Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Nowe dane o kondycji polskiego przemysłu. Mniej zamówień niż przed rokiem

10
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny przedstawił w poniedziałek świeże informacje dotyczące polskiego przemysłu. Z opublikowanych danych wynika, że nowych zamówień jest mniej niż przed rokiem. Wskaźnik ten pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy do oceny przyszłej produkcji.

Nowe dane o kondycji polskiego przemysłu. Mniej zamówień niż przed rokiem
Jeansy; fabryka; tekstylia; produkcja (Adobe Stock, warloka79)

Nowe zamówienia w przemyśle w kwietniu 2024 r. spadły o 0,9 proc. rok do roku (rdr), po spadku o 22 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,2 proc., co jest odbiciem po spadku o 1,1 proc. miesiąc wcześniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

Jeśli chodzi o nowe zamówienia na eksport, to w kwietniu 2024 r. w ujęciu rocznym zmalały o 1,1 proc., po spadku o 21,7 proc. rdr miesiąc wcześniej. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 1,3 proc., po spadku o 0,1 proc. w poprzednim miesiącu.

Mniejsze nakłady inwestycyjne

Nakłady inwestycyjne firm niefinansowych w pierwszym kwartale 2024 r. wyniosły 39,9 mld zł i były o 2,2 proc. niższe niż przed rokiem - podał też Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał, że zmniejszyły się nakłady na budynki i budowle - o 14,2 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 4,9 proc.), natomiast wzrosły nakłady na zakupy - o 4,5 proc., w tym na środki transportu - o 8,7 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 15,1 proc.) oraz na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia - o 2,8 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 5,9 proc.).

Wynik finansowy firm niefinansowych w pierwszym kwartale roku spadł o 39,9 proc. rdr do 35,3 mld zł. Przychody ogółem były niższe o 6,2 proc. od osiągniętych rok wcześniej, a koszty ich uzyskania spadły o 4,5 proc. Pogorszył się wskaźnik poziomu kosztów z 94,5 proc. przed rokiem do 96,3 proc.

Eksport i import

GUS podał ponadto, że eksport liczony w złotych (w cenach bieżących) obniżył się w pierwszym kwartale o 12,4 proc. do 376,8 mld zł w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 r. Import natomiast zmalał o 12,8 proc. do 361,7 mld zł rdr.

Przed rokiem po obu stronach wymiany handlowej odnotowano wzrosty - o 15,5 proc. po stronie eksportu i o 5,3 proc. po stronie importu.

Wymiana zamknęła się dodatnim saldem w wysokości 15,1 mld zł, wobec 15,2 mld zł w pierwszym kwartale 2024 r. Największy spadek odnotowano po stronie importu z krajów Europy Środkowo-Wschodniej - wartość towarów sprowadzanych z tego regionu zmniejszyła się w skali roku o 42 proc., co było wynikiem m.in. ograniczenia importu z Rosji o 61,2 proc. oraz z Ukrainy o 31,2 proc. - podał GUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Biznesmen
2 tyg. temu
Podziękujcie waszej ukochanej Uni za to, że mamy droga energię i pełno restrykcji. Koszty energii to podstawa rentowności biznesu.
Super
3 tyg. temu
UE się cieszy bo oni wspierają chiński przemysł.
kesut
3 tyg. temu
Po danych widać, kto rządzi od 13. grudnia w Polsce. Te ośmiogwiazdkowe przy głu py to jakaś tragedia dla Polski!
Dziadek
3 tyg. temu
Młodym, uśmiechniętym wyborcom koalicji 13 grudnia pragnę przypomnieć że za POprzednich rządów Tuska (2007-2015) wyjechało z Polski za chlebem za granicę 3 miliony Polaków. Ilu wyjedzie teraz?
Asarabar
3 tyg. temu
Spadek 22 procent ??? O masakra !!!!! To nie jest recesja, to nie jest zapaść to jest jeszcze wieksze słowo, którego nie znam !!!