Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz handlu. Żabka wygrała. Sklepy mogą być otwarte w każdą niedzielę

Franczyzobiorcy Żabki wygrali wszystkie procesy, które wytoczyła im Państwowa Inspekcja Pracy. To dobra informacja dla sieci. Zasad nie zmieni też prędko specjalna ustawa - bo utknęła w Sejmie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Żabka wygrała z PIP, a specjalna ustawa zamarzła w Sejmie (Fot: Mateusz Madejski)

Państwowa Inspekcja Pracy zarzucała franczyzobiorcom Żabki, że ich sklepy nie mogą podawać się za placówki pocztowe. A właśnie dzięki temu punkty Żabki często są otwarte w każdą niedzielę. Jednak, jak podaje "Gazeta Wyborcza", franczyzobiorcy sieci wygrali wszystkie procesy z PIP.

Ponieważ placówki pocztowe są wyjęte z ustawy o niedzielnym zakazie handlu, Żabki będą mogły być otwarte w każdy dzień tygodnia - nawet jeśli właściciel sklepu nie stoi w niedziele za ladą.

* "Zupełnie tego nie rozumiem". Obejrzyj wideo:*

Jednak, jak podaje "GW", sieć ma na koncie jeszcze jedno ważne zwycięstwo. Związkowcy naciskali od dłuższego czasu, by ustawę o zakazie zaostrzyć - tak, by tylko placówki Poczty Polskiej mogły być otwarte w niedziele, a placówki pocztowe innych firm, czyli właśnie na przykład Żabki - już nie. Projekt zyskał nawet nieoficjalną nazwę "Lex Żabka". Sejm miał się zająć projektem w grudniu zeszłego roku. Jednak nagle zniknął z porządku obrad - i trafił do sejmowej zamrażarki.

Z informacji gazety wynika, że to wcale nie jest przypadek. W partii rządzącej od dłuższego czasu ścierają się bowiem dwie wizje zakazu handlu. Posłowie związani z "Solidarnością" chcą ustawę zaostrzyć, ale część ważnych polityków PiS chce ją raczej zliberalizować. Do tej drugiej grupy ma należeć m.in. premier Morawiecki.

Zdaniem "GW" to ta druga grupa jest na razie górą. I nawet jeśli poważnej liberalizacji zakazu handlu w niedziele nie będzie, to nie będzie też w najbliższej przyszłości również jego zaostrzenia.

- Większość sklepów Żabka pracuje w niedziele objęte ograniczeniami, korzystając z zapisanego w Ustawie wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście. Zwracamy uwagę, że status placówki pocztowej nie warunkuje możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu. Daje on możliwość franczyzobiorcom skorzystania z pomocy pracowników. Status placówki pocztowej nie warunkuje możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu. Daje on możliwość franczyzobiorcom skorzystania z pomocy pracowników - podkreśla w wypowiedzi dla money.pl biuro prasowe sieci Żabka.

Czytaj też: Żabka może podwoić liczbę sklepów. "Jest miejsce na rynku"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, lex żabka, żabka, handel, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2019

krzysiekI bardzo dobrze!!!!!! niech zniosa ten kretynski zakaz handlu w koncu wszedzie! a argument ze ci pracownicy tez chca miec wolne jest dla mnie smieszny … Czytaj całość

17-03-2019

CcvWszyscy powinni mieć wolne w niedzielę a nie tylko Ci co są tak bardzo "pokrzywdzeni". Lekarze,policjanci , strażacy ,kierowcy, pracownicy restauracji … Czytaj całość

17-03-2019

TatuśCo...zakaz powinien być w każdy piątek sobotę i niedzielę.. Człowiek spokojnie by się napil do pełna.. Nie po do dostaje 5 0 0 na 6 bachorow aby … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (279)