Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Niemcom grozi ostre hamowanie gospodarki. "To naprawdę ponury scenariusz"

24
Podziel się:

Clemens Fuest, szef monachijskiego instytut badań ekonomicznych (Ifo), w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung", przewiduje ostre spowolnienie gospodarcze. Mówi wprost, że recesji trudno uniknąć. Rosja zapowiedziała, że do odwołania wstrzyma dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 1.

Niemcom grozi ostre hamowanie gospodarki. "To naprawdę ponury scenariusz"
Gospodarce Niemiec grozi ostre hamowanie po zapowiedzi Rosji o wstrzymaniu dostaw gazu do odwołania (GETTY, Bloomberg)

Po zapowiedzi Rosji, że do odwołania nie wyśle więcej gazu rurociągiem Nord Stream 1, szef think tanku sądzi, że Niemcy muszą przygotować się na silne wyhamowanie gospodarki. "To naprawdę ponury scenariusz, recesji trudno uniknąć" - powiedział Fuest w niedzielę portalowi niemieckiego dziennika.

Jak przypomina "FAZ", w piątek wieczorem rosyjski koncern gazowy Gazprom poinformował o odkryciu wycieku ropy podczas prac konserwacyjnych, i w związku z czym, według komunikatu firmy, bezpieczna praca turbiny gazowej nie jest już gwarantowana. Do czasu jego naprawy dostawy będą całkowicie wstrzymane - tłumaczą przedstawiciele spółki, która w ostatnich miesiącach sukcesywnie ograniczała dostawy.

Mimo że magazyny gazu w Niemczech są obecnie wypełnione w 85 procentach, to jednak nie wystarczy, by przetrwać zimę - pisze "FAZ".

Jeśli dostawy pozostaną wstrzymane, spełnią się negatywne scenariusze, które ekonomiści kalkulują od miesięcy. Miesiąc temu zespół jedenastu badaczy pod kierownictwem Ruedigera Bachmanna (University of Notre Dame) przedstawił opracowanie, w którym oszacował szkody wynikające z natychmiastowego zamrożenia dostaw na nieco mniejszą skalę niż straty niemieckiej gospodarki spowodowane pandemią koronawirusa. Inni badacze uznali, że możliwy jest większy spadek - zaznacza "FAZ"

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drożejący gaz Polacy odczują z opóźnieniem. "Wszyscy będziemy biedniejsi"

Gospodarka Niemiec kurczy się

Z powodu pandemii w roku 2020 produkt krajowy brutto Niemiec zmniejszył się o 5 proc. Szef Ifo Fuest powiedział: "myślę, że nie będzie tak źle, jak podczas pandemii, ale niepewność jest ogromna."

To, jak dotkliwe będzie załamanie, zależy głównie od tego, jak dobrze uda się ograniczyć zużycie gazu i energii elektrycznej bez zbytniego ograniczania produkcji. Szacuje się, że przemysł i gospodarstwa domowe będą musiały ograniczyć zużycie gazu o ponad jedną piątą w porównaniu z poprzednimi latami, tak aby w zimie nie było konieczne racjonowanie.

Niemiecki krajowy urząd regulacyjny dostrzega w tym kontekście niepokojące sygnały. "Konsumenci prywatni zwiększyli umiarkowanie zużycie gazu w pierwszym, nieco chłodniejszym tygodniu września" - ostrzegł prezes agencji Klaus Mueller. Podkreślił, że zbiorniki gazu są obecnie wypełnione w 85 procentach. Same zbiorniki nie wystarczą jednak, by przetrwać zimę bez oszczędności - zaznaczył Mueller.

