Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Napęd wodorowy dla kolei. Pierwsze testy już w 2021

29
Podziel się

Nad Wisłę nadciąga bezemisyjny transport. W 2021 r. odbędą się pierwsze próby eksploatacyjne pojazdów kolejowych z napędem wodorowym - zapowiedział wiceprezes Pesy. Nowe technologie docelowo mają napędzać pociągi pasażerskie. Szczegółowy plan mamy poznać w przyszłym roku.

Wiceprezes Pesy: w 2021 r. pierwsze próby napędu wodorowego.
Wiceprezes Pesy: w 2021 r. pierwsze próby napędu wodorowego. (East News)
bDZvPsiJ

Pesa do połowy 2020 r. chce przygotować etapy rozwoju technologii napędu wodorowego w pojazdach kolejowych. Rok później powinny ruszyć realizowane razem z PKN Orlen pierwsze próby eksploatacyjne pojazdów z napędem wodorowym, docelowo ten napęd byłby też wykorzystany w pociągach pasażerskich - poinformował PAP wiceprezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

- Myślę, że w ciągu kilku miesięcy, do połowy przyszłego roku, zbudujemy plan, który będzie pokazywał etapy dojścia Pesy do stworzenia pojazdu wykorzystującego technologię wodorową w napędzie, a następnie pasażerskiego pociągu z napędem wodorowym - dodał Zdziarski.

bDZvPsiL

Ocenił, że jest duża szansa na polski pociąg napędzany wodorem. - Dlatego też podpisaliśmy list intencyjny z PKN Orlen w sprawie współpracy przy opracowaniu technologii wykorzystującej ogniwa wodorowe w transporcie kolejowym. Chcemy zacząć od zastosowania napędu wodorowego w pojazdach wykorzystywanych w ruchu wewnętrznym, na etapie testów prototypu bezcenne będzie doświadczenie Orlenu w wykorzystaniu wodoru - powiedział PAP wiceszef Pesy.

Zobacz także: Obejrzyj: Wodorowy autobus. Sam podjeżdża na przystanek

Postęp w budowie pociągów na wodór w dużej mierze będzie zależał od tego, jak szybko będzie się rozpowszechniała technologia związana z obsługą tego paliwa. - Zobaczymy, jak będzie z upowszechnianiem tego paliwa, czy to będzie trend taki jak w autach hybrydowych czy elektrycznych, które - gdy wchodziły na rynek - były swego rodzaju "rodzynkami" i musieliśmy się z nimi oswoić, a teraz jest ich coraz więcej - powiedział Zdziarski.

bDZvPsiR

Jego zdaniem przy rozwoju technologii wodorowej w kolejnictwie ważne będzie wypracowanie formuły infrastruktury niezbędnej do tankowania wodoru. Nie widzi również przeciwwskazań do wykorzystania w przyszłości technologii napędu wodorowego w tramwajach, które mogłyby kursować tam, gdzie nie ma trakcji elektrycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZvPsjm
KOMENTARZE
(29)
Bnb
rok temu
Kolej to przyszłość transportu nie żadne samoloty
wtf
rok temu
Te pociągi co najwyżej będą przewozić wodór
Matrusz
rok temu
Znam rzeczywistość technologiczną Pesy i Newagu. Jeśli Pesa zabiera się za prekursorstwo a ma duże kłopoty z bezawaryjnością podstawowych pojazdów to można się spodziewać czegoś na wzór katastrofy Zeppelina. Tylko ludzi szkoda.
bDZvPsjn
Fifi
rok temu
Wodór sam się nie wyprodukuje. Ludzie to jednak są nie normalni. Powinno się czerpać energię z piorunów, wody, słońca, wiatru. Gdyby Tesli nie zabili mielibyśmy darmowa czystą energię i pewnie już byśmy zwiedzali inne układy słoneczne. Niestety komuś przeszkadzał jego wynalazek. Pewnie żydom z wall street.
Drab
rok temu
Brawo! Kopidoły będą szczęśliwe! Nareszcie będzie pretekst do kopania większej ilości brudnego węgla, żeby produkować prąd a potem wodór. Pewnie to pomysł krzywoustego. Milion lokomotyw wodorowych za trzy lata!
...
Następna strona