Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk, Deutsche Welle
|
aktualizacja

Niemcy przetestują bezwarunkowy dochód podstawowy. Wyniesie 1200 euro miesięcznie

554
Podziel się:

Przez trzy lata 120 wybranych losowo mieszkańców Niemiec będzie dostawać bezwarunkowe świadczenie w wysokości 1200 euro miesięcznie.

W ciągu godziny od przedstawienia planów związanych z eksperymentem, napłynęło około 35 tysięcy zgłoszeń.
W ciągu godziny od przedstawienia planów związanych z eksperymentem, napłynęło około 35 tysięcy zgłoszeń. (East News)

Czy płaca bez pracy ma sens? Odpowiedź na to pytanie ma dać eksperyment, jaki przeprowadzą Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW) z Berlina oraz Stowarzyszenie "Mój Dochód Podstawowy". W badaniu weźmie udział 1500 osób, z których 120 ma przez trzy lata otrzymywać bezwarunkowy, nieopodatkowany dochód podstawowy w wysokości 1200 euro miesięcznie.

Pozostali uczestnicy eksperymentu mają być grupą odniesienia, aby stwierdzić, czy zaobserwowane zmiany postępowania w pierwszej grupie to rzeczywiście skutek bezwarunkowego dochodu - tłumaczą eksperci DIW w komunikacie na ten temat. Badanie będzie sfinansowane z datków 140 tysięcy prywatnych darczyńców.

Jak nas zmienia dochód podstawowy

- To badanie jest wielką szansą na to, by towarzyszącą nam od lat teoretyczną debatę o bezwarunkowym dochodzie podstawowym przełożyć na rzeczywistość socjalną - ocenił ekspert DIW Juergen Schupp. Uważa on, że dotychczasowe eksperymenty prowadzone na świecie są bezużyteczne dla debaty, jaka toczy się w Niemczech.

- Ten obliczony na dłuższy czas projekt pilotażowy to naukowo niezbadane terytorium - ocenił Schupp, cytowany w komunikacie DIW.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Inicjator założonego sześć lat temu Stowarzyszenia "Mój dochód podstawowy" Michael Bohmeyer liczy zaś na to, że eksperyment pozwoli odpowiedzieć na pytanie, "jak dochód podstawowy zmienia ludzi i społeczeństwo". „Chcemy wiedzieć jak wpływa on na zachowanie i postawy oraz czy może pomóc sprostać niektórym wyzwaniom dla naszego społeczeństwa - powiedział Bohmeyer.

Chodzi na przykład o to, czy wprowadzenie dochodu podstawowego pozwoli złagodzić podziały społeczne. Albo czy ludzie, mając do dyspozycji taki dochód, będą bardziej zwracać uwagę na ochronę środowiska?

Naukowcy i aktywiści wyznaczyli pięć obszarów badawczych na potrzeby eksperymentu: zdrowie, podziały w społeczeństwie, demokracja, klimat, cyfryzacja i praca. Zdaniem Bohmeyera "fundamentalne problemy strukturalne", dotyczą wszystkich tych dziedzin. Zaś dotychczasowe doświadczenia z dochodem podstawowym nauczyły przede wszystkim tego, że daje on ludziom "wolną głowę, aby pomyśleć o rozwiązaniach".

Chętnych do eksperymentu nie brakuje

Uczestnicy eksperymentu nie muszą spełniać żadnych warunków, aby otrzymywać miesięczny dochód podstawowy. Mogą pracować i zarabiać dodatkowo. Wysokość dochodu podstawowego na potrzeby badania nieznacznie przekracza minimalną kwotę dochodu, którą statystycy uważają za niezbędna do utrzymania i nieograniczonego udziału w życiu społecznym.

Do udziału w badaniu zgłaszać się może każdy mieszkaniec Niemiec powyżej 18 roku życia. Wystarczy wypełnić ankietę online na stronie projektu. Zgłoszenia będą przyjmowane do chwili, aż wpłynie ich milion, ale najpóźniej do 10 listopada 2020. Wybrani uczestnicy zaczną otrzymywać dochód podstawowy wiosna przyszłego roku. Co pół roku będą musieli wypełniać ankiety.

Chętnych do udziału nie brakuje. Jak podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", w ciągu godziny od przedstawienia w miniony wtorek planów związanych z eksperymentem, napłynęło około 35 tysięcy zgłoszeń.

W Europie z dochodem podstawowym eksperymentowała Finlandia, gdzie w 2017 roku wprowadzono bezwarunkowe świadczenie w wysokości 560 euro dla około 2000 uczestników pilotażowego programu. Z kolei w Berlinie funkcjonuje projekt "Solidarny dochód podstawowy", adresowany jednak do osób bezrobotnych i powiązany z obowiązkiem wykonywania pracy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(554)
WYRÓŻNIONE
Zygi
4 lata temu
Eksperymenty macie we krwi...
tua
4 lata temu
Balcerowicz pewnie zachwycony.
Whiskey
4 lata temu
Nielegalni imigranten otrzymują po 800 EUR już teraz, plus opieka zdrowotna i mieszkanie
NAJNOWSZE KOMENTARZE (554)
Edi
3 lata temu
Proponuję taki eksperyment w Polsce,chętnych będzie 75 % rodaków.
Robotnik
3 lata temu
W Polsce chętnych do takiej kasy było by około 25 milionów ludzi.
Wolfi
4 lata temu
Niech przetestują reparacje wojenne wobec Polski
Bonaducci
4 lata temu
Akurat taki eksperyment nie odda zmian w nastrojach społecznych. Aby miał sens należałoby wybrać grupę chociażby 1500 osób z bliskiego otoczenia, a najlepiej niedużej miejscowości. Następnie kosztami tej pensji obciążyć resztę, bo przecież pieniądze nie biorą się znikąd. Wtedy można będzie zaobserwować zmiany nastawienia ludzi do siebie gdy jedni będą finansować drugich, a także reakcje społeczeństwa na stosunek innych do osób żyjących wyłącznie z takiej pensji. No chyba, że po prostu dodrukuja pieniądze na taki cel z nadzieją, że naród inflacji nie zauważy.
Tommy
4 lata temu
W krajach rozwinietych od jakiegos czasu muwi sie o dochodzie podstawowym. Kazdy mialby otrzymhwac od panstwa ta sama kwote miesiecznie bez znaczenia czy pracuje czy nie ale bez dodatkochych zasilkow, np dzieci, mieszkanie itd,
...
Następna strona