Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
23.10.2020 12:17

Nowe obostrzenia już pewne. Zapadła też decyzja ws. "godzin dla seniorów"

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na piątkowej konferencji ogłosili cały pakiet nowych obostrzeń i zaleceń. Jednym z nich jest sugestia, by seniorzy w wieku ponad 70 lat nie wychodzili bez potrzeby z domu. Jak wynika z informacji money.pl, "godziny dla seniorów" pozostają jednak bez zmian. Wciąż od 10 do 12 to oni będą mieli wyłączność dla sklepów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski (Fot: PAP)

Ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia - to jeden z najnowszych pomysłów rządu na walkę z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na piątkowej konferencji zaapelowali, by seniorzy nie wychodzili z domu bez powodów. Więcej o podjętych decyzjach można przeczytać tutaj.

Rząd apeluje, by robili to wyłącznie, gdy mają uzasadnioną potrzebę (tak jak np. aktywność zawodowa lub wyjście do kościoła).

Efekt? Lawina pytań. Na konferencji ani premier, ani minister zdrowia nie doprecyzowali, co w takim razie dzieje się z "godzinami dla seniorów", które funkcjonują od kilku tygodni w sklepach. Jak wynika z informacji money.pl, od 10 do 12 wciąż seniorzy będą mieli wyłączność na robienie zakupów. W tym zakresie nic się nie zmienia.

- Tak zwane "godziny dla seniorów" zostają - potwierdza w rozmowie z money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

O zmianę przepisu apelowała od dłuższego czasu branża handlowa. Powód był jeden - handlowcy przekonują, że w tych godzinach seniorzy i tak nie chodzą na zakupy, a sklepy świecą pustkami.

- To mniej czasu na sprzedaż dla innych klientów. W pozostałych godzinach następuje spiętrzenie odwiedzających. Trudne będzie też utrzymanie obrotów na dotychczasowym poziomie - tłumaczył money.pl dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Prawda jest taka, że w tym czasie w sklepach są pojedyncze osoby starsze, kupujące zazwyczaj po kilka produktów. Większość i tak kupuje przez cały dzień - mówiła money.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Rozwiązanie polegające na umożliwieniu seniorom robienia zakupów bez obecności innych klientów już raz obowiązywało w czasie pierwszej fali pandemii.

Jak widać, postulat zmian w przepisach nie został jednak uwzględniony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2020

DonnaGodziny dla seniorów to idiotyzm jakich mało. Jak mają teraz nakaz siedzenia w domu to a ktoś ma im robić zakupy to dwie godziny wykluczone. Ktoś … Czytaj całość

23-10-2020

Piter56Nie spodziewajmy się niczego dobrego od Pinokia i jego otoczenia. Zwykły człowiek jest dla nich nikim. Liczy się tylko kościółek i umizgiwanie do do … Czytaj całość

23-10-2020

aszamknąc koscioły siedlisko wirusa

Rozwiń komentarze (1192)