Notowania

wiadomości
31.08.2019 13:27

Niższy PiT przyjęty. Senat przegłosował rządowy projekt

Senat zagłosował za projektem obniżenia stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. Głosowało 63 senatorów - za było 62, jeden był przeciw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Za ustawą o obniżeniu podatków głosowało 62 senatorów. (Fot: Piotr Molecki/East News)

Niższy podatek PIT jest już niemal pewny. Przegłosowana w sobotę ustawa po podpisie prezydenta ma zacząć obowiązywać już od 1 października tego roku. Jej skutki odczuje w sumie 25 mln Polaków. W piątek projekt przepisów obniżających PIT z 18 do 17 proc. oraz zmniejszających koszty pracy przez dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników poparł już Sejm.

Prace w Senacie nie należały do zbyt długich. Po ministerialnej prezentacji projektu i skutków jego wprowadzenia w życie, przyszedł czas na dyskusje. Zgłosił się do niej - jako jedyny przedstawiciel opozycji - senator Marek Borowski.

Zobacz także: LOT chce dorzucić do budowy CPK. "Ten biznes się opłaca"

Były minister finansów zauważył, że blisko 10 mld zł - bo takie będą koszty budżetowe jej wprowadzenia - mogłyby spowodować dużo istotniejsze pozytywne skutki w służbie zdrowia i edukacji niż w portfelach Polaków.

Premier w superlatywach o rządowym projekcie ustaw obniżających podatki
Podatki. Premier Morawiecki: stawiamy świat na nogach

- Z punktu widzenia realizacji potrzeb społecznych efekt jest zatem mniejszy niż koszty - mówił Borowski. Jednocześnie senator zaznaczył, że nie jest przeciwnikiem obniżania podatków.

Politycy PiS, Krzysztof Mróz i Konstanty Radziwiłł wykazywali jednak, że to nie uczciwe zarzuty byłego ministra finansów, który miał swoją szansę i "mimo podwyższania podatków nie poprawił znacząco sytuacji w służbie zdrowia i edukacji".

- Niech Polacy zobaczą, kto jest przeciwny obniżaniu podatków - mówił Radziwiłł.

Za rodzinne loty powinno się naliczać podatek.
Rodzinne loty polityków. Od każdego kursu należy się podatek

Rząd przyjął projekt już w połowie lipca. Za jego sprawą zmieni się sytuacja zarabiających do 85 528 zł rocznie. Dla podatników z wyższą pensją stawka PIT nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 32 proc.

Obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 do 17 proc. ma na celu zmniejszenie klina podatkowego, czyli różnicy pomiędzy tym, co pracownik otrzymuje "na rękę", a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach jego zatrudnienia.

Zatem przy tej samej pensji brutto, którą otrzymujemy trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli "na rękę". Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Obniżenie PIT-u wpłynie na budżety samorządu
Obniżenie PIT. Państwo zrekompensuje sobie straty, ale odczują je samorządy

Jak wiele to będzie? Rocznie z niższą stawką PIT zarabiający 2 250 zł brutto - co jest minimalnym wynagrodzenie za pracę w tym roku, zyska 472 zł. Przy zarobkach 4 765 zł - tyle z kolei wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej - będzie to rocznie 732 zł.

A ile to będzie kosztowało budżet? Skutki finansowe obniżenia PIT oraz podniesienia kosztów uzyskania przychodów określono w projekcie na poziomie ponad 9,6 mld zł. Budżet państwa jaki samorządów ma podzielić się tą sumą po połowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-08-2019

SuperTo się nazywa lepsza zmiana!Wszystkie obietnice to fakty.Toniecie Pełowskie sprzedawczyki!

31-08-2019

parobek39 złotych miesięcznie. No naprawdę ludzki pan! Padam do nóżek z wdzięczności!

31-08-2019

BanitaTo to totalne szaleństwo, podobno siedem stówek na rok. Zakłamane typki pisiackie wezmą nam pięć razy więcej w podatkach od drożejącej żywności, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (113)