Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nowe dane o polskim handlu. Miał być symboliczny deficyt, jest wielka dziura

7
Podziel się:

Saldo obrotów bieżących było w lipcu ujemne po raz pierwszy od 23 miesięcy. Z kolei w obrotach towarowych pojawił się pierwszy deficyt od kwietnia 2020, wynika z najnowszych danych NBP.

Nowe dane o polskim handlu. Miał być symboliczny deficyt, jest wielka dziura
Nowe dane o polskim handlu. Miał być symboliczny deficyt, jest wielka dziura. (money, Rafał Parczewski)
bEKfwuqJ

Deficyt w obrotach bieżących w lipcu wyniósł 1 827 mln euro, w tym deficyt w obrotach towarowych wyniósł 715 mln zł.

"Słabe dane o bilansie płatniczym. Zamiast symbolicznego deficytu, w lipcu pojawiła się dziura o rozmiarach 1,8 mld euro" – zwracają uwagę ekonomiści Pekao.

bEKfwuqL

Jak wyjaśniają, w pewnym sensie polska gospodarka wraca do równowagi po okresie naznaczonym przez bezprecedensowe nadwyżki (handlową i obrotów bieżących). Dzieje się to jednak szybciej, niż prognozowano.

Zobacz także: rozmowa z Agatą Śmieją i Rafałem Kręciszem

Bardziej od importu rozczarował eksport. Dodatkowo, pogorszyło się saldo usług. Ekonomiści PKO BP zwracają uwagę, że rósł import paliw oraz dóbr pośrednich potrzebnych do produkcji eksportowanych towarów.

bEKfwuqR

W lipcu największy wpływ na wzrost eksportu miały baterie samochodowe, a importu rosnące ceny paliw, ocenia NBP. Z danych banku centralnego wynika, że w lipcu roku średnia cena importowanej ropy była o 68 proc. wyższa niż przed rokiem.

W lipcu wartość eksportu towarów wyniosła 102 mld zł, co oznacza wzrost o 16,5 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Z kolei wartość importu towarów wzrosła o 25 proc. do 105,2 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKfwurm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Mar
miesiąc temu
Ekonomiści PKO hahahaha Mnisiewicze;)pociotki z układów bez pojecia
logiczny
miesiąc temu
Od 6 lat działa propaganda a jeszcze nie nauczyliście się, że powstała dziura + a resztę propagandy +znajdziecie w długu +!;(
Wzbużony
miesiąc temu
Wielka dziura? Serio? Obrażacie inteligencję czytelników.
bEKfwurn
hehehe
miesiąc temu
"w lipcu roku średnia cena importowanej ropy była o 68 proc. wyższa niż przed rokiem" :D no tak od marca do lipca 2020 to można było dostać kontrakty na ropę i jeszcze dopłacali, więc dziwne żeby była niższa
niestety
miesiąc temu
Tak wygląda wszystko pod tymi rządami