Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Niższe składki ZUS. Chcą zmiany prawa. "Spirala zadłużenia bardzo przyśpieszy"

54
Podziel się:

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, w imieniu dolnośląskich przedsiębiorców zwrócił się z apelem do rządzących o pilną nowelizację Ustawy Mały ZUS Plus. Chodzi o zniesienia ograniczenia, które umożliwia korzystanie z tego rozwiązania przedsiębiorcom tylko przez 3 lata.

Niższe składki ZUS. Chcą zmiany prawa. "Spirala zadłużenia bardzo przyśpieszy"
Z małego ZUS plus przedsiębiorcy mogą korzystać tylko przez trzy lata (GettyImages, photo_Pawel)

Z małego ZUS plus korzysta około 240 tys. osób. Ulga pozwala opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, liczone od dochodu z działalności w ubiegłym roku kalendarzowym. Mały ZUS plus nie obejmuje składki zdrowotnej. Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Niższe składki ZUS. Marszałek apeluje do rządzących

"Zwracam się w imieniu dolnośląskich małych firm o pilną nowelizację Ustawy Mały ZUS Plus. Po 3-letnim okresie przedsiębiorcy tracą możliwość opłacania składek na ZUS proporcjonalnie do swoich dochodów. W rezultacie będą oni zmuszeni opłacać pełną składkę wysokości 1418,48 zł miesięcznie bez względu na to, czy ich dochód będzie na to pozwalał" - napisał w liście do premiera, marszałek Sejmu oraz posłów i senatorów marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powtórzył to dwa razy. Wiceminister finansów o nowych podatkach

"Oznacza to, że setki tysięcy przedsiębiorców z całej Polski, którym ten 3-letni okres kończy się w lutym 2023 roku, stanie przed często niemożliwym lub bardzo trudnym do rozwiązania wyzwaniem, a zagrożenie procesem wpadania małych firm w spiralę zadłużenia bardzo przyśpieszy" - dodał marszałek województwa.

Samorządowiec liczy na to, że uda się zmienić prawo tak, aby znieść ograniczenie,  które umożliwia korzystanie z tego rozwiązania przedsiębiorcom tylko przez 3 lata.

ZUS plus - najważniejsze informacje

Z małego ZUS plus mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Oznacza to, że mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu

Z małego ZUS plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT i ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzystają także osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Karina
rok temu
Duzo informacji w tej dziedzinie znajdziecie w portalu finansowo księgowym od wiedzy i praktyki. Do tego wydawnictwo ostatnio uruchomiło różne szkolenia i webinaria na platformie educato, dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany, polecam
Elvis
rok temu
Co to za przedsiebiorca ktorego nie stac na placenie zusu za siebie. Prosze poszukac sobie pracy a nie tworzyc konkurencji firmom ktore płacą uczciwie ZUS
***
rok temu
ZUS to niewolnictwo dla przedsiębiorców. Art. 115 par. 23 KK. Aby opłacać składki zusowskie trzeba mieć taką zdolność. Gdy jednak przez lata ZUS blokuje przedsiębiorcom wszystkie rachunki bankowe to takiej zdolności nie mają. Kogo ten proceder obchodzi?
Stolarz
rok temu
Jak zamowicie kuchnie u stolarza to sie nie dziwcie pozniej ze doplacicie do niej 5000 dzieki nowemu ładowi i podwyzce zus 🙂
Donalddii
rok temu
Zaorali małe firmy uciekłem z tego kraju zarejestrowałem w Czechach POLECAM
...
Następna strona