Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Koronawirus. Sklepy mają zapewnić rękawiczki klientom. "To największe wyzwanie"

335
Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział sporo zmian w codziennym funkcjonowaniu sklepów. Jednym z nich jest zapewnienie klientom dostępu do rękawiczek i środków dezynfekcyjnych. Jednak Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu wskazuje, że w tej chwili trudno nabyć środki ochrony osobistej.

Maciej Ptaszyński (na zdjęciu) uważa, że obostrzenia są "zrozumiałe". Jednak podkreśla, że stworzą sklepom problemy.
Maciej Ptaszyński (na zdjęciu) uważa, że obostrzenia są "zrozumiałe". Jednak podkreśla, że stworzą sklepom problemy. (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)
bEqnOHbF

- Stoimy przed trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie gorsza albo będzie zła, ale będzie dało się ją opanować - powiedział premier przy ogłoszeniu kolejnych obostrzeń w poruszaniu się po kraju (więcej tutaj).

Dużo zmian rząd wprowadził w codziennym funkcjonowaniu sklepów i punktów handlowych. Jedna z nich zakłada, że klienci mają robić zakupy w rękawiczkach jednorazowych. Zapewniony ma im być także dostęp do środków dezynfekcyjnych.

- Z jednej strony powzięte kroki w kwestii ograniczeń są w pełni zrozumiałe. Natomiast z drugiej strony pojawia się pytanie, jak sklepy i punkty handlowe mają zaopatrywać się w środki dezynfekcyjne i rękawiczki. Szczególnie, że w tej chwili są one trudno dostępne - mówi money.pl Maciej Ptaszyński wiceprezes zarządu Polskiej Izby Handlu.

bEqnOHbH
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus zatrzymał turystykę. Idzie fala zwolnień

Wspomniane środki ochrony osobistej mają zapewnić sklepy. Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej mówił o "obowiązku" zaopatrywania klientów w jednorazowe rękawiczki. Dotyczy to zarówno sklepów osiedlowych, jak i tych wielkopowierzchniowych.

Morawiecki podkreślił też, że zwiększana będzie produkcja krajowa środków ochrony osobistej. - Dlatego tym lepiej, jeżeli klient będzie mógł mieć również ze sobą rękawiczki - wskazywał premier.

bEqnOHbN

- Z punktu widzenia sklepów i sieci handlowych największym wyzwaniem będzie zapewnienie klientom środków dezynfekcyjnych i rękawiczek jednorazowych - ocenia nasz rozmówca. - Niektóre sieci już teraz zapewniają swoim klientom rękawiczki. Natomiast nie wszystkie sieci w tej chwili nimi dysponują. Klienci też nie zawsze są w nie zaopatrzeni przychodząc do sklepu - dodaje.

- Handel podchodzi do kwestii profilaktyki w sytuacji epidemii z maksymalną odpowiedzialnością i zaangażowaniem, ale potrzebne jest tu wsparcie i ułatwienia dla firm w zaopatrzeniu się w te środki - wskazuje Ptaszyński. O jakie wsparcie chodzi?

bEqnOHbO

- Polska Izba Handlu już 17 marca zwracała uwagę w swoim stanowisku na konieczność zapewnienia dostępu dla handlu i dystrybutorów żywności w trybie pilnym do środków higienicznych - płynów dezynfekujących, rękawiczek, maseczek. Mówiliśmy też o potrzebie obniżenia stawki podatku VAT i cen na środki dezynfekcyjne - to znalazło się w naszych postulatach do tarczy antykryzysowej przesłanych w zeszłym tygodniu do Ministerstwa Rozwoju. W tym momencie wydaje się to być jeszcze bardziej "palącym" postulatem - kończy przedstawiciel PIH.

To nie są jedyne zmiany, jakie dotkną sklepy.

