Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kijek,Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Znamy nazwisko. To on ma zostać ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska [NEWS MONEY.PL]

640
Podziel się:

Andrzej Domański zostanie powołany na stanowisko ministra finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska – nieoficjalnie ustalił money.pl w trzech niezależnych źródłach, w tym w ścisłym kierownictwie przyszłej koalicji rządzącej. Sam zainteresowany nie potwierdził, ale i nie zaprzeczył tej informacji. Rozpatrywane były też trzy inne nazwiska.

Znamy nazwisko. To on ma zostać ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska [NEWS MONEY.PL]
Andrzej Domański i Donald Tusk (East News, Getty Images, Jacek Dominski, Omar Marques, REPORTER)

Kandydatem na stanowisko szefa resortu finansów jest Andrzej Domański – ustalił nieoficjalnie money.pl. To poseł-elekt, a wcześniej szef Instytutu Obywatelskiego, powiązanego z Platformą Obywatelską think tanku politycznego.

Kim jest Andrzej Domański?

Potwierdziliśmy tę informację w trzech niezależnych źródłach, w tym w ścisłym kierownictwie przyszłej koalicji rządzącej. Zapytaliśmy też samego zainteresowanego o to, czy obejmie stery w resorcie MF. Nie potwierdził, ale i nie zaprzeczył.

Prawdopodobnie przyszły minister nie ma jednak dużego doświadczenia w kontaktach z mediami, co nie oznacza, że nie umie się w nich poruszać. W ostatnich dniach udzielił kilku wywiadów, które były później szeroko komentowane i cytowane. Dotyczyły one m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego czy też rachunków Polaków za prąd i gaz w 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsze zadanie dla nowego rządu. Prof. Orłowski: trzeba zlikwidować marnotrawstwo

To będzie jego pierwsze przetarcie z dużą polityką i zarządzaniem ministerstwem. Zna za to rynek finansowy. Przez kilkanaście lat kariery zawodowej pełnił bowiem funkcje analityka, zarządzającego funduszami, dyrektora inwestycyjnego czy członka zarządu w instytucjach finansowych.

Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ukończył też program Chartered Financial Analyst.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. związał się z PO i kandydował do Sejmu z Krakowa, jednak się nie dostał. W tegorocznych wyborach wystartował z piątego miejsca na liście warszawskiej. Otrzymał 6848 głosów, co zapewniło mu mandat posła.

Pod uwagę były też brane też trzy inne nazwiska

Jak ustalił money.pl, kandydatura Andrzeja Domańskiego nie była jedyną, która leżała na negocjacyjnym stole. Na ministra finansów byli też przymierzani: Mateusz Szczurek, Marek Rozkrut i Ludwik Kotecki.

  • Mateusz Szczurek był już ministrem finansów w latach 2013-2015. To zarazem były główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Od siedmiu lat jest członkiem Europejskiej Rady Budżetowej. Jest ekonomistą i doktorem nauk ekonomicznych. To jego kandydatura była rozpatrywana do ostatniej chwili, ale ostatecznie wybór padł na Andrzeja Domańskiego.
  • Marek Rozkrut to główny ekonomista EY na UE i region CESA. W przeszłości był m.in. dyrektorem w MF i kierownikiem Zespołu Badań i Analiz Zagranicznych w Narodowym Banku Polskim. Jest ekonomistą i doktorem nauk ekonomicznych.
  • Ludwik Kotecki to z kolei członek Rady Polityki Pieniężnej obecnej kadencji. W przeszłości pełnił funkcje m.in. podsekretarza i sekretarza stanu w MF, był pełnomocnikiem rządu do spraw wprowadzenia euro, a w latach 2012-2015 – głównym ekonomistą MF. Jest ekonomistą.

Łukasz Kijek, szef redakcji money.pl

Opracowanie: Krystian Rosiński, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(640)
trend
3 miesiące temu
tragedia, Domański cienias, Leszczyna mogłaby trochę lepsza. Jeśli ekonomista kwestionuje CPK, elektrownie gazowe, rozwalić chce flagowy koncern Orlen to z takim ministrem finansów rozwoju nie będzie
eEmeryt
3 miesiące temu
A Marszałek Piłsudski mówił: "Podczas kryzysów -powtarzam -strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym"
Reg
3 miesiące temu
Ten młody człowiek ma fantastyczne referencje a do tego ukończył CFA to bardzo trudny egzamin zdawany po angielsku wymagający naprawdę wielkiej wiedzy ekonomicznej, rynków kapitałowych i makroekonomii. Świetny kandydat a nie jakiś stary ospały funkcjonariusz,.
Gość
3 miesiące temu
Leszek Balcerowicz, on wyprowadził kraj z ruiny po PRL i rekordowej inflacji, przydałby się i teraz.
Ekonomista
3 miesiące temu
Czemu nie Ryszard Petru, albo ktoś od Balcerowicza? Dobrego fachowca potrzeba, a nie polityka..
...
Następna strona