Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nielegalny import śmieci do Polski. Do Wielkiej Brytanii wróciły tysiące ton odpadów

92
Podziel się:

Blisko cztery tysiące ton nielegalnie przywiezionych do Polski odpadów zostało odesłane z powrotem. Ministerstwo Środowisko podkreśla, że to efekt wprowadzenia w zeszłym roku pakietu odpadowego.

Nielegalny import śmieci do Polski. Do Wielkiej Brytanii wróciły tysiące ton odpadów
(pixabay)
bECtAgvF

- Tylko w tym roku, dzięki skutecznym działaniom Inspekcji Ochrony Środowiska, wywieziono z Polski prawie 3,8 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju nielegalnie - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister stwierdził, że "to przykład skutecznych działań w walce z nieprawidłowościami w gospodarce odpadami, które zostały wzmocnione przez wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w ustawach o gospodarce odpadami i o Inspekcji Ochrony Środowiska".

Resort środowiska ocenia, że wejście w życie pakietu odpadowego, którego celem było przeciwdziałanie patologiom w gospodarce odpadami, "przyniosło wymierne efekty".

bECtAgvH
Zobacz także: Obejrzyj: pożary śmieci. Ekspert: Każdy śmietnik powinien być oznaczony

"Dzięki intensywnym działaniom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, od 7 stycznia do 25 marca 2019 r., z dziewięciu lokalizacji w sześciu województwach, odesłano 3772,7 ton odpadów przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

- Cieszy nas fakt, że zmiany które zaproponowaliśmy w pakiecie odpadowym są skuteczne. Rezultaty wprowadzonych zmian potwierdzają tylko, że nowelizacja tych ustaw była niezbędna - powiedział minister Henryk Kowalczyk.

bECtAgvN

Główny Inspektor Ochrony Środowiska negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. Ogółem w latach 2018-2019 wywiezionych zostało ponad 5 tys. ton odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie na teren Polski.

- Pomimo wielu skomplikowanych kwestii organizacyjnych, koordynację procesu i ilość odpadów należy podkreślić doskonałą współpracę GIOŚ z urzędem z Wielkiej Brytanii, z której nielegalnie przyjechały odpady - powiedział Kowalczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECtAgwi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(92)
Ekologia to s...
2 lata temu
Cały ten recykling to ściema.Nikt nie chce tych plastików,bo koszty ich przetworzenia są większe niż produkcja nowego.Tylko ekologiczne spalarnie rozwiążą problem ,tak jest s Szwecji,w Austrii - spalarnia w centrum Wiednia.W Cebulandzie jest średniowieczny opór przed budową spalarni bo krowy przestaną dawać mleko a kury jajka.No i wozimy ten plastik po całym kraju a jak już brakuje miejsca na składowisku to dziwnym trafem następuje samozapłon.
Error
2 lata temu
Nie rozśmieszajcie nas. 3 tony? Chyba chodzi o 30 ton. Błąd w druku?
voyager
2 lata temu
Odesłaliśmy to bardzo dobrze ale jak wyglądają kontrole na granicach skoro tyle tych śmieci wjechało. Nikt ich przecież w kieszeniach nie przywiózł. U mnie w bagażniku skrzynkę wina wyniuchali a całego TIR-a odpadów nie potrafią.
bECtAgwj
as
2 lata temu
KTOOŚ to musiał załatwiać nie ma winnych???????????????
Zgred
2 lata temu
Śmiecie bohatersko odesłaliśmy , ale ...kiedy odbierzemy ...ok. 100 ton naszego złota , które NBP trzyma w ...Londynie . Czy My zgłupieliśmy całkowicie ?? , że nasze 100 ton złota trzymamy w kraju , który wychodzi z UE ??? .
...
Następna strona