Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nocna prohibicja nie wszędzie się udała. Im mniejsze miasto, tym większe rozczarowanie

W jednych miastach spadła liczba osób kierowanych do izby wytrzeźwień, w innych – rozrosła się szara strefa i alkohol leje się nadal. Nocna prohibicja nie wszędzie zniechęciła do picia nocą, więc samorządy są podzielone w ocenie jej zasadności – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Archiwum prywatne)
Okazuje się, że nocna prohibicja jedne problemy rozwiązała, inne - stworzyła

Tylko 7 proc. gmin zdecydowało się na wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Dla niektórych był to eksperyment, z którego się powoli wycofują.

Specjaliści zajmujący się uzależnieniami przekonują, że nocna prohibicja to skuteczne narzędzie w walce z alkoholizmem. Bo jeśli nie ma gdzie zrobić zakupów, to osoby uzależnione z tego rezygnują, co ma związek z tym, że alkohol kupują kompulsywnie i na bieżąco.

Miasto ma nadzieję, że więcej sklepów dobrowolnie zobowiąże się do niesprzedawania alkoholu nocą
Nocna prohibicja w Krakowie. Niektóre sklepy nie chcą sprzedawać alkoholu nocą

Niektóre gminy pozytywnie oceniają skutki wprowadzonego zakazu. Urząd miejski w Katowicach informuje, że po wprowadzeniu zakazu liczba wystawionych pouczeń za zakłócanie ciszy nocnej spadła o 54 proc, a o 1/3 zmniejszyła się liczba osób kierowanych do izby wytrzeźwień.

Obejrzyj: Alkohol w prezencie. Ekspert: cena nie rośnie z jakością

"DGP" wyjaśnia przy tym, że pozytywne doświadczenia mają duże miasta, podczas gdy mniejsze nie widzą poprawy sytuacji. Jako przykład przywołuje 20-tysięczny Lubań w woj. dolnośląskim, gdzie zakaz spowodował rozwój szarej strefy. Alkohol jest więc sprzedawany nadal, tyle że nielegalnie.

W Kartuzach eksperyment wyszedł tak niekorzystnie, że za jest zniesieniem opowiedziała się nawet dyrektor Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Nocna prohibicja to fikcja
Handlarze z Mielna znaleźli sposób na nocną prohibicję. "Piwo muszę panu otworzyć"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nocna prohibicja, sprzedaż alkoholu, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

PepeHistoria nie raz udowodniła że prohibicja nie działa, to czego oni oczekiwali wprowadzając jakiś durny zakaz? Nie uczymy się na błędach innych, musimy … Czytaj całość

21-08-2019

jancziZabronienie czegoś Polakowi skutkuje tym, że na pewno to zrobi. Prohibicja z resztą jeszcze nigdzie nie odniosła sukcesu. Co za głupie pomysły znowu.

21-08-2019

MariokrakJak ktoś chce się napić alkoholu to się napije i w nocy i rano i zawsze a zakazy to bzdura !!! Jedynie meliny zarobią !

Rozwiń komentarze (27)