Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Natalia Stępień
|
aktualizacja

Niemcy testują krótszy tydzień pracy. Polskie firmy pójdą ich śladem?

29
Podziel się:

Niemieckie firmy mają szansę na wypróbowanie czterodniowego tygodnia pracy. Wszystkie zainteresowane przedsiębiorstwa mogą się już ubiegać o wzięcie udziału w półrocznym pilotażu. Od rozpoczęcia projektu już 33. firmy zdecydowały się na wzięcie udziału w badaniu - podaje "Rzeczpospolita".

Niemcy testują krótszy tydzień pracy. Polskie firmy pójdą ich śladem?
Pilotażowy projekt w Niemczech wzbudził spore zainteresowanie (Adobe Stock)

Jak podaje agencja doradcza Intraprenör, cytowana przez gazetę, w badaniu biorą udział zarówno małe firmy zatrudniające do 9 pracowników, jak i duże spółki posiadające powyżej 249 pracowników. Są wśród nich przedsiębiorcy z branży IT, handlu, badań i budownictwa. Całość jest wspierana naukowo przez Uniwersytet w Münster.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od maja fala odwołanych lotów? "Rezygnują z pracy, którą kochają"

Pół roku eksperymentu

Od 1 lutego uczestniczące w programie firmy chcą skrócić czas pracy z pięciu do czterech dni przy tym samym wynagrodzeniu przez sześć miesięcy. Okazuje się, że firmy otrzymują wsparcie w eksperymencie poprzez szkolenia i spotkania sieciowe.

Wielka Brytania wprowadziła w czerwcu 2022 r. pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy. Dotyczyło to 70 firm oraz łącznie 3,3 tys. pracowników. Pilotaż trwał sześć miesięcy i był zorganizowany przez 4 Day Week Global we współpracy z think tankiem Autonomy oraz naukowcami. Próba opierała się na modelu 100:80:100 – 100 proc. wynagrodzenia przez 80 proc. czasu pracy w zamian za zobowiązanie się do utrzymania 100 proc. wydajności.

Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy

Portal pulshr.pl zapytał ekspertów, czy w ogóle byłoby możliwe wprowadzenie w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan zwracają uwagę, że taką możliwość dają przepisy Kodeksu pracy. Jest zresztą w nich przewidziany system skróconego tygodnia praca, gdzie zatrudniony pracuje przez cztery dni w tygodniu z wydłużonym dobowym systemem pracy.

Możliwość pracy przez mniejszą liczbę dni daje też indywidualny system czasu pracy, jak również zadaniowy system czasu pracy. Rozmówcy portalu mają jednak wątpliwość, czy skrócenie godzin dla wszystkich przełoży się na większą wydajność każdego pracującego Polaka.

Przeprowadzane pilotaże wskazują, że jest to możliwe, ale w specyficznych organizacjach. Największe szanse na czterodniowy tydzień pracy mają pracownicy zatrudnieni w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w sektorach finansowym, ubezpieczeniowym czy IT. Tutaj są możliwości skracania tygodnia pracy przy monitorowaniu kosztów i wydajności – ocenia prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Lewiatana, cytowany przez pulshr.pl.

Rozmówca portalu jednak podkreśla, że nie we wszystkich sektorach gospodarki sprawdzi się skrócony czas pracy. W jego ocenie benefit ten nie obejmie m.in. sfery usług publicznych, a szczególnie zdrowia.

– Przy braku lekarzy, pielęgniarek i barier w dostępie obywateli do służby zdrowia trudno sobie wyobrazić taką regulację, bo zagrozi ona bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli. To chyba najtrudniejsze wyzwanie. Problematyczne dziś wydaje się też wdrożenie skróconego tygodnia pracy w wielu branżach przemysłu, budownictwa, handlu – wyjaśnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
K 09
9 miesięcy temu
Wg mnie pomysł dobry i już dawno powinno się o tym pomyśleć, bo u nas kupa emerytów i rencistów (nawet tych zdrowych), a cały ciężar ich utrzymania spada na tych pracujących. Im chyba też coś się należy... Jak pracuje się 8 godzin dziennie plus dojazdy to często jest 10 godzin dziennie poza domem (a znam takich którzy i dłużej dojeżdżają), więc gdzie czas dla rodziny? Dzieci dostają obiad o 18:00 albo 19:00, taka prawda... A przy pracy siedzącej to po 8 godzinach siedzenia kręgosłupy szybko wysiadają. Tyle z życia :(
emeryt
9 miesięcy temu
4 dni pracy zamiast 5-ciu, to nie jest dobry pomysł. Lepiej jest skrócić dzienny czas pracy do 7 godzin. Trzy dniowa przerwa w pracy powoduje sytuację, w której pracownik (zwłaszcza urzędnicy) po przyjściu do pracy przez pół dnia albo więcej zastanawia się na jakim etapie skończył załatwiane sprawy, albo szuka co wogółe ma robić !!! Znam to z własnego nadzoru nad pracownikami. Poza tym da się to zrobić tylko w zawodach urzędniczych czy szkoleniowych. W przypadku produkcji ciągłej, na wolne dni trzeba zatrudnić dodatkowych pracowników.
Lion
9 miesięcy temu
Wprowadzanie etapami krótszego czasu pracy ma na celu finalnie wprowadzenie w życie pakietu Fit for 55, czyli ograniczenie mobilności, 15 minutowe miasta, życie w "Metaverse". Chodzi o to żeby zobaczyć jak ludzie spędzają wolny czas i z biegiem czasu wedle ich potrzeb zagospodarowywać im ten wolny czas głównie przez "Metaverse", przyzwyczajać do siedzenia w miejscu bez potrzeby przemieszczania się. Jak się nie się ludzie nie przemieszczają to się ogranicza ślad węglowy. Takim testem żeby zobaczyć jak ludzie będą zachowywać się w zamknięciu był lockdown. Przy okazji przetestowano też szczepionkę.
Sodoma bin Lo...
9 miesięcy temu
Nie no z tego co słychać to "totalna opozycja" chce zrobić 7io dniowy
stary
9 miesięcy temu
Nikt nie mówi że pensja będzie mniejsza o 20%. a tak będzie.Co do kwestii wydajności i jakości pracy...po pierwsze swoją pracę trzeba lubić. Po drugie nie możesz marnować czasu na zbędną nadmiarową biurokracje.Po trzecie jak masz coś do zrobienia... lepiej "żeby ci nikt nie zawracał głowy innymi sprawami"Po czwarte..wszystko co cię rozprasza...trzeba zminimalizować ( począwszy od tv, gdzie tylko jeden jazgot i codziennie zmiana zmiana zmiana).Ja osobiście dostaje piany codziennie jak widzę wycinane drzewa, rozkopane drogi, golarzy od trawy albo dmuchaczy liści... Kto to widział żeby śmieciarka przyjeżdzała 6 razy w tygodniu i pikała.To jest ten szum, który cię irytuje i rozprasza.. to jak pracować wydajnie potem.Tempo życia jest nieakceptowalne...
...
Następna strona