Napisali do ministra, biją na alarm ws. zwolnień grupowych. Gigant zabrał głos
Nie ma planów ograniczania poziomów produkcji miedzi elektrolitycznej w Hucie Miedzi Legnica ani planów zwolnień grupowych – podał we wtorek zarząd KGHM w rekcji na pismo związkowców wysłane do ministra aktywów państwowych. Związkowcy napisali, że "stają przed widmem likwidacji ciągu technologicznego" w legnickiej hucie.
W piśmie Komisji Zakładkowej NSZZ "Solidarności" Huty Miedzi Legnica adresowanym do ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworskiego związkowcy napisali, że "po raz kolejny, w przeciągu kilkunastu lat stoją przed likwidacji ciągu technologicznego, który przez dziesięciolecia przynosił i nadal przynosi zyski oraz pozwalał zatrudniać tysiące pracowników". Według związkowców "brak odpowiedniego zabezpieczenia koncentratu, z którego wytapiana jest miedź, spowodował powstanie koncepcji likwidacji »ciągu ogniowego«". W piśmie związkowcy pytają czy "zwolnienia grupowe w KGHM Polska Miedź" mają się wpisać w "proces zwolnień grupowych w Polsce"
W oświadczeniu przesłanym we wtorek Polskiej Agencji Prasowej zarząd KGHM podkreślił, że to nieprawda, że KGHM Polska Miedź S.A. planuje zwolnienia grupowe w Hucie Miedzi Legnica. "Huta w Legnicy jest istotnym i rozwojowym aktywem produkcyjnym spółki, a jej transformacja technologiczna w kierunku Huty Hybrydowej/Recyklingowej jest ważnym elementem planów inwestycyjnych KGHM" - napisano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Podkreślono, że spółka nie planuje ograniczać poziomów produkcji miedzi elektrolitycznej w legnickiej hucie. "Trwająca obecnie transformacja huty ma na celu dostosowanie jej ciągu technologicznego do przyszłych uwarunkowań rynkowych i wykorzystanie potencjału rozwoju, jaki wiąże się z recyclingiem złomów miedzi. Zmiany technologiczne pozytywnie wpłyną na warunki pracy i nie spowodują zwolnień grupowych" – napisano w oświadczeniu.
Podkreślono również, że w ramach pierwszego etapu transformacji w ciąg technologiczny Huty Miedzi Legnica został wybudowany węzeł topienia złomów miedzi wysokiej jakości. "Docelowo zostanie on uzupełniony o Bazę Obrotu Złomem, której zadaniem będzie przygotowanie materiału wsadowego do przetopu m.in. w Hucie Miedzi Legnica. Spółka planuje również inwestycje, które odciążą pracowników huty w zakresie najcięższych prac fizycznych" – napisano.
Będą przesunięcia na nowe stanowiska
W oświadczeniu poinformowano również, że w związku z rozwojem i unowocześnieniem procesów produkcyjnych, część pracowników zostanie przesunięta na nowotworzone stanowiska w ramach procesu recyclingu złomów miedzi. "Kwestie te są jednak jasno komunikowane załodze Huty Legnica oraz centralom związków zawodowych w KGHM Polska Miedź S.A. Kolejne, trwające już inwestycje dotyczą Wydziału Elektrorafinacji Miedzi. Nowe działania wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększą zdolność produkcyjną Huty. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2026 roku" – głosi oświadczenie.
Zarząd spółki dodał też, że kluczowym elementem transformacji Huty Miedzi Legnicy (HML) jest wybór nowego, dedykowanego agregatu hutniczego (pieca) do przetopu złomów miedzi. "Obecnie HML prowadzi zaawansowane rozmowy z dwoma czołowymi firmami z branży hutniczej, w celu wyboru najbardziej optymalnego pieca, który ma być uruchomiony w HML do roku 2030" – napisano.
Mają powstać nowe miejsca pracy
Dodano również, że transformacja na Hutę Hybrydową/Recyklingową wygeneruje w jej otoczeniu dodatkowe miejsca pracy. "Powstanie Baza Obrotu Złomem na terenie HML, która zapewni materiał wsadowy oraz kilkadziesiąt miejsc pracy. Równocześnie na terenie Huty Miedzi Legnica trwają prace nad stworzeniem we współpracy z Pol-Miedź Trans Terminala Przeładunkowego z transportu kolejowego na transport samochodowy, co także przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. Poniesione nakłady inwestycyjne zagwarantują stabilne funkcjonowanie Huty przez kolejne dziesięciolecia, czyniąc z Huty Miedzi Legnica nowoczesny i ekologiczny zakład produkcyjny" – podkreślono w oświadczeniu.
Zarząd podkreślił również, że pismo związkowców traktuje jako "przejaw manipulacji i próbę wzbudzania nieuzasadnionych niepokojów społecznych wśród załogi i otoczenia spółki". "Jednocześnie apelujemy o niewykorzystywanie kwestii związanych z KGHM Polska Miedź S.A. do bieżących celów politycznych i trwającej kampanii wyborczej" – podkreślono.