Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Napęd wodorowy dla kolei. Pierwsze testy już w 2021

Nad Wisłę nadciąga bezemisyjny transport. W 2021 r. odbędą się pierwsze próby eksploatacyjne pojazdów kolejowych z napędem wodorowym - zapowiedział wiceprezes Pesy. Nowe technologie docelowo mają napędzać pociągi pasażerskie. Szczegółowy plan mamy poznać w przyszłym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wiceprezes Pesy: w 2021 r. pierwsze próby napędu wodorowego.

Pesa do połowy 2020 r. chce przygotować etapy rozwoju technologii napędu wodorowego w pojazdach kolejowych. Rok później powinny ruszyć realizowane razem z PKN Orlen pierwsze próby eksploatacyjne pojazdów z napędem wodorowym, docelowo ten napęd byłby też wykorzystany w pociągach pasażerskich - poinformował PAP wiceprezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

- Myślę, że w ciągu kilku miesięcy, do połowy przyszłego roku, zbudujemy plan, który będzie pokazywał etapy dojścia Pesy do stworzenia pojazdu wykorzystującego technologię wodorową w napędzie, a następnie pasażerskiego pociągu z napędem wodorowym - dodał Zdziarski.

Ocenił, że jest duża szansa na polski pociąg napędzany wodorem. - Dlatego też podpisaliśmy list intencyjny z PKN Orlen w sprawie współpracy przy opracowaniu technologii wykorzystującej ogniwa wodorowe w transporcie kolejowym. Chcemy zacząć od zastosowania napędu wodorowego w pojazdach wykorzystywanych w ruchu wewnętrznym, na etapie testów prototypu bezcenne będzie doświadczenie Orlenu w wykorzystaniu wodoru - powiedział PAP wiceszef Pesy.

Obejrzyj: Wodorowy autobus. Sam podjeżdża na przystanek

Postęp w budowie pociągów na wodór w dużej mierze będzie zależał od tego, jak szybko będzie się rozpowszechniała technologia związana z obsługą tego paliwa. - Zobaczymy, jak będzie z upowszechnianiem tego paliwa, czy to będzie trend taki jak w autach hybrydowych czy elektrycznych, które - gdy wchodziły na rynek - były swego rodzaju "rodzynkami" i musieliśmy się z nimi oswoić, a teraz jest ich coraz więcej - powiedział Zdziarski.

Jego zdaniem przy rozwoju technologii wodorowej w kolejnictwie ważne będzie wypracowanie formuły infrastruktury niezbędnej do tankowania wodoru. Nie widzi również przeciwwskazań do wykorzystania w przyszłości technologii napędu wodorowego w tramwajach, które mogłyby kursować tam, gdzie nie ma trakcji elektrycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2019

TyszaninNajpierw niech się nauczą robić dobre pojazdy elektryczne i wywiązać się z umów a potem można się zastanowić nad nowymi technoloiami

14-12-2019

PytanieA czy wodór wytwarzany jest bezemisyjnie?

14-12-2019

SceptycznyOk. Teraz są elektrowozyi w razie wypadku ogień jest sporadyczny. Przy wybuchu wodoru nie bedzie kogo już ratować nie mówiąc już zniszczeniach strefy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (29)