Notowania

Lex Żabka wraca. PiS chce zaostrzyć zakaz handlu już po eurowyborach

Pomysł odebrania sklepom możliwości wykorzystywania statusu placówki pocztowej do ominięcia zakazu handlu w niedzielę nie został całkowicie zarzucony. Jak dowiaduje się RMF FM, "lex Żabka" ma wrócić po wyborach do europarlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"Status placówki pocztowej nie warunkuje możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu" - podkreśla Żabka. (Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)

- Widzimy, że nawet duże sieci prowadzą prace nad tym, musimy działać - mówi anonimowo radiu RMF FM jeden z ministrów.

Z wykorzystywania statusu placówki pocztowej jest znana głównie franczyzowa sieć Żabka, ale w jej ślady idzie coraz więcej innych firm. To skłania rząd do odkurzenia przepisów, których wprowadzenie zostało w zeszłym roku zawieszone.

Inną istotną zmianą ma być doprecyzowanie, kim jest najbliższa rodzina właściciela sklepu. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę przewiduje, że - pod określonymi warunkami - za ladą mogą w niehandlową niedzielę stanąć bliscy właściciela sklepu.

Obejrzyj: Żabka beneficjentem zakazu handlu w niedzielę? Franczyzobiorcy pokazują paragony

Na wprowadzenie "lex Żabka" naciskała "Solidarność", a także jej były przewodniczący, Janusz Śniadek, obecny poseł PiS. "Patologia, kabaret i nieuczciwa konkurencja" - tak nazwał politykę sieci Żabka w odniesieniu do zakazu handlu.

Szef podkomisji sejmowej do spraw rynku pracy już we wrześniu 2018 r. zapowiedział "uszczelnienie" ustawy. Projekt powstał późną jesienią, a Sejm miał się nim zająć tym w grudniu zeszłego roku, ale nagle zniknął z porządku obrad i trafił do sejmowej zamrażarki.

Sama Żabka protestuje, gdy mowa jest o omijaniu zakazu handlu za pomocą ustawowego wyłączenia. "Status placówki pocztowej nie warunkuje możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu. Daje on możliwość franczyzobiorcom skorzystania z pomocy pracowników" - podkreśla biuro prasowe firmy.

Żabka wygrała z PIP, a specjalna ustawa zamarzła w Sejmie
Zakaz handlu. Żabka wygrała. Sklepy mogą być otwarte w każdą niedzielę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, lex żabka, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2019

pisowskiWUJA ja zawsze dziękuje Żabce w niedzielę że nie chodzę głodny i trzeźwy,

17-05-2019

won z socjalizmemCiekawe, że jak ich Orlen, gdy poszerzył ofertę swoich sklepów na stacjach, to im jakoś nie przeszakdza.

17-05-2019

TakPrponuje zeby posel ZERO napisal ustawe od poczatku. Kary przynajmniej 30 lat bez zawiasow. Wazne zeby nie draznik pedofili z kosciola, bo jeszcze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)