Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|
aktualizacja

Nowe sankcje przeciw Białorusi. Zakaz obrotu jej obligacjami

44
Podziel się:

Amerykański Departament Skarbu ogłosił nałożenie kolejnej serii sankcji przeciwko Białorusi. Dotyczą one m.in. obrotu białoruskim długiem. Restrykcje dotyczą też 20 osób związanych z reżimem Alaksandra Łukaszenki, w tym jego syna Dzmitrija. Wszystko z powodu łamania praw człowieka oraz wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy z Polską. Od września koczuje tam grupa uchodźców, próbując przedostać się na teren Unii Europejskiej.

Nowe sankcje przeciw Białorusi. Zakaz obrotu jej obligacjami
Do objętych sankcjami osób dołączy syn Łukaszenki - Dzmirtij. Prezydent Białorusi już jest nimi objęty (PAP, Marcin Obara)

"Te sankcje potwierdzają zobowiązanie władz USA, by nakładać koszty na reżim Łukaszenki za umożliwianie korupcji, łamanie praw człowieka, nieludzkie wykorzystywanie narażonych ludzi i organizowanie nieregularnej migracji oraz ataki przeciwko swobodom demokratycznym i międzynarodowym normom" - napisano w komunikacie resortu.

Szef dyplomacji USA Antony Blinken oświadczył z kolei, że posunięcia te pokazują "niezachwianą determinację USA, by działać w obliczu brutalnego reżimu, który w coraz większym stopniu represjonuje Białorusinów, podważa pokój i bezpieczeństwo w Europie". Blinken pochwalił również Polskę, Litwę i Łotwę za ich "odpowiedź na kryzys migracyjny, wywołany przez reżim Łukaszenki na ich granicach".

Zakaz obrotu nowym długiem

Wprowadzone przez Waszyngton restrykcje zakazują "wszystkich transakcji, finansowania i innego obrotu nowym długiem z okresem zapadalności większym niż 90 dni". Zakaz obejmuje zarówno transakcje na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Zobacz także: Łukaszenka grozi Polsce rozmieszczeniem rosyjskiej broni jądrowej. "Jesteśmy na to gotowi"

Sankcje dotknęły też powiązane z reżimem koncerny potasowe Białoruską Spółkę Potasową, Sławkalij, Agrorozkwit, firmy z białoruskiego sektora obronnego Biełtecheksport, AGAT, Kidma Tech i Gardserwis, a także białoruskie linie lotnicze TransAVIAexport, wraz z należącymi do nich samolotami.

Alaksandr, Wiktar, Dzmirtij

Wśród objętych sankcjami osób jest m.in. syn Łukaszenki - Dzmirtij, przewodniczący Prezydenckiego Klubu Sportowego. W ten sposób dołączył na czarnej liście do swojego ojca oraz brata Wiktara. Większość z pozostałych osób z sankcjami to członkowie aparatu bezpieczeństwa odpowiedzialni za przerzut migrantów z Bliskiego Wschodu na granicę z Polską i Litwą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Henryk
2 lata temu
PACHOŁ Putina !!! Kosztem społeczeństwa, niszczy własny naród.
Hera
2 lata temu
Łukaszenka nie chciał od MFW łapówki za poddanie się covidowi to mu zrobili rewolucję. I jeszcze się stawia to go uchodźcami, sankcjami. Kto produkuje uchodźców? ,,demokratyczne „ wojny najeźdźcze niszczące kraje ich gospodarki miasta, pracę a przy okazji demokratyczni kolonialiści/neokolonialiści kradną, zasoby, aktywa, ropę i inne surowce na niespolegliwych nakładają sankcje ,które uznaje się za inny rodzaj wojny ale wojny.
Peyo
2 lata temu
Brawo!!!
czytelnik
2 lata temu
Te sankcje to kpina. Nie obejmują Łukaszenki oraz eksportu towarów. Jedynie co zaboli Łukaszenkę to całkowite zamknięcie granic na wszystkich kierunkach.
Wlkp
2 lata temu
sankcje prowadza tylko do wojny ....kazdy gl.pek potrafi wprowadzc sankcje..
...
Następna strona