Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowa tarcza antykryzysowa. Senatorowie KO przedstawili własną propozycję

38
Podziel się:

Państwo opłaci przedsiębiorcom koszty stałe w momencie przymusowego postoju - to zakłada nowa projekt nowej tarczy antykryzysowej, którą przedłożyli senatorowie Koalicji Obywatelskiej. Według wyliczeń autorów, koszt nowych rozwiązań wyniósłby 11,5 mld złotych.

Posłowie KO przedstawili propozycję nowej tarczy antykryzysowej (zdj. ilustracyjne).
Posłowie KO przedstawili propozycję nowej tarczy antykryzysowej (zdj. ilustracyjne). (Senat.gov.pl)

Propozycja tarczy antykryzysowej od senatorów została złożona dlatego, że 1 lipca upłynął termin niektórych programów wsparcia zawartych w poprzednich tarczach antykryzysowych. Jak tłumaczył Adam Szejnfeld, cytowany przez Polską Agencję Prasową, "epidemia nie minęła".

Natomiast Leszek Czarnobaj, szef klubu senackiego KO wyjaśniał, że nowa propozycja ma być "wsparciem" poprzednich odsłon tarcz, a nie jakąkolwiek alternatywą dla nich.

Senacka tarcza ma na celu przedłużenie działania niektórych instrumentów, które zawarty zostały w tarczach rządowych. Senatorowie również chcą, by objęły one nowe podmioty, które dotychczas z pomocy rządowej nie mogły skorzystać.

W nowej propozycji znalazły się jednak również propozycje, których nie znajdziemy w poprzednich tarczach. Według jej zapisów każdy obywatel mógłby się zwrócić do urzędu w sprawie indywidualnej, a jeżeli ten nie udzieli odpowiedzi w określonym terminie - obywatel będzie mógł zakładać, że jest ona pozytywna.

Zobacz także: Zobacz też: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

Jeżeli natomiast doszłoby do ponownego "zamrożenia" gospodarki, to dotknięte nim przedsiębiorstwa mogłyby liczyć na zwrot kosztów stałych od państwa. Skarb Państwa miałby być również odpowiedzialny za szkody wyrządzone przez firmy, które wykonywały zlecone przez państwa zadania.

Tarcza miałaby także m.in.: zawiesić raty kredytów na 6 miesięcy, wprowadzić prawo do zawieszenia działalności gospodarczej do 6 miesięcy oraz zwolnienie ze składek na ZUS nie tylko dla mikroprzedsiębiorców, ale również dla średnich i dużych firm. W tym ostatnim przypadku składki miałyby być odroczone. Zawieszona miałaby zostać także niedziela niehandlowa.

Zdaniem senatorów KO, koszt takiego programu to 11,5 mld złotych. Takie szacunki przedstawił Adam Szejnfeld, cytowany przez PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
karol
2 lata temu
Przemyślany program, który pomógł mi jak i znajomym po fachu. Prosty wniosek online, pomocna infolinia 800 800 120 i przejrzyste zasady to mocne argumenty za, tym bardziej w okresie pandemii pełnej nerwów i stresu.
bena
2 lata temu
Naprawdę jeśli ktoś ma problem to wystarczy zadzwonić na infolinie PFR 0 800 800 120 , albo maila napisać, przecież oni wszystko wyjaśnią i ewentualnie pomogą przy wypełnianiu wniosku.
ja
2 lata temu
W Polsce dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników podnosząc płace minimalne. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbnaJest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Jan K.
2 lata temu
Senat może dać ze swoich zamiast premii dla kolesi koperty, mają kasę niech dają przedsiębiorcom i innym.
Kmicic
2 lata temu
Pis niszczy naszą gospodarkę a jedynie SENAT podejmuje próby jej ratowania, "prezydent" duda już od 5 lat abdykował
...
Następna strona