Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Niedziela handlowa 19 maja – czy jutro sklepy będą otwarte?

0
Podziel się:

Niedziela handlowa w Polsce to coraz większa rzadkość. Z uwagi na zakaz handlu zakupy możemy zrobić najczęściej jedynie w ostatni weekend miesiąca. Są jednak wyjątki. Podpowiadamy, czy jutro 19 maja sklepy będą otwarte.

Niedziela handlowa 19 maja – czy jutro sklepy będą otwarte?
Niedziela handlowa 19 maja – czy jutro sklepy będą otwarte? (iStock.com)

Niedziela handlowa 19 maja – czy jutro zrobimy zakupy?

Niedziela handlowa w 2019 r. przypada zdecydowanie rzadziej. Zakupy możemy zrobić najczęściej jedynie w ostatni weekend miesiąca. Wyjątkiem są jednak te, w które wypadają ważne święta (m.in. Boże Narodzenie i Wielkanoc), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Niedziela 19 maja jest niedzielą niehandlową. Zdecydowana większość sklepów, supermarketów oraz galerii handlowych będzie więc zamknięta.

Zakaz handlu w niedziele - maj 2019

  • niedziela handlowa: 26 maja
  • niedziele niehandlowe: 5, 12 i 19 maja
Zobacz także: Zobacz: Zakaz handlu w niedziele zostaje. Zyskują gastronomia, turystyka, kultura

Niedziela handlowa a zakaz handlu. Zmiany od nowego roku

Ustawa dotycząca zakazu handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od marca 2018 r. Początkowo niedziela handlowa przypadała na pierwszy i ostatni weekend miesiąca.

Od stycznia zakaz został zaostrzony i zakupy możemy zrobić najczęściej jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe nie zrobimy zakupów w zdecydowanej większości sklepów.

Zgodnie z ustawą w wybrane dni zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, m.in. przeładunki, magazynowanie, dystrybucja i logistyka. Zakaz nie obejmuje natomiast m.in. aptek, piekarni, kwiaciarni, stacji benzynowych oraz sklepów związanych z obsługą turystów. Do tej listy dołączają również punkty zlokalizowane na lotniskach i dworcach.

Zgodnie z planem w 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu. W połowie marca br. w Sejmie przedstawiciele handlu oraz parlamentarzyści podsumowali pierwszy rok z częściowym zakazem.

Jak informowaliśmy na początku kwietnia, odsetek osób popierających zakaz handlu zmniejsza się. We wszystkie niedziele popiera go tylko 32 proc. badanych, podczas gdy w listopadzie 2018 roku było ich 35 proc. - wynika z badań Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi jednak, że żadne zmiany w ustawie o zakazie handlu nie są potrzebne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)