Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zdaniem wysokiego polityka PO, Polska nie wycofa się z ACTA

0
Podziel się:

Grupiński: Będziemy działać według efektu tych postanowień. Jego zdaniem obecne ataki to efekt... gapiostwa internautów.

Zdaniem wysokiego polityka PO, Polska nie wycofa się z ACTA
(Yves6/CC/wikipedia)

- Wycofanie Polski z ACTA jest wątpliwe. W tej sprawie decyzje zapadają trochę wyżej, niż podczas codziennej pracy parlamentu - powiedział w TVP Info szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Rafał Grupiński. Tymczasem dziś premier spotka się ws. międzynarodowego porozumienia dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej z Bonim, a także szefem MKiDN - Bogdanem Zdrojewskim. _ Na spotkaniu będziemy dyskutowali, jak zachować się wobec aktu podpisania ACTA 26 stycznia _ - zapowiedział Boni.

Zdaniem przewodniczącego klubu parlamentarnego PO, ataki hakerów na strony rządowe nie przekonują opinii publicznej do ich racji.

_ - Wycofanie Polski z ACTA jest wątpliwe. To jest porozumienie globalne. W tej sprawie decyzje zapadają trochę wyżej, niż podczas codziennej pracy parlamentu. Tu zdecydować musi rząd. Myślę, że w Sejmie będziemy działać według efektu tych postanowień - _ powiedział Grupiński. Jego zdaniem problemem porozumienia ACTA jest _ skomplikowany język dokumentu, który utrudnia jego zrozumienie i budzi obawy _.

Według posła PO działanie hakerów, którzy w sobotę zablokowali strony internetowe rządu, było ważnym sygnałem, ale niekoniecznie musi przekonać opinię publiczną. _ - Zaatakowanie stron było sygnałem, że społeczeństwo internetowe chce swobody i ten sygnał przekazało opinii publicznej. Ale w ten sposób nie zyskuje się sympatii do walki o wolność w internecie. To nie są sposoby, które przekonują ludzi. Co więcej uważam tego rodzaju postępowanie za sposób działania, który będzie utrudniać porozumienie - _ dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/134/m199558.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/newsy/prawo/czym-jest-acta-przeczytaj-dokument-po-polsku-22604) *Czym jest ACTA? Zobacz dokument * ACTA wymaga od dostawców internetu, by ci kontrolowali wszystkie ruchy użytkowników. Rafał Grupiński uważa też, że obecne działania to efekt... gapiostwa internautów._ - Przez parę miesięcy trwały prace nad tym w instytucjach europejskich. Nie po cichu. Ale środowisko internetowe przegapiło ten czas. Instytucje europejskie, ze względu na biurokratyczną strukturę nie budzą zainteresowania. Stąd wynikła ta opóźniona reakcja - _ powiedział gość TVP Info.

Tymczasem minister administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że Polska może nie podpisać porozumienia ACTA 26 stycznia. W rozmowie w radiu TOK FM zwrócił uwagę, że premier Donald Tusk nie podpisał jeszcze upoważnienia dla MSZ do podpisania ACTA. W związku z tym porozumieniem w weekend internauci zablokowali kilka stron internetowych administracji państwowej. Nie można było wejść m.in. na strony Sejmu, premiera, kancelarii premiera i ministerstwa kultury.

Dziś premier spotka się ws. międzynarodowego porozumienia dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA z Bonim, a także szefami MSZ i MKiDN - Radosławem Sikorskim i Bogdanem Zdrojewskim.

_ - Na spotkaniu u premiera będziemy dyskutowali, jak zachować się wobec aktu podpisania ACTA 26 stycznia _ - powiedział Boni. Jak dodał, kilka krajów już zapowiedziało, że na pewno nie podpisze tego porozumienia 26 stycznia. Pytany, czy nasz kraj może podpisać porozumienie ws. ACTA, Boni powiedział, że również Polska może nie podpisać ACTA 26 stycznia

Minister zaznaczył, że szef rządu nie podpisał jeszcze upoważnienia dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych do podpisania tego porozumienia i - według Boniego - _ powinniśmy dać sobie więcej czasu _.

_ - Będzie teraz duża dyskusja w UE, czy jest sens podpisywać ten dokument _ - zaznaczył. Jak przypomniał, jednym z sygnatariuszy traktatu jest Komisja Europejska, a _ po sugestiach różnych krajów być może KE wróci do tej dyskusji _ nad ACTA.

Boni zapewnił też, że w sprawie ACTA w ciągu dwóch tygodni odbędą się konsultacje z różnymi środowiskami w sprawie ACTA. _ Rozumiem niezadowolenie związane z brakiem konsultacji _ - przyznał.

Jak zapewniał Boni, ACTA to traktat międzynarodowy _ o charakterze bardzo ogólnym i mówi o narzędziach przeciwdziałających piractwu _. _ Tworzy ramy do tego, by walczyć z piractwem czy obrotem podrobionymi towarami i usługami _ - dodał. Podkreślił, że w dokumencie nie ma zapisów, które dawałyby możliwość blokowania stron internetowych. Zdaniem Boniego, to co jest w ACTA, nie wymusza zmian w polskim prawie.

O wojnie o ACTA czytaj w Money.pl
Nie działają rządowe strony. Zemsta za ACTA Grupa Anonymus przyznała, że zaatakowała strony Sejmu i kilku ministerstw.
Hakerzy szantażują rząd Tuska. Dokumentami Michał Boni: _ Powinniśmy wrócić do dialogu _. Anonymous: _ Mamy pliki z poufnymi danymi dotyczącymi polskich polityków _.
Strona premiera padła. Hakerzy czekają na jego ruch Hakerzy zawieszają ataki, do czasu aż poznają wyniki rozmów Donalda Tuska z ministrami w sprawie ACTA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)