Notowania

Niedziela handlowa a wybory do europarlamentu. Czy w najbliższą niedzielę 26 maja sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe w nowym roku z uwagi na zakaz handlu przypadają zdecydowanie rzadziej. Jednak najbliższa jest wyjątkiem, bowiem przypadają na nią również wybory do europarlamentu. W ten dzień głosowanie możemy połączyć z zakupami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Niedziele handlowe - czy w najbliższą niedzielę 26 maja sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe w 2019 r. to coraz większa rzadkość. Wszystko za sprawą ustawy o zakazie handlu. Zakupy możemy zrobić obecnie najczęściej jedynie w ostatni weekend miesiąca.

Najbliższa niedziela 26 maja jest więc niedzielą handlową. Zdecydowana większość sklepów, galerii handlowych i supermarketów będzie otwarta według zaplanowanych godzin.

Na najbliższą niedzielę przypadają w Polsce także wybory do europarlamentu. Tego dnia Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w Unii Europejskiej spośród ponad 800 kandydatów. Tego dnia "obywatelski obowiązek" będzie można połączyć z niedzielnymi zakupami.

Zobacz: Zakaz handlu w niedziele zostaje. Zyskują gastronomia, turystyka, kultura

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od marca 2018 r. Początkowo zakupy mogliśmy zrobić w pierwszy i ostatni weekend miesiąca. Obecnie zakaz został zaostrzony i niedziele handlowe przypadają jeszcze rzadziej. Wyjątkiem są miesiące, w których wypadają ważne święta (m.in. Boże Narodzenie i Wielkanoc), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

We wskazane dni zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. przeładunki, dystrybucja, logistyka i magazynowanie. Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. stacje benzynowe, apteki, piekarnie oraz sklepy związane z obsługą turystów.

Zgodnie z planami od początku 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu. Jednak, jak informowaliśmy na początku kwietnia, odsetek osób popierających zakaz handlu zmniejsza się.

Zakazu handlu we wszystkie niedziele popiera tylko 32 proc. badanych, podczas gdy w listopadzie 2018 roku było ich 35 proc. - wynika z badań Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi jednak, że żadne zmiany w ustawie o zakazie handlu nie są potrzebne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-05-2019

goraczjestem osoba nie wierzaca i nie mam rodziny... w niedziele zwykle siedze w domu bo nie moge isc do pracy.. paranoja

27-05-2019

bartekNie wytrzymuję już tych zakazów handlu, ten pis to druga komuna że wprowadzają takie coś. Dlaczego tyle lat to funkcjonowało i nikt nie miał problemu? … Czytaj całość

10-06-2019

kasiaParanoja w tym kraju, jak mogli wprowadzić tak durny zakaz? Mam wolny wybór i chcę robić zakupy wtedy kiedy potrzebuję a nie kiedy mi na to pozwoli … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)