Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

O tych ulgach podatkowych lepiej pamiętać. Można sporo zyskać

7
Podziel się:

Podatnicy, rozliczając się z fiskusem, mogą sobie odliczyć nie tylko wydatki na leki, ale także koszty internetu. Na liście ulg jest także 500 plus dla związkowca, ulga za oddaną krew, czy za oszczędzanie na prywatną emeryturę - przypomina serwis wyborcza.biz.

O tych ulgach  podatkowych lepiej pamiętać. Można sporo zyskać
Rozliczenie podatku PIT za 2022 rok. Sprawdź, czy należy ci się ulga (Adobe Stock)

Ruszył sezon składania rozliczeń podatkowych za 2022 rok. Trzeba w nim uwzględnić cały szereg zmian, m.in. wprowadzenie, a potem likwidację ulgi dla klasy średniej. Resort finansów szacuje, że dopłaty w rozliczeniu rocznym za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników.

Z koniecznością dopłaty muszą się liczyć podatnicy, którzy uzyskiwali przychody z kilku źródeł i przekroczyli próg 120 tys. zł, a także ci, którzy płacili zaliczki według zasad z 2021 r.

Rozliczając się z fiskusem, podatnicy powinni pamiętać o kilku ważnych ulgach, dzięki którym mogą sporo zyskać

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powtórzył to dwa razy. Wiceminister finansów o nowych podatkach

Rozliczenie PIT. Ulga na internet

Jedną z ulg możliwych do zastosowania podczas rozliczania rocznej deklaracji podatku dochodowego od osób fizycznych jest ulga internetowa. Dzięki niej podatnicy mają możliwość odliczenia od dochodów (przychodów w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) wydatków na wykorzystywanie internetu.

Ile można odliczyć w ramach ulgi na internet? Limit wynosi 760 zł. Ale jak informuje serwis wyborcza.biz, w przypadku małżeństwa ulga może wynosić nawet 1520 zł, bo ulga jest na osobę.

Ulga na leki

Ulga na leki to fragment ulgi rehabilitacyjnej. Po zmianach podatkowych dużo mniej osób się jednak na nią łapie" - informuje wyborcza.biz.

Ulga pozwala odliczyć część wydatków na leki od dochodu. Należy pamiętać, że "Polski ład" zwolnił emerytów i rencistów z podatku do kwoty 30 tys. zł (12 x 2,5 tys. zł).

Emeryci i renciści jeśli nie płacą podatku albo płacą go w minimalnej wysokości, nie mają od czego odliczyć ulg podatkowych.

W ramach ulgi można rozliczyć leki na receptę, jeżeli lekarz stwierdzi, że dana osoba powinna stosować je stale lub czasowo.

Jak informuje serwis, odliczeniu podlegają wydatki, w wysokości różnicy pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Ulga na krwiodawstwo

Potencjalnych krwiodawców do oddawania krwi mogą też zachęcać liczne benefity przyznawane im w prawie. A tych jest sporo: za samo oddanie krwi darczyńcy przysługuje dodatkowe wolne. W kolejnym roku natomiast może skorzystać ze specjalnej ulgi przy rozliczaniu PIT.

Według przepisów za 1 l krwi krwiodawca może odliczyć sobie 130 zł, a za litr osocza z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia - 200 zł. Kwotę ulgi ostatecznie musi wyliczyć indywidualnie każdy krwiodawca na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi i litrów oddanej krwi lub jej składników. Tam też podane jest kilka innych wyszczególnień, które powinien wziąć pod uwagę dawca krwi przy rozliczeniu.

Ulgi na związki zawodowe

Jedną ze zmian wprowadzoną "Polskim ładem" jest ulga dla członków związków zawodowych wprowadzona od 2022 r.

Na początku limit ulgi wynosił 300 zł. Teraz wynosi 500 złotych i właśnie tyle można odliczyć od dochodu.

Związkowcy nie będą musieli przedstawiać dowodów wpłat dokonanych na konto związku. Wystarczy PIT-11, w którym pracodawca wykazuje wysokość pobranych z wynagrodzenia składek na rzecz związków zawodowych.

Ulga na IKZE

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Ma on to do siebie, że pozwala na gromadzenie kapitału oraz jego inwestowanie przez instytucję zarządzającą IKZE, ale jednocześnie na skorzystanie z ulgi podatkowej wynikającej z różnicy pomiędzy stawką podatku PIT w momencie wnoszenia wpłat na IKZE a stawką podatku PIT przy wypłacie.

Co roku oszczędzający na IKZE mogą skorzystać z możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu, kwot wpłat na takie konto w danym roku. Obowiązuje przy tym maksymalny limit odliczeń na IKZE w wysokości (na rok 2022) 7106,40 zł oraz 10 659,60 zł dla osób samozatrudnionych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
gdzie pieniąd...
2 tyg. temu
jak widzę te IKZE, i inne konta PPK, to się mnie przypomina OFE, gdzie som moje piniondze?
POLA
miesiąc temu
Czy emeryt może rozliczyć lekarstwa nie mając grupy inwalidzkiej
W57
miesiąc temu
Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobie która ma orzeczony stopień niepełnosprawności.
sssssssssssss...
miesiąc temu
Jaki internet, napisz redaktorze jeżeli wiesz przez ile można odliczyć internet. Jeżeli coś piszecie to podajcie podstawę prawną z wykładnią a nie piszcie bzdur.
1111
miesiąc temu
2280 limit przy uldze rehabilitacyjnej-bez zmian pomimo inflacji