Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
OPM
|

Niemieckie firmy zainteresowane rozmowami z premierem Morawieckim

35
Podziel się:

"Ogromne zainteresowanie" niemieckich firm rozmowami z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef rządu w środę spotka się z niemieckim biznesem. Przedstawiciel władz zachodniego sąsiada przekonuje, że Polska już dawno przestała być "rozbudowanym warsztatem pracy".

Niemieckie firmy zainteresowane rozmowami z premierem Morawieckim
Premier Morawiecki spotka się z niemieckim biznesem. "Zainteresowanie jest ogromne" (KPRM)

"Zainteresowanie niemieckich firm rozmowami z premierem Morawieckim jest ogromne" - powiedział PAP Oliver Hermes, przewodniczący Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią, która organizuje w środę spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami niemieckiego biznesu.

- Niemiecki biznes nie tylko zaczyna interesować się Polską. Działa tam od dłuższego czasu - twierdzi Hermes. Podkreśla też, że "wśród partnerów handlowych Niemiec na świecie Polska wyprzedziła Włochy, awansując na 5. miejsce. W pierwszym kwartale 2021 roku niemiecki handel z Polską wzrósł o prawie 12 proc., po spadku w następstwie kryzysu koronawirusa. Polska była trzecim najważniejszym partnerem Niemiec w imporcie, przed USA".

Oliver Hermes zwraca uwagę, że Polska już dawno przestała być "rozbudowanym warsztatem pracy". Sukces ten, według Hermesa, był możliwy także dzięki "licznym niemieckim inwestycjom w zakłady produkcyjne w sąsiednim kraju, które już dawno stały się integralną częścią łańcuchów wartości dodanej niemieckiego przemysłu".

Zobacz także: Minister apeluje: koniec z obostrzeniami. "To obciążenie dla polskich rodzin"

- Za kilka dni będziemy obchodzić 30. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o sąsiedztwie, który położył podwaliny pod ten pomyślny rozwój - powiedział PAP przewodniczący Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią. Jego zdaniem "ten wspólny sukces powinien być znacznie bardziej doceniany i dostrzegany w obu naszych krajach".

Spotkanie Morawieckiego z niemieckim biznesem

Może temu służyć planowane na środę spotkanie polskiego premiera z przedstawicielami niemieckiego biznesu. Hermes podkreśla, że "zainteresowanie niemieckich firm rozmowami z premierem Morawieckim jest ogromne. Niemiecki biznes jest bardzo zainteresowany współpracą, na przykład w zakresie przyszłościowych tematów, takich jak Zielony Ład i Przemysł 4.0".

- Prowadzimy stałą wymianę z przedstawicielami polskiego rządu. W styczniu wicepremier Gowin był naszym gościem w Berlinie, a my zorganizowaliśmy wirtualne spotkanie robocze z wiceministrem Gouibourgé-Czetwertyńskim - mówi Hermes.

- Jednak szczególnym zaszczytem dla naszego stowarzyszenia jest to, że premier Morawiecki przyjął nasze zaproszenie - dodał i podkreślił, że ma nadzieję na "dalsze pogłębienie polsko-niemieckich stosunków gospodarczych".

Jego zdaniem "zwłaszcza w obszarze cyfrowej transformacji, czyli wdrażania inteligentnych rozwiązań w wielu segmentach rynku i branżach, Niemcy i Polska mogą wspólnie przejąć wiodącą rolę w Europie. Liczne innowacyjne produkty niemieckich firm powstają już w Polsce. Mamy nadzieję, że środowe rozmowy przyczynią się do zainicjowania dalszej współpracy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Vincent R. z ...
rok temu
Za Tuska POklepywano nas PO plecach za uległość wobec Niemiec. Dlatego piniędzy nie było. Dziś PiS broni interesu Polski i Polaków.
Adam N 1973
rok temu
Ile polskich przedsiębiorstw zostało zlikwidowane przez Balcerowicza, Bieleckiego i Lewandowskiego w latach 90tych. Albo zostały wykupione za bezcen przez obcy kapitał, w tym Niemców. Mogliśmy mieć własne polskie przedsiębiorstwa, które zysk zostawiały by w Polsce, a nie transferowały go za granicę. Ilu młodych Polaków nie musiałoby wyemigrować
Teresa
rok temu
Brawo dla rządu i premiera Morawieckiego, tak silna pozycja gospodarcza Polski to wasza zasługa.
Jonas
rok temu
Jestem bardzo ciekawy tego spotkania i tematów jakie zostaną poruszone, Niemcy to nasz silny partner handlowy i musimy dbać o dobre relacje z nimi.
Archie
rok temu
Spotkanie z przedstawicielami Niemieckiego biznesu z pewnością będzie owocne dla obu stron.
...
Następna strona