Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Podatki. Przez Polski Ład wynajem może być mniej opłacalny

92
Podziel się:

Przez Polski Ład wynajmujący mogą płacić większe podatki. W ten sposób rząd chce nie tylko zwiększyć wpływy do budżetu, ale też hamować wzrost cen nieruchomości. Zmiany wejdą w życie już od 2022 roku.

Podatki. Przez Polski Ład wynajem może być mniej opłacalny
Nieruchomości. Przez Polski Ład wynajem może być mniej opłacalny. (Flickr)

PiS chce zmienić zasady, na jakich wynajmujący mieszkania będą płacić podatki. Co więcej, chce zrobić to bez okresu przejściowego. W ten sposób rząd chce m. in. hamować wzrost cen nieruchomości.

Jednak zdaniem FOR to zły kierunek. "Przyczyny wzrostu cen nieruchomości leżą w luźnej polityce pieniężnej NBP i barierach podażowych" – czytamy w analizie FOR.

Rząd chce, aby w ramach Polskiego Ładu przy najmie prywatnym pozostała tylko jedna możliwość rozliczenia - ryczałt. To oznacza, że Polacy nie będą mieli możliwości odliczania kosztów, jak np. wydatki na remont czy ubezpieczenie lokalu.

Zobacz także: Wysyp ofert pracy. Pensje będą rosły? Ekspert odpowiada

Jak jest obecnie? Przy najmie prywatnym są dwie opcje: albo rozliczenie na zasadach ogólnych według skali podatkowej 17 proc. lub 32 proc. Druga opcja to ryczałt, gdzie płaci się 8,5 proc. podatku od przychodów poniżej 100 tys. zł.

Z wynajmowania mieszkań żyje w Polsce blisko milion osób. Zdaniem resortu finansów, osoby rozliczające się na zasadach ogólnych (tj. wg skali podatkowej 17 i 32 proc. podatku dochodowego), najczęściej nie płacą podatków. Straty wynikające z tego dla budżetu sięgają rocznie pół miliarda złotych.

Polacy wolą własność

Model mieszkalnictwa w Polsce i innych krajach posocjalistycznych jest silnie skoncentrowany na własności, a nie na najmie jak w Europie Zachodniej. To ogranicza mobilność pracowników, ponieważ ludzie rzadziej poszukują lepszej pracy poza miejscem zamieszkania, kiedy posiadają już mieszkanie na własność, zwłaszcza wtedy, gdy kupili je na wieloletni kredyt.

Brak rozwiniętego rynku najmu utrudnia też wyprowadzkę od rodziców i usamodzielnienie młodym oraz ogranicza dostęp osób mniej zarabiających do najbardziej atrakcyjnych miejsc pracy skoncentrowanych w centrach największych metropolii i tym samym ich awans społeczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
Pola
2 lata temu
Wynajmujący rzadko kiedy oddają kaucję najmującego, a są one duże. Pod byle jakim pretekstem, lub nawet bez uzasadnienia nie oddają pieniędzy. Ze studentami w ogóle się liczą. W umówię maja srednio 30 dni na zwrot, po tym czasie przeważnie nie odbierają telefonu, doskonale wiedza ze większość ludzi machnie ręka i nie pójdzie do sądu. Mogą sobie remontować te swoje mieszkania prawie bezkosztowo.
antysocjal
2 lata temu
najlepiej to jak najdalej od gospodarki i wlasnosci prywatnej
Ekonomista
2 lata temu
Nieruchomości na rynku są i będą , czas by zarobki dilerów spadły do poziomu max 20 - 30 % , bo teraz wynoszą 500% a niekiedy i 700% i to też czas wziąść pod lupę i by zaczęli płacić od danej inwestycji podatek z zysku , a nie jak jest dzisiaj , jak jest zysk to pogoń by go utopić by wyszła fikcyjna strata , bo taki deweloper kupuję ziemię , materiały , robi zapasy inwestycyjne i nagle po 5 latach ogłasza likwidację firmy , lub upadek , ale nikt go nie rozlicza z zakupionych nieruchomości , samochodów , domów , osierodków wypoczynkowych jakie nabył z zysku .... czas rozliczać z całego okresu , i czas rozliczać inwestycję !!!
Naukowiec
2 lata temu
Ja powiem wprost czas na budowanie tanich domów jednorodzinnych dla Polaków , uważam że to dobry pomysł , ale .... Uważam że kierownik budowy winien być i podpisywać się pod konstrukcjami i wykonanymi instalacjami , bo jak zaczną domy wylatywać w powietrze , walić się , przy podmuchach dachy będą po okolicach . To są bardzo małe koszty , ale bezpieczne koszty , bo dbają o nasze życie !!! A więc warto .
Viki
2 lata temu
To fakt znam ludzi co dojeżdżali do Wawy codziennie (1h w jedną stronę samochodem lub pociąg), a teraz 1x na kwartał się pojawiają w pracy. Jest sierpień, a oni cały czas tak pracują. Firmy widzą, że to się opłaca, bo człowiek bardziej wypoczęty i robota lepiej wykonana. A ludzie są zadowoleni......A mieszkań pod wynajem pokupowali co poniektórzy, teraz wykańczają, ale czy to się szybko zwróci ? A jak raty kredytów pójdą w górę, to kto po tych cenach odkupi od nich te mieszkania???
...
Następna strona