Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Nocna prohibicja nie wszędzie się udała. Im mniejsze miasto, tym większe rozczarowanie

27
Podziel się:

W jednych miastach spadła liczba osób kierowanych do izby wytrzeźwień, w innych – rozrosła się szara strefa i alkohol leje się nadal. Nocna prohibicja nie wszędzie zniechęciła do picia nocą, więc samorządy są podzielone w ocenie jej zasadności – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Okazuje się, że nocna prohibicja jedne problemy rozwiązała, inne - stworzyła
Okazuje się, że nocna prohibicja jedne problemy rozwiązała, inne - stworzyła (Archiwum prywatne)

Tylko 7 proc. gmin zdecydowało się na wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Dla niektórych był to eksperyment, z którego się powoli wycofują.

Specjaliści zajmujący się uzależnieniami przekonują, że nocna prohibicja to skuteczne narzędzie w walce z alkoholizmem. Bo jeśli nie ma gdzie zrobić zakupów, to osoby uzależnione z tego rezygnują, co ma związek z tym, że alkohol kupują kompulsywnie i na bieżąco.

Niektóre gminy pozytywnie oceniają skutki wprowadzonego zakazu. Urząd miejski w Katowicach informuje, że po wprowadzeniu zakazu liczba wystawionych pouczeń za zakłócanie ciszy nocnej spadła o 54 proc, a o 1/3 zmniejszyła się liczba osób kierowanych do izby wytrzeźwień.

Zobacz także: Obejrzyj: Alkohol w prezencie. Ekspert: cena nie rośnie z jakością

"DGP" wyjaśnia przy tym, że pozytywne doświadczenia mają duże miasta, podczas gdy mniejsze nie widzą poprawy sytuacji. Jako przykład przywołuje 20-tysięczny Lubań w woj. dolnośląskim, gdzie zakaz spowodował rozwój szarej strefy. Alkohol jest więc sprzedawany nadal, tyle że nielegalnie.

W Kartuzach eksperyment wyszedł tak niekorzystnie, że za jest zniesieniem opowiedziała się nawet dyrektor Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
BASIA
3 lata temu
PIJAŃSTWO TO EFEKT STANU PSYCHIKI TEGO SPOŁECZEŃSTWA KONFLIKTY ,BRAK STABILNOŚCI RYWALIZACJA ,FRUSTRACJA .WIECZNE ŚWIĘTA I BRAK MODELU WYPOCZYNKU TYLKO STÓŁ ZAGRYCHA I GORZAŁA
cdn
3 lata temu
Im mniej wódy możesz kupić w sklepie, tym więcej na "melinie" (tak to się dawno temu nazywało).
tz
3 lata temu
amerykanie udowodnili że prohibicja nie ma sensu - urzędnicy z uporem maniaka wracają do tego pomysłu - czy oni naprawdę wierzą że ich stempelek ma magiczną moc? czy moze biora w łape? co według was jest pardziej prawdopodobne bezdenna głupota czy pazerność na kasę?
furry
3 lata temu
specjalisci nie nadają sie do niczego bo nie są bezstronni
Anna
3 lata temu
Przewodnicząca komisji w Kartuzach natychmiast do dymisji. Jej postawa niezgodna z przepisami, np Narodowym Programem Trzeźwości.
...
Następna strona