W ostatnich tygodniach było już wiele oznak spowolnienia gospodarczego, które teraz prawdopodobnie się nasili: konsumenci coraz bardziej wstrzymują się z wydatkami z powodu wysokiej inflacji, co uderza w sektor detaliczny. Profesor Stefan Kooths z Instytut Gospodarki Światowej w Kiel mówił w tym kontekście o zbliżającym się "szoku konsumpcyjnym".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Bbbvg
2 lata temu
Jak to recesja? Ja tak długo jak żyję słyszę że jest kryzys
Przemek
2 lata temu
W rmie której pracuje kupowaliśmy prąd w 2021 roku po 380zl z MWh, w tym bez kontraktu stałego średnio po 900, stała oferta na 2023 na dziś to 2300. Gaz kupowaliśmy w 2021 po 110, na ten rok cennik przyszedł na 780, było-30% na 2 miesiące od Sasina, ostatecznie wynegocjowaliśmy 440, na 2023 PGNiG przysłało cenę blisko 1500. Dla średniego przedsiębiorstwa to skok kosztów o kilka mln złotych. Nawet podnosząc ceny firma będzie na minusie! Gdzie OZE żeby to zmienić?? Gdzie termomodernizacja, remonty lini przesyłowych i inwestycje w elektrociepłownie i energetykę?!!! PIS totalnie zmarnował 7 lat. Przykład jak działa OZE: w połowie sierpnia był taki dzień, w którym prąd w Polsce w ponad 65% pochodził z wiatraków i fotowoltaiki OZE - wiało i świeciło. Węglowe elektrownie oszczędziły tego dnia około 1000 wagonów z węglem!! To właśnie jest OZE, pozwala oszczędzać i dziś gdyby nie dyletanci u władzy starczyłoby węgla i gazu do elektrowni na całą zimę bo OZE produkowałoby w dobre dni 30 tys MWh lub więcej a nie jak obecnie po max 6-7 każde i zazwyczaj naprzemiennie. Tak jak slysze czemu bierzesz 500 plus skoro nie popierasz PISu to ja sie pytam czemu ty nie placisz wiecej za prad skoro ich popierasz. Amen.
Ernesto
2 lata temu
A czego można nie spodziewać będą same problemy. PMI 40,9 u nas w Polsce a IFO w Niemczech drastycznie niskie. Brak pracy pieniędzy wzrost drastyczny opłat. Podaż minimalna popyt maksymalny
kolo
2 lata temu
Niemcy tak sobie pięknie ułożyli Unię że myśleli iż wykiwali wszystkie biedniejsze kraje Europy , żeby na nich pracowali. Nagle Angole ich olali , ruskie wykiwali , więc tylko należne Polakom KPO wstrzymują dla siebie dzięki takim ryszawym!!!!!!!!
polak
2 lata temu
Większość nieszczęść Polski było i jest z powodu Niemiec i Rosji. Silna Polska nie była i nie jest w interesie Niemiec i Rosji. Niemcy boją się konkurencyjności Polski a Rosja bardziej z powodów swoich kompleksów. Obydwa te państwa używają swoich wywiadów do tego aby Polskę "zdławić". Obydwa te obce wywiady działają inaczej. Wywiad niemiecki jest bardziej wyrafinowany. W Polsce wykorzystuje przede wszystkim fundacje, "swoje" media i "swoje" partie polityczne. To jest prawdziwy powód dlaczego w Polsce jest w polityce tyle kłótni. Cała ta propaganda zielonego ładu, walki ze smogiem, ochrony środowiska w miejscach gdzie polskie działania mogą zagrozić interesom Niemiec, płacenie za CO2, koszmarne ceny energii, zamykanie naszych kopalń i elektrowni, próba położenia naszego przemysłu zbrojeniowego, stoczniowego, sankcje za reformy sądownictwa ... itd. Tak działa państwo niemieckie rękami opłaconych Polaków. Czym zajmuje się ABW nasze? To jest pytanie bez odpowiedzi. I tak długo jak ta informacja nie będzie powszechnie znana w Polsce tak długo jak za zdradę nie będzie się surowo karać - tak długo problem będzie istniał ...
...
Następna strona