Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Obniżenie PIT. Państwo zrekompensuje sobie straty, ale odczują je samorządy

5
Podziel się:

Zgodnie z planowanym budżetem na rok 2020, obniżenie stawki podatku dochodowego nie wpłynie na wzrost wydatków. Zrównoważyć zmniejszone przychody z PIT-u ma zwiększenie składek na ZUS. Ekonomista FOR Aleksander Łaszek wskazał, że tymi decyzjami rząd przerzuci część odpowiedzialności na samorządy.

Obniżenie PIT-u wpłynie na budżety samorządu
Obniżenie PIT-u wpłynie na budżety samorządu (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)

Aleksander Łaszek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, wskazał na Twitterze, że w projekcie budżetu przewidziane są podwyżki składek ZUS, które wyniosą 14 mld złotych.

Dodatkowe wpływy z ZUS-u do budżetu mają zrównoważyć wydatki, jakie niesie ze sobą obniżenie podatku dochodowego do 17 proc i podatku od dochodów spółek. Według szacunków decyzja o obniżeniu danin zmniejsza przychód państwa o ok. 15 mld złotych.

W teorii różnica wynosi miliard złotych na minus. W praktyce państwo na tych decyzjach wyjdzie na plus, ponieważ wpływy ze składek ZUS w całości trafią do budżetu, natomiast kosztami związanymi z obniżką podatków, rząd „podzieli się” z samorządami. Według Łaszka, obie strony po połowie podzielą się skutkami decyzji o obniżeniu podatku.

Zobacz także: Zobacz także: Podatek dochodowy w dół. Pytamy, czy Polskę na to stać

Dlaczego? Obniżka podatku oznacza mniejsze wpływy do budżetu. Wpływy z PIT-u trafiają również na konta samorządów, dlatego zmniejszenie stawki odbije się na ich budżetach. Nie obejmie ich rekompensata w postaci podwyżki składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na podwyższenie składek ZUS złożą się: likwidacja limitu składek (7,4 mld złotych), ozusowanie umów cywilnoprawnych (3,1 mld złotych) i likwidacja składki do OFE (3,4 mld złotych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
jacku
4 lata temu
Dotychczas money,pl było za niskimi podatkami i za PO, które o tym tylko mówiło (a podniosło podatki) a jak PIS je obniża to jest żle
kran
4 lata temu
Ciekawe jak będzie można to ogarnąć w rozliczeniu rocznym. Chyba będą musiały być nowe formularze żeby czesc obliczyć wg stawki 18% a czesc wg 19%. Mysle, ze ta obnizka to tylko teoria a w praktyce wyjdzie tak jak z pradem, ze nas oszukali.
xxl
4 lata temu
Może samorządowcy!zrozumią że powinni to robić za friko dla dobra nas wszystkich!?.
Ive
4 lata temu
Co mnie obchodzi samorząd. To jest problem samorządów, a nie mój. Samorząd się mną nie interesował ani moimi problemami. I mnie oni też nie interesują i ich problemy.
pam
4 lata temu
PiS nie rządzi. PiS rozdaje, przywłaszcza, przelewa z pustego w próżne oraz zajmuje się łataniem różnych dziur.