Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
senat
01.07.2020 16:18

Nowa tarcza antykryzysowa. Senatorowie KO przedstawili własną propozycję

Państwo opłaci przedsiębiorcom koszty stałe w momencie przymusowego postoju - to zakłada nowa projekt nowej tarczy antykryzysowej, którą przedłożyli senatorowie Koalicji Obywatelskiej. Według wyliczeń autorów, koszt nowych rozwiązań wyniósłby 11,5 mld złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Senat.gov.pl)
Posłowie KO przedstawili propozycję nowej tarczy antykryzysowej (zdj. ilustracyjne).

Propozycja tarczy antykryzysowej od senatorów została złożona dlatego, że 1 lipca upłynął termin niektórych programów wsparcia zawartych w poprzednich tarczach antykryzysowych. Jak tłumaczył Adam Szejnfeld, cytowany przez Polską Agencję Prasową, "epidemia nie minęła".

Natomiast Leszek Czarnobaj, szef klubu senackiego KO wyjaśniał, że nowa propozycja ma być "wsparciem" poprzednich odsłon tarcz, a nie jakąkolwiek alternatywą dla nich.

Senacka tarcza ma na celu przedłużenie działania niektórych instrumentów, które zawarty zostały w tarczach rządowych. Senatorowie również chcą, by objęły one nowe podmioty, które dotychczas z pomocy rządowej nie mogły skorzystać.

W nowej propozycji znalazły się jednak również propozycje, których nie znajdziemy w poprzednich tarczach. Według jej zapisów każdy obywatel mógłby się zwrócić do urzędu w sprawie indywidualnej, a jeżeli ten nie udzieli odpowiedzi w określonym terminie - obywatel będzie mógł zakładać, że jest ona pozytywna.

Zobacz też: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

Jeżeli natomiast doszłoby do ponownego "zamrożenia" gospodarki, to dotknięte nim przedsiębiorstwa mogłyby liczyć na zwrot kosztów stałych od państwa. Skarb Państwa miałby być również odpowiedzialny za szkody wyrządzone przez firmy, które wykonywały zlecone przez państwa zadania.

Tarcza miałaby także m.in.: zawiesić raty kredytów na 6 miesięcy, wprowadzić prawo do zawieszenia działalności gospodarczej do 6 miesięcy oraz zwolnienie ze składek na ZUS nie tylko dla mikroprzedsiębiorców, ale również dla średnich i dużych firm. W tym ostatnim przypadku składki miałyby być odroczone. Zawieszona miałaby zostać także niedziela niehandlowa.

Zdaniem senatorów KO, koszt takiego programu to 11,5 mld złotych. Takie szacunki przedstawił Adam Szejnfeld, cytowany przez PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-07-2020

żeby.było.jakbyłochcę powrotu bezrobocia 20%, stawek godzinowych 6 zł brutto, milionów pensji po 1000 zł i milionów emerytur po 600 zł, wieku emerytalnego dla kobiet … Czytaj całość

01-07-2020

FelekPrzygotujcie się na dobrobyt wg pis: wysokie bezrobocie, wyższe podatki i drożyznę w sklepach. pis roztrwonił wszystkie pieniądze, m.in na wybory, … Czytaj całość

01-07-2020

emeryt gorszego sortuBrawo Trzaskowski, brawo Senat. Jestem emerytem przyjmę każdy pieniądz, ala na 100% zagłosuję na Trzaskowskiego.

Rozwiń komentarze (38)