Notowania

Nielegalny import śmieci do Polski. Do Wielkiej Brytanii wróciły tysiące ton odpadów

Blisko cztery tysiące ton nielegalnie przywiezionych do Polski odpadów zostało odesłane z powrotem. Ministerstwo Środowisko podkreśla, że to efekt wprowadzenia w zeszłym roku pakietu odpadowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay)

- Tylko w tym roku, dzięki skutecznym działaniom Inspekcji Ochrony Środowiska, wywieziono z Polski prawie 3,8 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju nielegalnie - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister stwierdził, że "to przykład skutecznych działań w walce z nieprawidłowościami w gospodarce odpadami, które zostały wzmocnione przez wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w ustawach o gospodarce odpadami i o Inspekcji Ochrony Środowiska".

Resort środowiska ocenia, że wejście w życie pakietu odpadowego, którego celem było przeciwdziałanie patologiom w gospodarce odpadami, "przyniosło wymierne efekty".

Obejrzyj: pożary śmieci. Ekspert: Każdy śmietnik powinien być oznaczony

"Dzięki intensywnym działaniom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, od 7 stycznia do 25 marca 2019 r., z dziewięciu lokalizacji w sześciu województwach, odesłano 3772,7 ton odpadów przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

- Cieszy nas fakt, że zmiany które zaproponowaliśmy w pakiecie odpadowym są skuteczne. Rezultaty wprowadzonych zmian potwierdzają tylko, że nowelizacja tych ustaw była niezbędna - powiedział minister Henryk Kowalczyk.

Wywóz śmieci kosztuje z każdym rokiem coraz więcej
Opłaty za śmieci wciąż w górę. Tomaszów Mazowiecki rozstaje się z firmą odbierającą odpady

Główny Inspektor Ochrony Środowiska negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. Ogółem w latach 2018-2019 wywiezionych zostało ponad 5 tys. ton odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie na teren Polski.

- Pomimo wielu skomplikowanych kwestii organizacyjnych, koordynację procesu i ilość odpadów należy podkreślić doskonałą współpracę GIOŚ z urzędem z Wielkiej Brytanii, z której nielegalnie przyjechały odpady - powiedział Kowalczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: środowisko, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-04-2019

JosiuCzegoś nie rozumiem .Na lotnisku sprawdzają żywność ,nie wolno wozić .Zwierzęta kwarantanna ,a śmieci wjeżdżają z bakteriami ,cudami ,niespodziankami … Czytaj całość

19-04-2019

WojtekZastanawiam się co wcześniej robiła PO oraz gdzie byli wówczas ekolodzy. Czyżby nie wiedzieli co się dzieje?

19-04-2019

stefani tak właśnie cywilizowane kraje zachodu szczycą się swoją ekologią i recyklingiem, wyworząc wszystko to co do recyklingu się nie nadaje lub jest zbyt … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (92)