Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nauczyciele stracili na strajku. Polacy w sondażu ocenili efekt ostrej walki z rządem

33
Podziel się

Nauczyciele i związki zawodowe stracili na strajku - tak uważa 60 proc. Polaków, którzy wzięli udział w sondażu dla "Rzeczpospolitej". Tylko 21 proc. pytanych uznało, że pedagodzy na tym zyskali.

Pod koniec kwietnia szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował o zawieszeniu strajku.
Pod koniec kwietnia szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował o zawieszeniu strajku. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDXWrqyJ

Inaczej jest w przypadku władzy. Według 44 procent respondentów PiS zyskało na akcji nauczycieli. 41 proc. pytanych odpowiedziało też, że zyskał rząd. Opozycja, rodzice, uczniowie - wszystkie te trzy grupy zostały uznane za stratne.

Z przeprowadzonego przez IBRiS sondażu dowiadujemy się też, że mocno podzielone są zdania w sprawie tego, czy nauczyciele powinni dostać wynagrodzenia za dni, w których strajkowali. Na "zdecydowanie tak" i "raczej tak" jest 45 proc. pytanych. Na "zdecydowanie nie" i "raczej nie" - 49 proc.

bDXWrqyL

Tylko co czwarty Polak uważa, że po strajku sytuacja pedagogów się poprawiła. 44 proc. pytanych jest zdania, że się pogorszyła, a niemal co trzeci nie ma na ten temat zdania.

Zobacz także: Obejrzyj też: Strajk nauczycieli. Wiceprezes ZNP tłumaczy decyzję o zawieszeniu akcji

Co ciekawe, mimo że wpływ strajku na los nauczycieli jest oceniany negatywnie, to Polacy i tak uznają, że taka forma upominania się o swoje jest skuteczna. Uważa tak 66 proc. pytanych.

bDXWrqyR

- To dlatego, że obywatele nie znają po prostu innych form protestu - oceniła w rozmowie z gazetą politolog prof. Ewa Marciniak. I dodała, że winna jest temu nieobecność kultury negocjacji.

Prof. Marciniak stwierdziła też, że po części nauczyciele jednak wygali - bo temat ich zarobków i szkolnictwa w ogóle zaistniały w przestrzeni publicznej.

Trwający trzy tygodnie strajk nauczycieli został zawieszony 27 kwietnia. Pedagodzy z ZNP i FZZ domagali się 30-procentowych podwyżek i zmian w oświacie. Akcja ma zostać wznowiona we wrześniu.

bDXWrqyS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXWrqzm
KOMENTARZE
(33)
jani
2 lata temu
Nauczyciele zacznijcie pracowac 40 godz. tygodniowo to zobaczycie jak to jest, prace domowe poprawiajcie w szkole a nie w domu .i nie płaczcie już że tak mało zarabiacie
TomUK
2 lata temu
Zabrac im cala wyplate. Ile stracili zwykli ludzie na tym ze lenie smierdzace ktore maja odcholery wolnego chca wiecej!!!!!!! Pan B tez stracil???????
STRASZNE
2 lata temu
W moich oczach stracił PiS / rząd. Rządy oparte na łapówkarstwie wyborczym, arogancji, łamaniu konstytucji czy nieliczeniu się z ludźmi pracującymi i rozdawaniu pieniędzy za nic, muszą wkrótce doprowadzić do upadku państwa. STRASZNE!
bDXWrqzn
Dan
2 lata temu
Jaka praca taka płaca
Czarodziej
2 lata temu
Do roboty nauczyciele, a nie podwyżki wam w głowie...
...
Następna strona