są fair i płacą podatki uczciwie, nie uciekając się do żadnych księgowych sztuczek - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

- To dzięki podatkom Polska się zmienia, a rząd może realizować wiele prospołecznych i prorodzinnych projektów. Zmiany te widzimy na co dzień, korzystając choćby z coraz lepszych dróg, bardziej nowoczesnej infrastruktury kolejowej czy większego poczucia bezpieczeństwa - dodał.

Podatek CIT. Kto płaci więcej niż 100 mln zł?

W 2020 roku 36 firm wypracowało podatek wyższy niż 100 mln zł. Należą do nich m.in: sieć drogerii Rossmann, Philip Morris (producent papierosów Marlboro), P4 (operator sieci Play), Kompania Piwowarska, Castorama, Allegro czy Budimex.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
ranking
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
P.Premierze
rok temu
Pustynia Takla Makan w Chinach, uważam, że toby było pięknie, gdyby Chińczycy pozwoliły hodować kury na wolnym wybiegu na obrzeżach pustyni. na terenie, gdzie zasadzona przez Chińczyków roślinność naturalnie potrzebuje nawozu do wzrostu... Chiny odzyskały by urodzajny teren dla swojego terytorium państwa, a Polska zysk. Naturalnie dla Chińczyków była by oferta pracy z tego regionu tj. nakarmić kury i podlać mirabelki... Pozdrawiam i zastrzegam, że to dla dobra kur, bo one lubią grzebać w piasku na wolnej przestrzeni. Niski koszt infrastruktury hodowli itd. Zastrzegam pomysł dla Polski i decyzji wg. uznania zysku Premiera Polski... Pięknie wygląda kolej nowo wybudowana na obrzeżach pustyni i te dostojne wiadukty dla pociągów... Serce rośnie na widok, że to szansa dla pustyń na Ziemi i żywność dla Ludzi... Chce się Żyć. Pozdrowienia dla Chińczyków...
Jfufxfjx
rok temu
Jak cena gazu wzrosnie o 20 proc to dopiero bedzie przychod z Cit i vat!!! Dlatego nic nie robia z inflacja, dzieki niej maja dochody z podatkow!!!
Lajk
rok temu
Orlen już ledwo zupie pod rządami Obajtka. I bardzo dobrze. A jak paliwo było za Tuska po 4 złote to wypięcie do księżyca! Teraz już 6 złotych nie przeszkadza?
a,a
rok temu
Te spółki państwowe to monopoliści którzy zdzierają z Polaków kasę - to złodiejska praktyka PiS
Cóś nie gra
rok temu
Śmieszne i straszne, to my płacimy, nie te państwowe giganty, one nas okradają, są monopolistami. Moglibyśmy płacić mniej za gaz, prąd, paliwo, gdyby nie podatki, pociotki na stanowikach, sponsorowanie bóg wie kogo i czego, niegospodarność i dalej nie chce mi się wymieniać.
...
Następna strona