Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Koronawirus. Sklepy mają zapewnić rękawiczki klientom. "To największe wyzwanie"

335
Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział sporo zmian w codziennym funkcjonowaniu sklepów. Jednym z nich jest zapewnienie klientom dostępu do rękawiczek i środków dezynfekcyjnych. Jednak Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu wskazuje, że w tej chwili trudno nabyć środki ochrony osobistej.

Maciej Ptaszyński (na zdjęciu) uważa, że obostrzenia są "zrozumiałe". Jednak podkreśla, że stworzą sklepom problemy.
Maciej Ptaszyński (na zdjęciu) uważa, że obostrzenia są "zrozumiałe". Jednak podkreśla, że stworzą sklepom problemy. (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)
bDAAMsdN

- Stoimy przed trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie gorsza albo będzie zła, ale będzie dało się ją opanować - powiedział premier przy ogłoszeniu kolejnych obostrzeń w poruszaniu się po kraju (więcej tutaj).

Dużo zmian rząd wprowadził w codziennym funkcjonowaniu sklepów i punktów handlowych. Jedna z nich zakłada, że klienci mają robić zakupy w rękawiczkach jednorazowych. Zapewniony ma im być także dostęp do środków dezynfekcyjnych.

- Z jednej strony powzięte kroki w kwestii ograniczeń są w pełni zrozumiałe. Natomiast z drugiej strony pojawia się pytanie, jak sklepy i punkty handlowe mają zaopatrywać się w środki dezynfekcyjne i rękawiczki. Szczególnie, że w tej chwili są one trudno dostępne - mówi money.pl Maciej Ptaszyński wiceprezes zarządu Polskiej Izby Handlu.

bDAAMsdP
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus zatrzymał turystykę. Idzie fala zwolnień

Wspomniane środki ochrony osobistej mają zapewnić sklepy. Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej mówił o "obowiązku" zaopatrywania klientów w jednorazowe rękawiczki. Dotyczy to zarówno sklepów osiedlowych, jak i tych wielkopowierzchniowych.

Morawiecki podkreślił też, że zwiększana będzie produkcja krajowa środków ochrony osobistej. - Dlatego tym lepiej, jeżeli klient będzie mógł mieć również ze sobą rękawiczki - wskazywał premier.

bDAAMsdV

- Z punktu widzenia sklepów i sieci handlowych największym wyzwaniem będzie zapewnienie klientom środków dezynfekcyjnych i rękawiczek jednorazowych - ocenia nasz rozmówca. - Niektóre sieci już teraz zapewniają swoim klientom rękawiczki. Natomiast nie wszystkie sieci w tej chwili nimi dysponują. Klienci też nie zawsze są w nie zaopatrzeni przychodząc do sklepu - dodaje.

- Handel podchodzi do kwestii profilaktyki w sytuacji epidemii z maksymalną odpowiedzialnością i zaangażowaniem, ale potrzebne jest tu wsparcie i ułatwienia dla firm w zaopatrzeniu się w te środki - wskazuje Ptaszyński. O jakie wsparcie chodzi?

bDAAMsdW

- Polska Izba Handlu już 17 marca zwracała uwagę w swoim stanowisku na konieczność zapewnienia dostępu dla handlu i dystrybutorów żywności w trybie pilnym do środków higienicznych - płynów dezynfekujących, rękawiczek, maseczek. Mówiliśmy też o potrzebie obniżenia stawki podatku VAT i cen na środki dezynfekcyjne - to znalazło się w naszych postulatach do tarczy antykryzysowej przesłanych w zeszłym tygodniu do Ministerstwa Rozwoju. W tym momencie wydaje się to być jeszcze bardziej "palącym" postulatem - kończy przedstawiciel PIH.

To nie są jedyne zmiany, jakie dotkną sklepy.

- Wszystkie punkty kosmetyczne zostaną zamknięte. Wprowadzamy limit osób przebywających w sklepie. Maksymalnie trzy osoby na jedną kasę - wskazał szef rządu. Co w praktyce oznacza, że jeśli w sklepie jest 10 kas, będzie mogło do niego wejść maksymalnie 30 osób.

bDAAMsdX

Od środy sklepy, w godzinach 10-12, będą otwarte wyłącznie dla osób po 65. roku życia. Ma to je zabezpieczyć przed kontaktami z osobami młodszymi, które zakażenie koronawirusem mogą przechodzić bezobjawowo.

Rząd przewidział zmiany również w funkcjonowaniu bazarków oraz placówek pocztowych. W przypadku tych pierwszych, jednocześnie zakupy mogą robić trzy osoby przy jednym straganie. Natomiast na poczcie w kolejce wewnątrz mogą czekać dwie osoby na okienko.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAAMsdY
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDAAMseq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(335)
Andre
10 miesięcy temu
Najglupszy i niebezpieczny nakaz.Beda tacy,ktorzy beda ta rekawiczke zakladac prze dwa tygodnie.Beda chodzic od sklepu do sklepu /z ta jedna/ i obmacywac towary w markietach,twierdzac,ze przeciez maja rekawiczke.
Polak
10 miesięcy temu
Z rękawiczkami będzie tak jak z maseczkami, ubraniami ochronnymi i masą testów. PiS z Dudą to jednak dno oderwane od rzeczywistości.
realnie
10 miesięcy temu
nigdzie nie można kupić środków ochrony, prezydęt twierdzi że jesteśmy bezpieczni, odlot na maxa
bDAAMser
gość33
10 miesięcy temu
Rękawiczek nie mają hurtownie ani producenci. Jak klienci czy sklep mają je nabyć? Mamy paść z głodu nie mogąc kupić żywności? Handel żywnością ma paść bo właściciel sklepu ma zapewnić klientowi rękawiczki, które są nie do kupienia? Jak jest sens tworzenia teraz tak martwego prawa skoro państwo nie zadbało w styczniu o zakup rekawiczek ochronnych nawet dla służb medycznych???
Leć, głosuj n...
10 miesięcy temu
Rozdali całą kasę na kiełbachę wyborczą (Pisie+), zamiast trzymać właśnie na taką ewentualność. Dlatego populiści zawsze kończą w błocie lub na sznurku gałęzi, powieszeni przez Naród który najpierw wychwalał, a potem wieszał. Odpowiedzialne Państwo jest przygotowane na sytuacje nadzwyczajne. Polska wszystko wydała by kupić stołki rządzącym
...
Następna strona