Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowy obowiązek na rynku mieszkaniowym. Ważne zmiany już od wiosny

228
Podziel się:

Od 28 kwietnia świadectwa energetyczne określające zapotrzebowanie nieruchomości na energię będą obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku. Jak podkreśla resort rozwoju, dzięki dokumentowi nabywca lub najemca będzie świadomy przyszłych kosztów zużycia energii. "Będzie miał także narzędzie pozwalające mu na utwierdzenie się, że żądana cena jest np. adekwatna do stopnia energooszczędności budynku" - przekazał resort.

Nowy obowiązek na rynku mieszkaniowym. Ważne zmiany już od wiosny
Od wiosny świadectwa energetyczne będą obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku (Adobe Stock, Rafal Chojnacki)

28 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami właściciel lub zarządca budynku czy też jego części będzie musiał przekazać nabywcy lub najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej przedmiotu transakcji (tj. budynku lub lokalu).

Brak świadectwa grozi karą grzywny

W przypadku sprzedaży dokument będzie musiał być przedstawiony przy sporządzeniu aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Przy zawarciu umowy najmu najemca ma dostać kopię świadectwa. Nabywca lub najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Jeśli świadectwo już zostało sporządzone, należy podać zawarte w nim dane, w tym roczne zapotrzebowanie na energię, w ogłoszeniach o sprzedaży lub najmie nieruchomości.

Jak zastrzegło MRiT, ustawa nie przewiduje obowiązku sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej dla istniejących budynków lub ich części (lokali), które są wykorzystywane na własny użytek. Natomiast w przypadku nowo wybudowanego budynku od 28 kwietnia świadectwo energetyczne trzeba będzie dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Z tego obowiązku wyłączone są domy do 70 mkw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Brak przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest zagrożone karą grzywny. Orzekanie będzie następować na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Osoba sporządzająca świadectwo charakterystyki energetycznej musi spełniać określone w ustawie wymagania: mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nie być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe. Ponadto powinna ukończyć wskazane w ustawie studia lub mieć uprawnienia budowlane.

Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej można sprawdzić w centralnym rejestrze pod adresem: rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych.

Nabywca świadomy kosztów zużycia energii

Ministerstwo podkreśliło, że zmiany w zakresie świadectw charakterystyki energetycznej mają na celu budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa i pokazanie, iż dane zawarte w świadectwie są cennym źródłem informacji o orientacyjnych kosztach utrzymania budynku (lub jego części) związanych z zapotrzebowaniem na energię. Ponadto pozwolą stwierdzić, czy budynek jest energooszczędny, czy też nie - wskazało MRiT.

Nabywca lub najemca dzięki dokumentowi będzie nie tylko świadomy przyszłych kosztów, ale również będzie miał narzędzie pozwalające mu na utwierdzenie się, że żądana cena jest np. adekwatna do stopnia energooszczędności budynku - przekazał resort.

Według ministerstwa nowelizacja wpłynęła na większe zainteresowanie wpisem do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. "Będzie się to przekładało na większą konkurencyjność rynkową i nie niesie ze sobą ryzyka wzrostu cen za sporządzenie świadectwa" - oceniło MRiT.

Świadectwo charakterystyki energetycznej musi być sporządzone w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Zawiera m.in.: wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową i jednostkową wielkość emisji CO2.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(228)
Niezadowolony...
rok temu
Kolejny bezsensowny obowiązek tylko po to żeby kasę z ludzi ściągnąć i dać zarobić firmom.ciekawe ktory geniusz na to wpadł.
JERRY
rok temu
Skoro mafia chazarska tak dba o środowisko, to niech przestanie latać odrzutowcami, jeżdzić paliwożernymi autam, a także i niech przeniesie się do domów o pow do 70 m 2. Tylko masowy opór tym debilizmom przyniesie dobry skutek i odwalą się od ludzi raz na zawsze. Mało mają kasiory te pazerne bestie ?? Podatek klimatyczny chcą ?? Podatek od CO 2 wymyślili ?? Zarobili miliardy dolców na trujących szczypawach, trującym żarciu itd. Tacy są ekologiczni ?? Hipokryzja w najwyzszej formie, a pazerne rządy wykonują ich debilne rozkazy !! Najwyższa pora z tym skończyć !!
Myslenieboli
rok temu
Nowych budynków! Więc wp niech nie robi histerycznych tytułów. I tak ciągle walkujecie ten temat aby irytować ludzi. Przepis o papierku energetycznym jest unijnym wymogiem.
Marian 66
rok temu
Przyszły dwa mądre inżyniery, pomruczały, połaziły po chałupie, zabrały, pół emerytury , dały jakiś świstek i poszły.
Bakłażan
rok temu
Jeżeli przysla pismo do domu to można podjąć działania. Dla mnie tv, czy internet nie są zobowiązujące do czegokolwiek. Nie muszę oglądać, czy też czytać, nie ma takiej ustawy, która zmusza do tego
...
Następna strona