Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|
aktualizacja

Nowe drogi otworzone tuż przed świętami. Lista tras robi wrażenie A1, A2, S17, S7

148
Podziel się:

Rząd przygotował niezły prezent dla kierowców. W kilka przedświątecznych tygodni otworzono ponad 150 km tras. Co ważne to głównie wąskie gardła. Teraz szybciej będzie można dojechać do rodziny na święta czy w góry na Sylwestra.

Autostrada  A1 na wysokości Częstochowy chwilę przed otwarciem. To jedna z najważniejszych nowych dróg otwartych tuż przed świętami.
Autostrada A1 na wysokości Częstochowy chwilę przed otwarciem. To jedna z najważniejszych nowych dróg otwartych tuż przed świętami. (GDDKiA)

"Niewiele osób w to wierzyło, ale ciężka praca i olbrzymie zaangażowanie wszystkich stron biorących udział w realizacji 20-kilometrowego odcinka A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia przyniosło zakładany efekt" - w tak nieco propagandowy sposób Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła otwarcie obwodnicy Częstochowy.

Sprawa rzeczywiście ważna, bo dzięki niej kilka tysięcy tirów ominie to miasto, a kierowcy nie będą musieli już stać w korkach. Choć sama obwodnica to ledwie 20-kilometrów to dużo ważniejsze jest to, że wreszcie umożliwi wjazd na gotowy już od dłuższego czasu ok. 35-kilometrowy odcinek A1. Dotąd wjazd na niego prowadził opłotkami, więc autostrada była niemal pusta.

Teraz każdy, kto jedzie od strony Łodzi, wjedzie na A1 wprost z tzw. trasy katowickiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że obwodnica Częstochowy to jeszcze nie autostrada. Droga jest tylko "przejezdna", a to oznacza maksymalną prędkość 80 km/h.

Zobacz także: Obejrzyj: Zero kilometrów autostrad. "To logiczny plan"

GDDKiA może się też pochwalić sukcesami na trasie S5. Od dwóch tygodni przejezdny jest już odcinek od Poznania do Radomicka. To 50 kilometrów nowej drogi. Dzięki temu bezkolizyjnie można już dostać się z Niemiec do Poznania nie tylko autostradą A2, ale także przez A4 i od Wrocławia dalej S5. Skończą się więc korki na wjeździe do stolicy Wielkopolski.

Trzeba tu jednak dodać, że drogowcy zdecydowali się na otwarcie części jeszcze niegotowej trasy na kilkunastokilometrowym odcinku od Kościana do Lipna. Tam obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h.

Oryginalna mapa pochodzi z facebookowego profilu Mapa budowy dróg ekspresowych i autostrad

Poznaniacy świętować mogą też trzeci pas na obwodnicy swojego miasta. Kilka dni przed świętami poszerzono bowiem jezdnie na jednej z najbardziej ruchliwych tras w kraju. Dotąd na A2 w okolicy Poznania regularnie tworzyły się korki. Po błyskawicznym remoncie (zajął dokładnie 266 dni) problem powinien być mniejszy.

Stać nie trzeba będzie też korkach w drodze z Poznania na północny-wchód. Przed świętami drogowcom udało się otworzyć fragment S5 do Bydgoszczy. Od Żnina do granicy z województwem wielkopolskim oddano 25 km nowej drogi.

Szybciej mieszkańcy Warszawy pojadą też do Lublina. Wszystko dzięki zakończeniu prac na kolejnym odcinku S17. Dwa dni przed Wigilią otworzono fragment od Kołbieli do Garwolina. Dzięki temu ekspresówka już praktycznie połączyła Lubelszczyznę ze stolicą. Odcinki tuż przed Warszawą są w budowie - ich oddanie zaplanowano na połowę przyszłego roku.

Łatwiejszy wyjazd na południowo-wschodnią część Polski umożliwi też nowa droga omijająca Górę Kalwarię. To część tzw. dużej obwodnicy Warszawy. W ostatni weekend otworzono fragment DK50, dzięki czemu tiry omijające stolicę nie będą musiały już przejeżdżać przez środek małego miasteczka. Jednocześnie powinno to sprawić, że znikną stamtąd korki, które tworzyły się tam przez ostatnie kilkanaście lat i zatruwały życie mieszkańcom.

Generalna Dyrekcja w ostatnich dniach otworzyła również - cztery miesiące przed terminem - obwodnicę Bolkowa (ok. 6 km trasy w ciągu dróg krajowych 5 i 3) czy 4-kilometrową obwodnicę Opola.

Trasa Długość Standard drogi
S5 - Żnin pn.-Modliszewko 25 km Dwa pasy, gotowa ekspresówka
S17 Kołbiel pd.-Garwolin pn. 13 km gotowa ekspresówka
A1 obwodnica Częstochowy 20 km przejezdność
S7 Lubień-Naprawa (Zakopianka) 7,6 km Jedna jezdnia z pasami w obu kierunkach
S3 – most na Odrze w Cigacicach Ok. 1 km Otwarcie drugiej jezdni mostu
A2 - obw.Poznania 16 km Trzeci pas
S7 obw. Skarżyska Kamiennej 8 km Trasa ekspresowa
S5 Poznań zach.-Radomicko 50 km Trasa ekspresowa, na część odcinków ograniczenia prędkości
obw.Bolkowa DK3/5 5,7 km Nowa droga jednojezdniowa
-otwarcie obw.Góry Kalwarii DK50/79 9 km Nowa droga jednojezdniowa
DK45 zach.obw.Opola od obw.północnej do węzła na ul.Niemodlińskiej 4 km Nowa droga jednojezdniowa
S8 Przeszkoda-Paszków 13,1 km zniesienie ograniczeń prędkości, trasa ekspresowa
S6 Koszalin pn.-Koszalin wsch. 3 km przejezdność

Cieszyć mogą się ci, którzy pojadą na Sylwestra do Zakopanego. Przed świętami oddano do użytku jedną jezdnię S7 od Lubienia do Naprawy, która pomoże rozkorkować tzw. zakopiankę. Dzięki niej ruch odbywać się ma w dwie strony po jednym pasie. Trasa jest jednak bezkolizyjna, nie trzeba będzie też stać na żadnych światłach.

W sumie w ciągu miesiąca poprzedzającego święta otworzono 156 km tras ekspresowych oraz autostrad (łącznie z nowymi pasami na A2) oraz ok. 20 km obwodnic. Trzeba jednak przypomnieć, że większość z nowootworzonych tras miała spore opóźnienia. A1 miało zostać oddane już rok temu. Na S5 przed Poznaniem dwa lata temu.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(148)
chłop no i st...
3 lata temu
no i stało się od 2015 roku jak pis zaczął rządzić zgodnie z założeniami po Polska zbankrutowała już ze 30 razy wszystko stanęło nic się nie buduje a starym esbekom zabrali wysokie emerytury kraje makreli i makarona okradają nas ale mniej jak tu żyć stara nomenklaturo
Olga
3 lata temu
Zsumuj sobie kilometry to po Chi.. U :)
Maksi
3 lata temu
A kto podpisał protokół odbioru A1 w okolicach Pyrzowic, dowiemy się ? Nawierzchnia tam jest gorsza od mojej drogi na wsi. Wymówka że szkody górnicze jest nic nie warta bo kopalnie tam są od dawien dawna. Czy to nie za POwalonego rządu oddawano te drogi...?
Wojtas
3 lata temu
Przed wigilia oddano również do użytku obwodnicę Strzyżowa
3 lata temu
CYTAT: "Nowe drogi otworzone..." A przypadkiem nie OTWARTE????
...
Następna strona