Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nastroje w niemieckiej gospodarce najgorsze od 30 lat

Nastroje w niemieckiej gospodarce są dziś najgorsze od czasu zjednoczenia kraju w 1991 r. A minęło przecież dopiero kilkanaście dni zawieszenia działalności gospodarczej i aktywności konsumentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nasz największy partner gospodarczy nie udaje nawet, że sytuacja jest dobra (Fot: Michael Timm/face to face)

Rządy wszystkich niemal państw świata od kilku dni ścigają się z czasem. Z jednej strony chcą powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, z drugiej – wymyślić takie rozwiązania, które pozwolą pracodawcom i pracownikom przetrwać najgorsze miesiące nieuchronnego kryzysu. Nie wiemy, jak silne będzie tąpnięcie, bo jest ono zależne od tego, jak długo trwać będzie zawieszenie na rynku.

"Puls Biznesu" zauważa, że w tej układance jeszcze jedna rzecz pozostaje niewiadomą: w jak złej sytuacji po rozpoczęciu światowej kwarantanny znalazły się gospodarki. Piątkowy wstępny odczyt niemieckiego wskaźnika koniunktury Ifo za marzec, wykonany w dniach 1-18 marca, nie pozostawia wątpliwości — wartość indeksu spadła z 96 pkt w lutym do 87,7 pkt w marcu. To najgorszy wynik od sierpnia 2009 r. i największy spadek nastrojów przedsiębiorców od zjednoczenia Niemiec w 1991 r.

Koronawirus w Niemczech. Mieszkańcy gromadzą się w parkach
Koronawirus w Niemczech. Drastyczne kroki rządu

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorców co do przyszłości jest jeszcze gorszy niż obecny odczyt klimatu gospodarczego — ta część składowa końcowego indeksu spadła z 93,2 pkt w lutym do 82 pkt w marcu. Tąpnięcie widać we wszystkich czterech głównych sektorach gospodarki.

A jak te dane wyglądają w Polsce? W piątek GUS opublikował dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach, jednak to badanie zakończyło się 10 marca, a więc przed rozwojem choroby w Polsce. Mimo to wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury spadł nieznacznie we wszystkich branżach, najmocniej w zakwaterowaniu i gastronomii, które zaczęły tracić zamówienia w obawie przed nadchodzącą chorobą - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, niemcy, przedsiębiorcy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2020

Siwy811 godzinę temu Ludzie to nie jest żadna epidemia tylko zwykła sezonowa grypa !!! W zeszłym roku we Włoszech z powodu niewydolniości górnych dróg … Czytaj całość

23-03-2020

wygramy 1 :27Tam są przerażeni a co mają powiedzieć u nas kiedy jesteśmy mróweczkami w stosunku do nich a państwo rozwaliło wszystko co mogło zainwestować i … Czytaj całość

23-03-2020

kassandraPrzyszłość Polski nietrudno przewidzieć. Firmy zaczną padać jak muchy i tym samym bezrobocie wzrośnie do ok. 20%. Ceny mieszkań spadną na łeb na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (63)