Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Sklepy mają zapewnić rękawiczki klientom. "To największe wyzwanie"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział sporo zmian w codziennym funkcjonowaniu sklepów. Jednym z nich jest zapewnienie klientom dostępu do rękawiczek i środków dezynfekcyjnych. Jednak Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu wskazuje, że w tej chwili trudno nabyć środki ochrony osobistej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Maciej Ptaszyński (na zdjęciu) uważa, że obostrzenia są "zrozumiałe". Jednak podkreśla, że stworzą sklepom problemy. (Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER)

- Stoimy przed trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie gorsza albo będzie zła, ale będzie dało się ją opanować - powiedział premier przy ogłoszeniu kolejnych obostrzeń w poruszaniu się po kraju (więcej tutaj).

Dużo zmian rząd wprowadził w codziennym funkcjonowaniu sklepów i punktów handlowych. Jedna z nich zakłada, że klienci mają robić zakupy w rękawiczkach jednorazowych. Zapewniony ma im być także dostęp do środków dezynfekcyjnych.

- Z jednej strony powzięte kroki w kwestii ograniczeń są w pełni zrozumiałe. Natomiast z drugiej strony pojawia się pytanie, jak sklepy i punkty handlowe mają zaopatrywać się w środki dezynfekcyjne i rękawiczki. Szczególnie, że w tej chwili są one trudno dostępne - mówi money.pl Maciej Ptaszyński wiceprezes zarządu Polskiej Izby Handlu.

Zobacz też: Koronawirus zatrzymał turystykę. Idzie fala zwolnień

Wspomniane środki ochrony osobistej mają zapewnić sklepy. Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej mówił o "obowiązku" zaopatrywania klientów w jednorazowe rękawiczki. Dotyczy to zarówno sklepów osiedlowych, jak i tych wielkopowierzchniowych.

Morawiecki podkreślił też, że zwiększana będzie produkcja krajowa środków ochrony osobistej. - Dlatego tym lepiej, jeżeli klient będzie mógł mieć również ze sobą rękawiczki - wskazywał premier.

Rząd zaostrza zasady izolacji. Sporo zmian
Koronawirus. Nowe obostrzenia. Co się zmienia i od kiedy?

- Z punktu widzenia sklepów i sieci handlowych największym wyzwaniem będzie zapewnienie klientom środków dezynfekcyjnych i rękawiczek jednorazowych - ocenia nasz rozmówca. - Niektóre sieci już teraz zapewniają swoim klientom rękawiczki. Natomiast nie wszystkie sieci w tej chwili nimi dysponują. Klienci też nie zawsze są w nie zaopatrzeni przychodząc do sklepu - dodaje.

- Handel podchodzi do kwestii profilaktyki w sytuacji epidemii z maksymalną odpowiedzialnością i zaangażowaniem, ale potrzebne jest tu wsparcie i ułatwienia dla firm w zaopatrzeniu się w te środki - wskazuje Ptaszyński. O jakie wsparcie chodzi?

Właściciel Reserved oszczędzi na wypłatach członków zarządu.
Zarząd LPP rezygnuje z wynagrodzenia. To ponad pół miliona oszczędności miesięcznie

- Polska Izba Handlu już 17 marca zwracała uwagę w swoim stanowisku na konieczność zapewnienia dostępu dla handlu i dystrybutorów żywności w trybie pilnym do środków higienicznych - płynów dezynfekujących, rękawiczek, maseczek. Mówiliśmy też o potrzebie obniżenia stawki podatku VAT i cen na środki dezynfekcyjne - to znalazło się w naszych postulatach do tarczy antykryzysowej przesłanych w zeszłym tygodniu do Ministerstwa Rozwoju. W tym momencie wydaje się to być jeszcze bardziej "palącym" postulatem - kończy przedstawiciel PIH.

To nie są jedyne zmiany, jakie dotkną sklepy.

- Wszystkie punkty kosmetyczne zostaną zamknięte. Wprowadzamy limit osób przebywających w sklepie. Maksymalnie trzy osoby na jedną kasę - wskazał szef rządu. Co w praktyce oznacza, że jeśli w sklepie jest 10 kas, będzie mogło do niego wejść maksymalnie 30 osób.

Prezes koncernu John Elkann zrezygnuje z pensji w ramach "wspólnego poświęcenia".
Epidemia koronawirusa. Z powodu kryzysu Fiat Chrysler obniży wynagrodzenia

Od środy sklepy, w godzinach 10-12, będą otwarte wyłącznie dla osób po 65. roku życia. Ma to je zabezpieczyć przed kontaktami z osobami młodszymi, które zakażenie koronawirusem mogą przechodzić bezobjawowo.

Rząd przewidział zmiany również w funkcjonowaniu bazarków oraz placówek pocztowych. W przypadku tych pierwszych, jednocześnie zakupy mogą robić trzy osoby przy jednym straganie. Natomiast na poczcie w kolejce wewnątrz mogą czekać dwie osoby na okienko.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-03-2020

AndreNajglupszy i niebezpieczny nakaz.Beda tacy,ktorzy beda ta rekawiczke zakladac prze dwa tygodnie.Beda chodzic od sklepu do sklepu /z ta jedna/ i … Czytaj całość

31-03-2020

PolakZ rękawiczkami będzie tak jak z maseczkami, ubraniami ochronnymi i masą testów. PiS z Dudą to jednak dno oderwane od rzeczywistości.

31-03-2020

realnienigdzie nie można kupić środków ochrony, prezydęt twierdzi że jesteśmy bezpieczni, odlot na maxa

Rozwiń komentarze (335)