Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nie tak szybko z twierdzeniami, że ceny nie wzrastają. One wciąż rosną, ale wolniej

16
Podziel się:

Inflacja w czerwcu była niższa względem tej w maju. To woda na młyn dla mediów prorządowych, które ogłosiły, że ceny usług i towarów "już nie wzrastają". Jednak nie do końca tak jest. Ceny wciąż rosną, ale już w wolniejszym tempie.

Nie tak szybko z twierdzeniami, że ceny nie wzrastają. One wciąż rosną, ale wolniej
Inflacja w Polsce w czerwcu na niższym poziomie niż w maju. Nie oznacza to jednak, że ceny już nie rosną (zdj. ilustracyjne) (Twitter, money.pl, Rafał Parczewski)

Wskaźnik inflacji w Polsce w czerwcu 2023 r. wyniósł 11,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza spadek o 1,5 pp. w porównaniu z majem, gdy inflacja wyniosła 13 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd zmienia budżet. Ekonomistka zwraca uwagę na kwotę 18 mld zł. "PiS o tym nie mówi"

Spadek wskaźnika nie oznacza, że ceny spadają

Niektóre media pospieszyły się już z twierdzeniami, że ceny usług i towarów w Polsce już nie rosną. Przykładem może być tzw. pasek, jaki pojawił się w TVP Info, widoczny na poniższym screenie.

Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Spadek wskaźnika inflacji nie oznacza, że ceny przestały rosnąć. One cały czas rosną, ale z mniejszą dynamiką, o czym decyduje statystyka. Mechanizm jej działania opisał w rozmowie z money.pl prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Weźmy taką cebulę. Dwa lata temu jej kilogram kosztował 50 groszy, a rok później było to już 1,50 zł, czyli 200 proc. więcej. Jeśli cena tej cebuli rośnie nam o kolejne 50 gr, czyli do 2 zł, to te 50 gr odnosimy już do 1,5 zł i wówczas to już nie jest wzrost o 200 proc. tylko o ok. 33 proc. – wyjaśnił prof. Marian Noga.

– Bazując na przykładzie mojej cebuli, jeśli inflacja spadła z 200 proc. do 33 proc., to oznacza tyle, że cena wzrosła nie z 50 gr do 1,50 zł tylko ze 1,50 zł do 2 zł. Oczywiście cebula kosztuje dziś nawet 6,50 zł, ale tak to się odbywało w poprzednich latach – wartość inflacji była coraz mniejsza, a ceny ciągle rosły. I tak oto z 50 gr doszliśmy do 6,50 zł – wskazał nasz rozmówca.

Chodziło o ceny miesiąc do miesiąca?

Być może dziennikarzom państwowej telewizji chodziło o ceny miesiąc do miesiąca. A tu rzeczywiście GUS wskazał, że ceny w czerwcu były na takim samym poziomie jak w maju. Należy jednak pamiętać, że wciąż mamy do czynienia ze znacznie wyższą bazą z zeszłego roku, do której odnosimy się obecnie.

A zatem nawet jeżeli czerwcowe ceny są identyczne, jak w maju, to wciąż są na znacznie wyższym poziomie niż przed 12 miesiącami. A przecież już w maju i w czerwcu 2022 r. inflacja była na znacznie wyższym poziomie i wynosiła odpowiednio: 14,9 proc. i 15,5 proc.

W myśl tego, co tłumaczył prof. Marian Noga oznacza to, że choć sam wskaźnik jest na niższym poziomie, to ceny wciąż drastycznie rosną, gdyż GUS w 2023 r. odnosi się do danych z 2022 r., które już były na znacznie podwyższonym poziomie.

Dlatego na Twitterze pojawił się zarzuty o "kreowanie alternatywnej rzeczywistości". Zresztą pewną niekonsekwencję w narracji pokazuje poniższy tweet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
lupo57
11 miesięcy temu
PIS-owski Prezes GUS dostał od Wicepremiera rozkaz, że inflacja ma spadać to inflacja według przekazu GUS spada.
Hmm:(
11 miesięcy temu
Pisowcom nie wzrastają bo kradną i sami nie wiedzą ile mają kasy...
Makiavel
11 miesięcy temu
hahahaha to jest tan niezależna i rzetelna telewizja finansowana z naszych podatków ? albo tak cynicznie kłamią bo rządowi tak na rękę i wtedy z niezależnością nie mają nic wspólnego, abo nie rozumieją że odczyt inflacyjny 11,5% w czerwcu oznacza że średnio o 11,5% wszystko zdrożało, a wtedy z rzetelnością dziennikarską też nie mają nic wspólnego... kto tam pracuje... żeby takie paski pisać ? czyżby tam też wdrożono ulubioną zasadę PiS, mierny ale wierny ? no ludzie... w dobie internetu takie bzdury pisać...
~~~
11 miesięcy temu
Ceny nawet maleją, w sklepach z żółtymi firankami.
Znawca
11 miesięcy temu
Ale to wy pisaliście wcześniej, że ceny pozostały na tym samym poziomie :D Dosłownie kilka artykułów wstecz.