Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
29.08.2019 10:04

Obniżenie PIT. Państwo zrekompensuje sobie straty, ale odczują je samorządy

Zgodnie z planowanym budżetem na rok 2020, obniżenie stawki podatku dochodowego nie wpłynie na wzrost wydatków. Zrównoważyć zmniejszone przychody z PIT-u ma zwiększenie składek na ZUS. Ekonomista FOR Aleksander Łaszek wskazał, że tymi decyzjami rząd przerzuci część odpowiedzialności na samorządy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Obniżenie PIT-u wpłynie na budżety samorządu (Fot: © whitelook - Fotolia.com)

Aleksander Łaszek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, wskazał na Twitterze, że w projekcie budżetu przewidziane są podwyżki składek ZUS, które wyniosą 14 mld złotych.

Dodatkowe wpływy z ZUS-u do budżetu mają zrównoważyć wydatki, jakie niesie ze sobą obniżenie podatku dochodowego do 17 proc i podatku od dochodów spółek. Według szacunków decyzja o obniżeniu danin zmniejsza przychód państwa o ok. 15 mld złotych.

W teorii różnica wynosi miliard złotych na minus. W praktyce państwo na tych decyzjach wyjdzie na plus, ponieważ wpływy ze składek ZUS w całości trafią do budżetu, natomiast kosztami związanymi z obniżką podatków, rząd „podzieli się” z samorządami. Według Łaszka, obie strony po połowie podzielą się skutkami decyzji o obniżeniu podatku.

Zobacz także: Podatek dochodowy w dół. Pytamy, czy Polskę na to stać

Dlaczego? Obniżka podatku oznacza mniejsze wpływy do budżetu. Wpływy z PIT-u trafiają również na konta samorządów, dlatego zmniejszenie stawki odbije się na ich budżetach. Nie obejmie ich rekompensata w postaci podwyżki składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na podwyższenie składek ZUS złożą się: likwidacja limitu składek (7,4 mld złotych), ozusowanie umów cywilnoprawnych (3,1 mld złotych) i likwidacja składki do OFE (3,4 mld złotych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, podatek, pit, obniżenie podatku, podatek dochodowy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2019

IveCo mnie obchodzi samorząd. To jest problem samorządów, a nie mój. Samorząd się mną nie interesował ani moimi problemami. I mnie oni też nie interesują … Czytaj całość

29-08-2019

pamPiS nie rządzi. PiS rozdaje, przywłaszcza, przelewa z pustego w próżne oraz zajmuje się łataniem różnych dziur.

29-08-2019

kranCiekawe jak będzie można to ogarnąć w rozliczeniu rocznym. Chyba będą musiały być nowe formularze żeby czesc obliczyć wg stawki 18% a czesc wg 19%. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)