Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Zakaz handlu. Żabka wygrała. Sklepy mogą być otwarte w każdą niedzielę

279
Podziel się:

Franczyzobiorcy Żabki wygrali wszystkie procesy, które wytoczyła im Państwowa Inspekcja Pracy. To dobra informacja dla sieci. Zasad nie zmieni też prędko specjalna ustawa - bo utknęła w Sejmie.

Żabka wygrała z PIP, a specjalna ustawa zamarzła w Sejmie
Żabka wygrała z PIP, a specjalna ustawa zamarzła w Sejmie (WP.PL, Mateusz Madejski)

Państwowa Inspekcja Pracy zarzucała franczyzobiorcom Żabki, że ich sklepy nie mogą podawać się za placówki pocztowe. A właśnie dzięki temu punkty Żabki często są otwarte w każdą niedzielę. Jednak, jak podaje "Gazeta Wyborcza", franczyzobiorcy sieci wygrali wszystkie procesy z PIP.

Ponieważ placówki pocztowe są wyjęte z ustawy o niedzielnym zakazie handlu, Żabki będą mogły być otwarte w każdy dzień tygodnia - nawet jeśli właściciel sklepu nie stoi w niedziele za ladą.

Zobacz także: "Zupełnie tego nie rozumiem". Obejrzyj wideo:

Jednak, jak podaje "GW", sieć ma na koncie jeszcze jedno ważne zwycięstwo. Związkowcy naciskali od dłuższego czasu, by ustawę o zakazie zaostrzyć - tak, by tylko placówki Poczty Polskiej mogły być otwarte w niedziele, a placówki pocztowe innych firm, czyli właśnie na przykład Żabki - już nie. Projekt zyskał nawet nieoficjalną nazwę "Lex Żabka". Sejm miał się zająć projektem w grudniu zeszłego roku. Jednak nagle zniknął z porządku obrad - i trafił do sejmowej zamrażarki.

Z informacji gazety wynika, że to wcale nie jest przypadek. W partii rządzącej od dłuższego czasu ścierają się bowiem dwie wizje zakazu handlu. Posłowie związani z "Solidarnością" chcą ustawę zaostrzyć, ale część ważnych polityków PiS chce ją raczej zliberalizować. Do tej drugiej grupy ma należeć m.in. premier Morawiecki.

Zdaniem "GW" to ta druga grupa jest na razie górą. I nawet jeśli poważnej liberalizacji zakazu handlu w niedziele nie będzie, to nie będzie też w najbliższej przyszłości również jego zaostrzenia.

- Większość sklepów Żabka pracuje w niedziele objęte ograniczeniami, korzystając z zapisanego w Ustawie wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście. Zwracamy uwagę, że status placówki pocztowej nie warunkuje możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu. Daje on możliwość franczyzobiorcom skorzystania z pomocy pracowników. Status placówki pocztowej nie warunkuje możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu. Daje on możliwość franczyzobiorcom skorzystania z pomocy pracowników - podkreśla w wypowiedzi dla money.pl biuro prasowe sieci Żabka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(279)
masakra
4 lata temu
To pożałowania godne. Żabka jako punkt pocztowy. Osobiście 2 razy nie przyjęto moich przesyłek z braku miejsca niby. Po co sobie zawracać głowę paczkami jak można kręcić lody na alkoholu i papierosach.
Totylkoja
5 lata temu
Sklepy Żabka to nie punkty pocztowe, nie można kupić znaczków, wysłać listu poleconego. Jest to tylko punkt odbiorczy tak samo jak paczkomat. - "Żeby bowiem zostać placówką pocztową konieczne jest nawiązanie ścisłej współpracy z operatorem pocztowym w zakresie świadczenia usługi pocztowej". Czy jest to specjalnie zostawiona furtka dla biznesmenów w czarnych sukienkach i kolegów lepszej zmiany? Wystarczy zmienić ustawę- Punkt odbioru paczek nie jest punktem pocztowym.
mactrix
5 lata temu
Dlaczego ustawa utkneła w sejmie i żabka wygrała w sądzie . Dlaczego zrobiła sie cisza o żabkach ------------ UDZIAŁOWCEM został szanowny ojciec z torunia
Meizu
5 lata temu
Bardzo się cieszę, zwłaszcza, że wobec Żabek padały już naprawdę obelgi poniżej krytyki. Że nie polski sklep, że omijają prawo i tak dalej. Wyszło na to, że to ajenci żabek działali zgodnie z prawem. Teraz solidarność, jeżeli ma choć trochę przyzwoitości powinna przeprosić.
Waldy
5 lata temu
Te wyroki uniewinniające ajentów żabki to szansa na wyrwanie polskich drobnych przedsiębiorców z tej matni w jaką wpędziła ich ta ustawa. Oby tak dalej! Musimy ratować polski handel!
...
Następna strona