Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nawet 5 mln zł kary za nieuzasadnione podnoszenie cen. Kontrole zaczną się wkrótce

Nawet 5 mln zł kary może grozić za nieuzasadnione podnoszenie cen np. żywności - powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Będzie to możliwe po wydaniu rozporządzenia przez ministra rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Część przedsiębiorców wykorzystuje sytuację epidemii w Polsce, by rażąco podnosić ceny niektórych kategorii produktów, np. żywności czy środków ochrony osobistej. (Fot: Davizro Photography)

Minister rozwoju będzie mógł określić w rozporządzeniu kategorie produktów zagrożonych nieuzasadnionym wzrostem cen i ich ceny maksymalne, za których przekroczenie przewidziano dotkliwe kary finansowe – wyjaśnił prezes UOKiK w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem nowe przepisy są w nadzwyczajnej sytuacji uzasadnione, bo obecnie wielu przedsiębiorców nieuczciwie nadużywa swobody do ustalania cen towarów.

Maciej Ptaszyński (na zdjęciu) uważa, że obostrzenia są "zrozumiałe". Jednak podkreśla, że stworzą sklepom problemy.
Koronawirus. Sklepy mają zapewnić rękawiczki klientom. "To największe wyzwanie"

- Ustalenie cen maksymalnych dla niektórych produktów w drodze rozporządzenia to rozwiązanie ostateczne, którego przedsiębiorcy mogą jeszcze uniknąć rezygnując z negatywnych zachowań rynkowych - podkreślił.

Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa. Rzecznik przedsiębiorców wytyka luki

A jeśli tak się nie stanie, to mogą oczekiwać wydania rozporządzenia, "a kolejnego dnia instytucje wskazane przystąpią do sankcjonowania tego typu praktyk godzących w konsumentów". Odpowiednie inspekcje dostały nowe uprawnienia pozwalające ukrócić nieuczciwe zachowania przedsiębiorców w stanie epidemii, w tym sankcje wynoszące od 5 tys. zł do 5 mln zł za tego typu działania.

- Mogą je nakładać inspekcje: sanitarna, farmaceutyczna, jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz handlowa" – wyjaśnił Chróstny.
Przygotowane przepisy dają też możliwość przeprowadzenia kontroli w placówkach handlowych bez wcześniejszego zawiadamiania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, uokik, ceny maksymalne, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-04-2020

fizolofPanie Tomaszu, uprzejmie donoszę, że na stacjach Orlen cena paliwa jest w sposób nieuzasadniony wysoka, zważywszy na ceny surowca na świecie. Czy … Czytaj całość

05-04-2020

Zwykły człowiekChory kraj...jeśli ktoś ma ochotę to niech sprzedaje za milion...nikt nie musi kupować. A jak nie to niech urzedasy sprzedają za lada.

05-04-2020

DexA cena prądu podniesiona kto zapłaci 5 milionów kary

Rozwiń komentarze (34)