Notowania

Niższy PIT jeszcze w tym roku, w przyszłym 500+ dla niepełnosprawnych - zapewnia Jarosław Gowin

Wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z Radiem ZET zapewnił, że przepisy o obniżeniu podatku PIT wejdą w życie jeszcze w tym roku. Z kolei tzw. 500+ dla niepełnosprawnych najprawdopodobniej pojawi się w przyszłym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Obniżka PIT jeszcze w tym roku, inaczej z 500+ dla niepełnosprawnych (Fot: JAN GRACZYNSKI/East News)

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, pytany w Radiu ZET o obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc. odpowiedział, że jego zdaniem przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku. Nie był jednak w stanie podać konkretnej daty. - Dzisiaj będziemy dyskutować o kształcie przyszłorocznego budżetu. Natomiast zapewne przy tej okazji będzie też mowa o tych rozwiązaniach podatkowych, które zapowiedzieliśmy, a które wprowadzimy ku wielkiej mojej radości. Zawsze byłem orędownikiem obniżenia podatków – stwierdził.

- W tej chwili mamy nowego ministra finansów, to on będzie przedstawiał rekomendacje. Premier Mateusz Morawiecki jasno opowiedział się też za takim prostym obniżeniem podatków dla wszystkich, ja i wielu innych członków rządu opowiadamy się za tym rozwiązaniem, zapewne zostanie ono przyjęte przez rząd – dodał Gowin.

Obejrzyj: UE krytykuje 500+. "Nikt nie rezygnuje z pracy dla pięciuset złotych"

Wicepremier był też dopytywany o tzw. 500+ dla niepełnosprawnych, które obiecał premier Mateusz Morawiecki jeszcze przed wyborami do europarlamentu. Zdaniem Jarosława Gowina, tę propozycję może być trudno wprowadzić już w tym roku.

- Wszystko zależy od rozwiązań podatkowych, dlatego że pan premier Morawiecki bardzo precyzyjnie podczas konwencji, na której byłem obecny, więc jestem świadkiem, zapowiedział, że ta możliwość szerszego wsparcia osób z niepełnosprawnością wiąże się z wygraną przez Polskę procesu przed Trybunałem Sprawiedliwości – stwierdził gość Radia ZET.

Sprawa dotyczy podatku handlowego, z którego to część pieniędzy miałaby zasilić specjalny fundusz pomocowy dla dorosłych niepełnosprawnych. Jednak, nawet jeśli pozytywna decyzja Trybunału Sprawiedliwości o podatku handlowym w Polsce się uprawomocni, to wejdzie on w życie najszybciej z początkiem 2020 r. Dlatego 500+ dla osób z niepełnosprawnościami możliwe jest najwcześniej od przyszłego roku.

- Nie tylko mieliśmy tego świadomość, ale uczciwie to mówiliśmy. Od pierwszego momentu, kiedy pan premier Morawiecki ujawnił ten projekt, było rzeczą jasną, że te pieniądze pojawią się wraz ze skutecznym wprowadzeniem opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych – powiedział wicepremier Gowin.

Jak dodał, w jego przekonaniu wydarzy się to najprawdopodobniej od przyszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2019

pppbo niepełnosprawni to nie jest licząca sie grupa wyborców, dla bogatych jedynaków jakos kasa od razu sie znalazła

11-06-2019

KiksTrudno ufać polityków o słabym kręgosłupie. Taka chorągiewka, tam się kieruje skąd dmucha JK.

11-06-2019

Jarekczyli jednak obietnica dla niepełnosprawnych nie dotrzymana; proste - mało wyborców jest, więc mogą poczekać; najpierw trzeba dać tym, których jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)