Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

NIK zawiadamia prokuraturę. "Zamiast konkursu ofert kampania wyborcza"

4
Podziel się:

W związku z wynikami przeprowadzonej kontroli, NIK przygotowała zawiadomienie do prokuratury w sprawie byłej minister rodziny i polityki społecznej, byłego wiceministra w tym resorcie oraz byłej dyrektor departamentu polityki senioralnej. Podejrzenie popełnienia przestępstwa dotyczy programu Aktywni Plus realizowanego przez ministerstwo w 2023 r.

NIK zawiadamia prokuraturę. "Zamiast konkursu ofert kampania wyborcza"
Prezes NIK Marian Banaś (Getty, Thierry Monasse)

Celem programu Aktywni Plus jest zwiększenie aktywności osób starszych dzięki wsparciu organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów. W konkursie dotyczącym ubiegłorocznej edycji zgłosiły one 1907 projektów na kwotę niemal 282 mln zł, z tego w ministerstwie wybrano do dofinansowania 518 ofert wartych w sumie ok. 39 mln zł.

NIK w informacji o kontroli pisze: "zamiast konkursu ofert kampania wyborcza".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Kontrola ministerialnego programu. Jest zawiadomienie do prokuratury

NIK przypomina, że niezależenie od wyników konkursu, minister rodziny i polityki społecznej w ramach tak zwanej oceny strategicznej ma do dyspozycji pulę środków, które może przyznać wybranym przez siebie projektom, nawet bardzo nisko ocenionym przez ekspertów. W ramach takiej oceny w 2016 r. dofinansowanie otrzymały 52 projekty, w 2017 r. - 23 projekty, w 2021 r. - 45 projektów, a w 2022 r. 57 projektów.

W 2023 r. po zmianach wprowadzonych 18 kwietnia w regulaminie konkursu oraz w zarządzeniu dotyczącym powołania komisji konkursowej, w trybie oceny strategicznej dofinansowano 141 projektów. Z 44 organizacji pozarządowych, które na tej podstawie dostały środki na realizację swoich projektów w województwie śląskim, aż 24 prowadziły działalność w okręgu, z którego w wyborach do sejmu kandydował ówczesny wiceminister przyznający dofinansowanie. Otrzymały w sumie ponad 1,7 mln zł - informuje NIK.

"Przyjęte rozwiązania nie zapewniły optymalnego wyboru projektów, głównie z powodu zmian wprowadzonych już w trakcie rozstrzygania konkursu. Zmiany te nie gwarantowały tego, że publiczne środki przeznaczone na dofinansowanie organizacji pozarządowych zostaną wydawane zgodnie z ustawowymi zasadami gospodarności. W konsekwencji wprowadzanych zmian wybór ofert w niewielkim stopniu miał charakter konkursowy" - informuje NIK.

Kontrolerzy zwracają także, że "na podstawie oceny strategicznej dofinansowano oferty, które w podstawowym trybie konkursu otrzymały mniejszą liczbę punktów niż oferty wyżej ocenione przez ekspertów. Stanowiło to naruszenie ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, zgodnie z którą współpraca organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi odbywa się na zasadzie uczciwej konkurencji".

W związku, jak przekonuje NIK, z licznymi nieprawidłowościami przygotowano zawiadomienie do prokuratury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Odyseusz
2 miesiące temu
W biznesie liczy się współpraca z profesjonalistami. U mnie zarządzaniem nieruchomościami zajmuje się przedsiębiorstwo Polzen z Gdańska i jestem zadowolony!
baba
2 miesiące temu
Wszyscy zawiadamiają prokature i co coś cicho o naszym mecenasie może prokuratura już działa wielkie chmury radzę najpierw zacząć od siebie
Obywatel
2 miesiące temu
Na ciebie też przyjdzie pora.
NIKt
2 miesiące temu
Krecik kiedy odpowiesz za przewały?