Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Nowe uprawnienia ZUS. "Nie będziemy prosić o dane klientów ani pytać sąsiadów"

10
Podziel się:

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat. Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów.

Nowe uprawnienia ZUS. "Nie będziemy prosić o dane klientów ani pytać sąsiadów"
ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy nie dają takich uprawnień Zakładowi (PAP, Darek Delmanowicz)

Nowe przepisy, które wynikają ze znowelizowanej 24 czerwca 2021 r. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r. i nie dają takich uprawnień ZUS.

- Chciałbym uspokoić ubezpieczonych i zdementować kilka nieprecyzyjnych informacji, jakie pojawiły się w przestrzeni medialnej. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzali sąsiadów naszych klientów i prosili ich o informacje na ich temat - wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

I dodaje: "ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy nie dają takich uprawnień ZUS".

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

W ustawie zostały natomiast doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS. Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek.

Żebrowski zwraca uwagę, że obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację. Dotychczas - wskazuje - zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

Nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych, bądź ich weryfikacji np. dotyczących potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach składanych przez ubezpieczonych w celu ustalenia prawa do zasiłku, istnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, ustalenia okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy.

"Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy ubezpieczony wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy" – wyjaśnia rzecznik ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Obserwatorka
3 lata temu
Uspokoić? Samo to stwierdzenie narzuca, że ktoś się czegoś obawia. Uczciwy się nie boi, a ten co kombinuje i tak jest nie do wyłapania, bo za bardzo ZUS ufa decyzjom wydanym przez lekarza. ZUS nie weryfikuje, ja już się nie łudzę. Całe rzesze zdrowych ludzi na rentach. Jaki jest odsetek emerytów, którzy uczciwie zapracowali na ten fakt i część naprawdę chorych, niepełnosprawnych, a cała reszta? To zwykle młodzi ludzie, którzy załatwili sobie rentę, grupę inwalidzką. Tak, są tacy, którzy dla paru stówek, są w stanie zrobić z siebie osoby niepełnosprawne. Każdy w swoim otoczeniu zna takie osoby. I przez takich leserów, później jest akcja w Życie uzdrawiania tych naprawdę chorych. Więc żadne przepisy nic nie zmienią, potrzeba być po prostu człowiekiem i dostrzec coś więcej niż tylko podpis lekarza.
Mika
3 lata temu
Faktycznie mają taki przepis że jak się jest na L4 w jednej pracy to w drugiej nie można pracować ale to wcale nie jest takie uczciwe bo np jeśli ktoś ma złamana nogę i w jednej pracy nie może pracować a w drugiej pracuje zdalnie przy komputerze to dlaczego też musi brać L4 skoro może w tej drugiej pracować oskładkowane są wszystkie i przecież ZUS wypłaca L4 za te świadczenie a nie za inne w których pracuje nadal, co innego jak ktoś jest niby chory a pracuje fizycznie na czarno to sprawa jasna. Po za tym jeśli ktoś pracuje w innej pracy i jest oskładkowany to dalej te składki opłaca do ZUSu a ZUS nie musi płacić L4 za dwie prace - ten kij ma dwa końce wcale nie takie korzystne dla ZUSu.
sasiadka
3 lata temu
to co pisza tu nizej to wszystko prawda. A ponadto znaczna część polskich kobiet a nawet mezczyzna oplacaja KRUS a do niemiec,belgi Holandii wyjezdzaja opiekowac sie starszymi osobami na czarno.Nie placa zadnego podatku.Dlaczego nie kontroluje sie samochodow tzw dostawczakow przerobionych na pasazerskie i przejezdza granice bez kontroli. Ustawic wyrywkowe kontrole i sprawdzac ile razy w roku taka osobo wyjechala i na jak dlugo. Bo pryzjada do polski z EURO a zaczna bioadolic jak mala dostana emeryture. Oszust na oszuscie w tej polsce mieszka.
Kama
3 lata temu
Powinni kontrolować "chorych"bo normalnie pracują tyle że na czarno.Albo jak ich zwalniaja z pracy to udają chorych.A lekarze to badanie oszustow/duża większość/
65443
3 lata temu
Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.