- Wszystkie punkty kosmetyczne zostaną zamknięte. Wprowadzamy limit osób przebywających w sklepie. Maksymalnie trzy osoby na jedną kasę - wskazał szef rządu. Co w praktyce oznacza, że jeśli w sklepie jest 10 kas, będzie mogło do niego wejść maksymalnie 30 osób.

bEqnOHbP

Od środy sklepy, w godzinach 10-12, będą otwarte wyłącznie dla osób po 65. roku życia. Ma to je zabezpieczyć przed kontaktami z osobami młodszymi, które zakażenie koronawirusem mogą przechodzić bezobjawowo.

Rząd przewidział zmiany również w funkcjonowaniu bazarków oraz placówek pocztowych. W przypadku tych pierwszych, jednocześnie zakupy mogą robić trzy osoby przy jednym straganie. Natomiast na poczcie w kolejce wewnątrz mogą czekać dwie osoby na okienko.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqnOHbQ
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqnOHci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(335)
E.K
rok temu
Pytanie Czy sklep z narzędziami i chemią gospodarczą ,muszą mieć w sklepach rękawiczki ???
Wnerwiony Ale...
rok temu
Nie mówiąc o szarym Kowalskim, co ma zrobić alergik lub osoba z chorobą skóry? - brak dostępu do podstawowych środków ochrony (rękawiczki najlepiej bez lateksu) - wyłączam z tego piekielnie szkodliwe środki antybakteryjne. Dzisiaj w jednym ze sklepów - elektromarket, aby dokonać zakupów na wejściu miałem użyć ich środka do dezynfekcji rąk (rękawiczek nie było) - miałem swoje rękawiczki na rękach dopiero co wyprane, na dłoniach sterydy - pękająca skóra. Pytanie: Jaki jest sens zdejmowania założonych w domu rękawiczek - użycie niezidentyfikowanego płynu - zrobienie zakupów - ponowne założenie własnych rękawiczek? Odmówiłem zdjęcia łapek i użycia tego płynu w konsekwencji nie zostałem wpuszczony i musiałem opuścić sklep. A jaką mam pewność że towar i pracownicy są czyści, nie mieli metki "wolni o wirusa"!? Ponadto nie mam pojęcia jaki był to środek, zero informacji. Po tej akcji mogę uznać początek selekcji/dyskryminacji za otwarty! Na koniec, to nie jest hejt, a stwierdzenie faktów: Co się dziwić skoro każda ekipa z wiejskiej zamiast tworzyć przemysł w RP zwyczajnie go rozpieprzyła.
DziwneToPańst...
rok temu
Sklep otwarty tylko dla seniorów 10-12... ok jakoś da. Przyjdą, szybko zakupy zrobią i wyjdą. a co z hurtowniami? Jak MAKRO? od 10-12 nie wpuszczają młodszych. Zakupy wraz z kasowaniem trwają tam z reguły od 30-60 minut. Jak będzie godzina 12 a emeryt wejdzie tam o 11:45?? Mnie nie wpuszczą czy jego wyrzucą? Czy dadzą nam się po drodze spotkać? To samo o 10:00. O 9:45 wszedł właściciel sklepu by hurtowo zaopatrzyć swój sklep. Pobyt jego trwa 90 minut.....
bEqnOHcj
Lekarz specja...
rok temu
Jestem lekarzem i po znajomości mam dostać dwa komplety strojów, rękawiczek i maseczek po świętach jako rodzaj łapówki od firmy farmaceutycznej. W pracy mam tylko wodę w kranie i coś mydło-podobnego w dozowniku po czym mam ropne zmiany skórne.
Polak
rok temu
a to dziwne w lidlu takie rękawiczki były zawsze przy pieczywie zwykle cienkie foliowe i ostatnio byłem na zakupach a rękawiczek brak więc pytam się Pani gdzie są rękawiczki które były zawsze przy pieczywie a Pani mówi że teraz trzeba przynosić swoje rękawiczki a ja mówię do Pani że zostawiam co tydzień 400 zł a was nie stać na rękawiczki? Ale pozwoliłem sobie zadzwonić do przyjaciela który mieszka w Niemczech a on mówi że takie rękawiczki są w każdym lidlu dziwne
...
Następna strona