Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Nowa tarcza obejmie samorządy. Zmiany w janosikowym, poluzowanie reguł finansowych

5
Podziel się:

Nowa tarcza obejmie samorządy. Nowelizacja to m.in. efekt wielu tygodni próśb i nacisków ze strony lokalnych władz o to, by rządowe programy pomocowe objęły także je same.

Samorządy również są pokrzywdzone przez pandemię. Poniosły nieplanowane wydatki, nie otrzymają spodziewanych wpływów
Samorządy również są pokrzywdzone przez pandemię. Poniosły nieplanowane wydatki, nie otrzymają spodziewanych wpływów (East News, Karolina Misztal/REPORTER)

Samorządy mogą liczyć na dodatkowe środki i poluzowanie przepisów dotyczących ich finansów - tak wynika z projektu kolejnej nowelizacji rządowej Tarczy Antykryzysowej, do której udało się dotrzeć dziennikarzom "Dziennika Gazety Prawnej". Głównymi beneficjentami pomocy będą jednostki samorządu terytorialnego, które również walczą z koronawirusem i którym grożą wielomiliardowe straty z tym związane.

Samorządy od kilku tygodni apelowały o to, by tarcza zawierała programy pomocowe również dla nich. Również finansowo włączyły się w walkę z koronawirusem, a czas epidemii oznacza dla nich spadek wpływów. Najemcy nie zapłacą czynszów – zresztą część samorządów sama zadecydowała o umorzeniu płatności lub znacznym ich obniżeniu, bardzo spadła liczba kupujących bilety, a komunikacja miejsca jeździ z normalną częstotliwością. Zamknięte ą placówki kultury, a ich pracownikom i tak trzeba będzie zapłacić. To tylko część trudności, przed którymi stają samorządy.

Najważniejsze zmiany dotyczą poluzowania regulacji związanych z gospodarką finansową samorządów. Projekt wprowadza np. możliwość “nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość planowanego ubytku w dochodach będącego skutkiem wystąpienia COVID-19”. W podobny sposób złagodzona ma być reguła fiskalna ograniczająca zadłużenie JST. Samorządy będą więc mogły wydać dodatkowe pieniądze, zaciągnąć nowe zobowiązania, ale pod warunkiem, że to operacje finansowe związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Zobacz także: Obejrzyj: Kiedy firmy zaczną działać? Pomysł na luzowanie przepisów dla biznesu to kwestia tygodni

Uelastycznione zostaną też zasady wydawania pieniędzy, które władze lokalne pozyskują z tzw. "korkowego", czyli pieniędzy pozyskiwanych z koncesji na sprzedaż alkoholu. Przewidziane są na działania związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi i narkomanii, lecz w obecnej sytuacji środki te będzie można wydać na działania “związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych”.

Samorządom nie udało się przekonać rządu do jednego z największych postulatów, czyli zawieszenia na trzy lata janosikowego, czyli danin, jakie zamożniejsze jednostki wpłacają na rzecz biedniejszych. Rząd zgodził się na łagodniejsze rozwiązanie, tj. wprowadzenie "możliwości przesunięcia na kolejne miesiące wpłat do budżetu państwa" dokonywanych przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach podatkowych". Raty wpłat, przypadające w maju i czerwcu 2020 r., płatnicy będą mogli uiścić w drugim półroczu 2020 roku - czytamy w "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Idzie Nowe
4 lata temu
Odebrać urzędnikom majątki! Mają wrócić do prawowitych właścicieli czyli rzeczywistych płatników podatków. Urzędnik nie płaci podatków ani ZUS-u a ze wszystkiego korzysta. Czas z tym skończyć.
Polska jest ....
4 lata temu
Dawniej w Polsce spekulantów się rozstrzeliwało, dzisaj się hołubi. Polska jest ...
pis=po
4 lata temu
System typowy dla dzikich krajów. Nikt nie pracuje na siebie, pieniądze zbierają i rozdzielają urzędnicy najwyższych szczebli, nie watro dbać o rozwój przedsiębiorczości na terenie gminy. Największymi beneficjentami są duże miasta.
zxc
4 lata temu
Najlepsza pomoc dla samorządów to nakaz zwolnienia w nich przynajmniej 40% członków rodzin. Niech idą do pracy w końcu, bo nas pogrązy taka masa urzedników.
............
4 lata temu
Wartość nieruchomości mieszkalnych. Wartość mieszkań. Jest ona zawyżona na sutek spelulacji. Jest to wynik działań spekulantów. Realna wartość mieszkań w Polsce jest znacznie niższa. Obecna jest wynikiem spekulacji. Gdyby zastanowić się realnie nad tym, jaka wartość jest realna, to od 2500 do 3500 zł za metr^2 jest kwotą realną w Polsce w miastach, w zależności od ich wielkości i atrakcyjności. Większa kwota za m^2 jest tylko wynikiem spekulacji pozbawionej jakichkolwiek skrupułów - spekulacji nakierowanej na obdarcie z pieniędzy (ze skóry) bez najmniejszych skrupułów, bez najmniejszych zahamowań.