Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Piotr Bera
|

Chiny zakręciły kurek z cennymi zasobami. Polska: zaczniemy ich szukać u siebie

35
Podziel się:

Za miesiąc ogłoszony zostanie krajowy program poszukiwania surowców krytycznych - poinformował Krzysztof Galos, główny geolog kraju, wiceminister klimatu i środowiska. Niedawno "kurek" z cennymi surowcami zakręciły Chiny, co już odbiło się m.in. na działalności Elona Muska.

s
Pracownicy w żaroodpornej odzieży ochronnej nadzorują formy do produkcji płynnej miedzi w hucie KGHM Polska (Bloomberg via Getty Images, Bartek Sadowski)

- Za miesiąc ogłosimy krajowy program poszukiwań surowców krytycznych. Obliguje nas do tego Unia Europejska. (...) Tam pokazane będą pewne działania co do niektórych metali rzadkich i perspektyw ich poszukiwania. (...) Gdybyśmy je znaleźli, to potencjalne powstanie kopalni przy spełnieniu wszystkich warunków koncesyjnych, środowiskowych, społecznych, to jest perspektywa co najmniej 15 lat - wyjaśnił Galos w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jednocześnie dodał, że w bliższej perspektywie potencjał mogą mieć rezerwowe złoża miedzi.

KGHM z produkcji górniczej zapewnia 60 proc. podaży dla swoich hut. Trzeba byłoby szukać możliwości powrotu do pewnych większych poziomów wydobycia rud miedzi. Być może w zupełnie nowych projektach górniczych, być może w jakimś układzie KGHM z innymi inwestorami - przykład nowo udokumentowanego złoża Nowa Sól - ocenił główny geolog kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Posłowie podzieleni ws. żałoby narodowej. "Nie rozumiem tej decyzji"

Polska szuka surowców

- Druga rzecz to jest potencjalne wejście w eksploatację rud innych metali, gdzie też są udokumentowane zasoby. I tu przykład Myszkowa, czyli złoża rud wolframu, molibdenu i miedzi. Nie mówię, że to się zdarzy, ale ewentualnie mogłoby się zdarzyć - dodał główny geolog kraju.

Jak zauważył, wyzwaniem dla ewentualnej budowy kopalni rud metali w przyszłości mogą być wymagania w zakresie akceptacji społecznej, wymogi środowiskowe, zwłaszcza, jak chodzi o gospodarkę wodną i gospodarkę odpadami.

W Polsce musiałby być to ogromny wysiłek, bardzo dobrze przemyślany, zaprojektowany, żeby to w ogóle miało jakieś szanse. Ale nie przekreślamy tej perspektywy - zapowiedział Krzysztof Galos.

Zauważył, że w Polsce żadna kopalnia rud metali nie powstała od 50 lat. Jak ocenił, kompetencje w przemyśle wydobywczym mogłyby być wykorzystane w projektach poza Unią Europejską.

- Trudno budować kopalnie rudy metali w Unii Europejskiej. Może warto myśleć o pewnych próbach współpracy gospodarczej międzynarodowej w lokalizacjach pozaeuropejskich - zastanawiał się geolog.

- Prosiłoby się, żeby choćby KGHM próbował bardziej w to wchodzić, ale KGHM też musi się skupiać na swoich wewnętrznych problemach w kraju. Być może inne firmy mogłyby wykorzystać kompetencje w górnictwie rud metali. Na razie nie chcę mówić o szczegółach. Pewne myśli w tym zakresie są, zobaczymy, czy coś się w tym względzie uda - dodał wiceminister.

Galos wskazał, że jest lista 34 surowców krytycznych dla Unii Europejskiej, które traktowane będą jako surowce krytyczne także w Polsce, choć - jego zdaniem - może połowa z nich ma istotne znaczenie dla polskiej gospodarki. Z tych 34 surowców krytycznych w Polsce obecnie w znaczących ilościach produkowane są dwa - miedź i węgiel koksowy.

Chiny wyprowadzają cios

Kluczowe światowe surowce to w dużej mierze domena Chin. Pekin w kwietniu zawiesił eksport niektórych minerałów ziem rzadkich i magnesów mających kluczowe znaczenie dla globalnego przemysłu samochodowego, lotniczego oraz półprzewodników. Chińczycy zdecydowali, że będą wydawać licencje zezwalające na eksport krytycznych metali. Decyzje podjęli po tym, jak prezydent USA Donald Trump rozpętał totalną wojnę handlową.

Jak pisał "The New York Times" decyzja Chin jest znaczącym ciosem w biznes Elona Muska. Najbogatszy człowiek na świecie i bliski współpracownik prezydenta USA chce stworzyć humanoidalne roboty Optimus Tesla, które będą wykonywać codzienne czynności, np. serwować napoje lub wyciągać zakupy z samochodu. We wtorek Musk powiedział wprost, że problemy z łańcuchem dostaw spowalniają produkcję robotów.

- Słowa Muska, że wstrzymanie przez Chiny eksportu niektórych magnesów, wpływa na jego plany budowy robotów humanoidalnych, są wyraźnym sygnałem, że działania Państwa Środka zaczynają wpływać na duże amerykańskie firmy - ocenił "NYT".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Montana *
2 miesiące temu
Chińczycy zaprzęgli do pracy miliony swoich obywateli I zrobili atut z nadmiaru ludności . W Polsce liberałowie z Gdańska z Balcerowiczem wygnali miliony ludzi na bezrobocie i emigrację , a z nadmiaru siły roboczej uczynili kulę u nogi naszej gospodarki .
Niebo Montany
2 miesiące temu
Nie ma tańszej energii jak z węgla . W Chinach otwierają 350 elektrowni węglowych . A w Polsce opłaty za CO2 to połowa ceny energii z węgla . Chiny dzięki węglowi maja towary najtańsze na świecie . Ale energetyka w Chinach jest wielosektorowa , jak w USA . Chiny podobnie jak Stany budują też elektrownie atomowe , stawiają wiatraki i rozwijają fotowoltaikę .
MANITOBA
2 miesiące temu
Szymon mazepa traci poparcie i przegoni go Zandberg . Trzaskowski też traci i to Mentzen może zostać prezydentem .
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Chris
2 miesiące temu
Żyjemy w kraju paradoksów, gdzie budowa kopalni na Suwalszczyźnie wobec surowych przepisów środowiskowych graniczylaby z cudem. Do dziś nie dało rady wytyczyć trasy S16. Z drugiej strony rzadko który zakład przetwarzania śmieci wykorzystuje selekcję odpadów. Większość utylizuje odpady razem niszcząc atmosferę
Spoko
2 miesiące temu
Polska ma rozpocząć poszukiwanie surowców krytycznych, ponieważ obliguje nas do tego UE, a w dalszej części artykułu mamy stwierdzenie, że "Trudno budować kopalnie rudy metali w Unii Europejskiej" . Coś tu nie pasuje. Mamy znaleźć i co, komuś oddać?
to tyle
2 miesiące temu
USA ZAMYKAJĄ NAJWIĘKSZĄ ELEKTROWNIĘ SŁONECZNĄ, BO JEST NIEOPŁACALNA.Błyszczące lustra wabiły bowiem miliony owadów, które dosłownie piekły się nad rozgrzanymi modułami. Owady z kolei przyciągały ptaki, które w locie nad lustrami doznawały śmiertelnych poparzeń. Ekolodzy szacowali, że rocznie elektrownia na pustyni Mojave zabija kilkadziesiąt tysięcy ptaków.
...
Następna strona