Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Niższy PiT przyjęty. Senat przegłosował rządowy projekt

114
Podziel się:

Senat zagłosował za projektem obniżenia stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. Głosowało 63 senatorów - za było 62, jeden był przeciw.

Za ustawą o obniżeniu podatków głosowało 62 senatorów.
Za ustawą o obniżeniu podatków głosowało 62 senatorów. (East News, Piotr Molecki/East News)
bECNJPCJ

Niższy podatek PIT jest już niemal pewny. Przegłosowana w sobotę ustawa po podpisie prezydenta ma zacząć obowiązywać już od 1 października tego roku. Jej skutki odczuje w sumie 25 mln Polaków. W piątek projekt przepisów obniżających PIT z 18 do 17 proc. oraz zmniejszających koszty pracy przez dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników poparł już Sejm.

Prace w Senacie nie należały do zbyt długich. Po ministerialnej prezentacji projektu i skutków jego wprowadzenia w życie, przyszedł czas na dyskusje. Zgłosił się do niej - jako jedyny przedstawiciel opozycji - senator Marek Borowski.

Zobacz także: LOT chce dorzucić do budowy CPK. "Ten biznes się opłaca"

bECNJPCL

Były minister finansów zauważył, że blisko 10 mld zł - bo takie będą koszty budżetowe jej wprowadzenia - mogłyby spowodować dużo istotniejsze pozytywne skutki w służbie zdrowia i edukacji niż w portfelach Polaków.

- Z punktu widzenia realizacji potrzeb społecznych efekt jest zatem mniejszy niż koszty - mówił Borowski. Jednocześnie senator zaznaczył, że nie jest przeciwnikiem obniżania podatków.

bECNJPCR

Politycy PiS, Krzysztof Mróz i Konstanty Radziwiłł wykazywali jednak, że to nie uczciwe zarzuty byłego ministra finansów, który miał swoją szansę i "mimo podwyższania podatków nie poprawił znacząco sytuacji w służbie zdrowia i edukacji".

- Niech Polacy zobaczą, kto jest przeciwny obniżaniu podatków - mówił Radziwiłł.

Rząd przyjął projekt już w połowie lipca. Za jego sprawą zmieni się sytuacja zarabiających do 85 528 zł rocznie. Dla podatników z wyższą pensją stawka PIT nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 32 proc.

bECNJPCS

Obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 do 17 proc. ma na celu zmniejszenie klina podatkowego, czyli różnicy pomiędzy tym, co pracownik otrzymuje "na rękę", a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach jego zatrudnienia.

Zatem przy tej samej pensji brutto, którą otrzymujemy trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli "na rękę". Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Jak wiele to będzie? Rocznie z niższą stawką PIT zarabiający 2 250 zł brutto - co jest minimalnym wynagrodzenie za pracę w tym roku, zyska 472 zł. Przy zarobkach 4 765 zł - tyle z kolei wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej - będzie to rocznie 732 zł.

bECNJPCT

A ile to będzie kosztowało budżet? Skutki finansowe obniżenia PIT oraz podniesienia kosztów uzyskania przychodów określono w projekcie na poziomie ponad 9,6 mld zł. Budżet państwa jaki samorządów ma podzielić się tą sumą po połowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECNJPDm
wiadomości
gospodarka
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(114)
TOŁMAN
2 lata temu
jak będą skomlić jak przyjdzie wnuczkom za to zapłacić
Nastka
2 lata temu
Może liczyc nie umiem ? Ale mi przy najniższej emeryturze wychodzą jakieś grosze ! Na jakiś kg pietruszki będzie !
Głowa rodziny
2 lata temu
I tak nikt tego nie odczuje, to jest przykład działania piarowego tego rządu. Mogli by obniżyć VAT, to by było realne i ulga przy tak wysokich kosztach życia w Polsce.
bECNJPDn
Is
2 lata temu
WP i to jest wazny temat trzeba grzac tygodniami a nie jakies plity
J-23
2 lata temu
Gdzie Kwota Wolna od PODATKU 8 000zł...???????????????????? A panowie z Sejmu i Senatu 30 000zł bez PODATKU równi i równiejsi....
...
Następna strona