Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Opłaty za śmieci wciąż w górę. Tomaszów Mazowiecki rozstaje się z firmą odbierającą odpady

102
Podziel się:

Rosną opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. To efekt wyższych kosztów energii, rosnącej płacy i wyższych opłat środowiskowych. Niektóre miasta już ogłosiły podwyżki cen, inne dopiero noszą się z tym zamiarem.

Wywóz śmieci kosztuje z każdym rokiem coraz więcej
Wywóz śmieci kosztuje z każdym rokiem coraz więcej (East News, TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Tomaszów Mazowiecki ma dość i chce sprawdzić, czy zajmując się samodzielnie odbiorem śmieci, będzie mógł obniżyć ceny. Stąd decyzja o nieprzedłużaniu umowy z dotychczasową firmą, która za odbiór śmieci w ciągu kolejnych 20 miesięcy zażyczyła sobie 22 mln zł. Powodowałoby to konieczność zwiększenia opłaty za opłaty segregowane z 9 do 22 zł od osoby – informuje "Puls Biznesu".

Na wniosek prezydenta radni podjęli więc uchwałę w sprawie powierzenia odbioru i zagospodarowania odpadów Zakładowi Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej. Samorząd daje sobie pół roku na zorganizowanie wywozu śmieci, a w przyszłości chce też zbudować własną instalację do ich przetwarzania.

Urząd miasta ma nadzieję, że powierzenia zadania spółce miejskiej okaże się sposobem na powtrzymanie wzrostu opłat.
Wiele miast zostało postawionych w bardzo trudnej sytuacji, gdy operatorzy wypowiedzieli gminom obowiązujące umowy argumentując, że koszty ich działalności wzrosły w tym roku tak mocno, że wola zapłacić kary umowne niż narażać się na ciągłe straty. W tej sytuacji coraz więcej samorządów rozważa powrót do własnych spółek komunalnych.

Obejrzyj: Zakupy w sieci, folia w reali. Ile śmieci produkujemy robiąc zakupy online [TEST]

Sceptyczny wobec tego pomysłu jest Karol Wójcik, rzecznik prasowy firmy BYŚ-Wojciech Byśkiniewicz. Tworzenie własnych spółek określa mianem "trucizny, a nie lekarstwa na problemy branży".

- Nie będzie ani takiej, ani bardziej jakościowo. Wzrost cen wynika ze wzrostu kosztów, ale nie tylko (…) W interesie gmin jest raczej troska o konkurencję, która prowadzi do obniżki cen – mówi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(102)
Slejter
5 lata temu
Hahaha właśnie sp samorządowe dadzą radę. Chcieliście być tylko na rynku i mieć monopol. Odbija się czkawką co.
Marcin
5 lata temu
Od kiedy wprowadzono segregację opłaty ciągle rosną. PIS dodał kolejne pojemniki i znów zrobiło się drożej, a i tak zapowiadają kolejne podwyżki. Na dodatek większość segregowanych śmieci trafia do spalania w cementowniach. Wychodzi z tego, że segregacja w przypadku Polski nie ma sensu i służy tylko opróżnianiu kieszeni zwykłych ludzi.
nieśmiały
5 lata temu
Opłata środowiskowa to kolejny parapodatek.
Ktoś
5 lata temu
Ta ustawa to ustawka, gdzie trybunał, gdzie jest władza dla czego nie reaguje!
he-man
5 lata temu
Dostałem 200zł podwyżki. Zadowolony wróciłem do domu. A tam na stole rachunki. Prąd o 30zł więcej, gaz o 10zł więcej, woda i rata kredytu też więcej. W sobotę pojechałem z żoną na zakupy. Takie na miesiąc. Głównie zawsze to samo, chemia gospodarcza, pasta do zębów, mąka, cukier i takie tam. Kasy poszło multum. W domu przy piwku na spokojnie sprawdzam ceny. Masło 10gr więcej, cukier i mąka też. Reszty już mi się nie chciało. Cena benzyny dużo wyższe niż 2 lata temu kiedy zarabiałem mniej. I tak wszystko zliczając wychodzi, że ta podwyżka pensji to za mało, bo życie zdrożało o dużo więcej. Niestety chyba tylko u mnie, bo Wy wciąż wybieracie do władzy tych samych ludzi od prawie 30 lat.
...
Następna strona