Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|

Kolejny wydatek dla właścicieli nieruchomości. Jak zdobyć świadectwo energetyczne?

50
Podziel się:

Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej to kolejny obowiązek nałożony przez rząd na właścicieli nieruchomości. Zdobycie dokumentu może kosztować nawet 1000 zł, a kara za jego brak może wynieść 5000 zł. Posiadacze lokali powstałych po 2009 r. mają problem z głowy, jednak od wiosny przyszłego roku przepisy obejmą również starsze domy i mieszkania. Jak otrzymać świadectwo energetyczne budynku i na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Kolejny wydatek dla właścicieli nieruchomości. Jak zdobyć świadectwo energetyczne?
Właścicieli nieruchomości czeka kolejny wydatek. Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej może wynieść kilka tysięcy złotych (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Chodzi o nowelizację ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 października. Ustawa wdraża unijne przepisy dotyczące efektywności energetycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mieli małe mieszkanie, zamienili je na dom. 155 tys. zł za dwa pokoje, salon z kuchnią i łazienkę

Kto powinien uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej

Najważniejsze zmiany zawarte w dokumencie dotyczą przekazania przez osobę uprawnioną do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej zlecającemu sporządzenie świadectwa dokumentu, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Co ciekawe, świadectwa charakterystyki energetycznej funkcjonują od kilkunastu lat. Do tej pory jednak do ich sporządzenia zobowiązani byli właściciele nieruchomości, które powstały po 2009 r. W 2023 r. świadectwa będą wymagane również w przypadku starszych lokali.

To kolejny obowiązek, którym w ostatnim czasie zostali objęci właściciele domów czy mieszkań. Przypomnijmy, że od tego roku muszą m.in. zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wykorzystywane źródło ciepła, zarówno ogrzewania, jak i podgrzewania wody. Brak zgłoszenia takich informacji może oznaczać karę w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który ma informować o zapotrzebowaniu budynku na energię przeznaczoną do ogrzania pomieszczeń, podgrzania wody czy funkcjonowania oświetlenia.

Obowiązek uzyskania świadectwa będzie dotyczyć osób, które sprzedają lub wynajmują budynek czy mieszkanie - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W przypadku najmu kopię takiego dokumentu trzeba będzie przekazać najemcy. Nowy obowiązek będzie dotyczył także tych, którzy budują nowe nieruchomości. Inwestorzy powinni załączać świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

W celu uzyskania świadectwa energetycznego właściciele już istniejących nieruchomości powinni zgłosić się do firm zajmujących się audytami, które mają uprawnienia do wydawania takich świadectw. Wcześniej warto sprawdzić, czy wybrana firma figuruje w wykazie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Audytor sprawdza, czy źródło ogrzewania działa poprawnie, czy instalacje nie wymagają napraw, a także bada szczelność okien i drzwi pod kątem izolacji ciepła. Ponadto zanotuje datę oddania budynku do użytku, jego kubaturę, liczbę kondygnacji i rodzaj technologii, w jakiej został wybudowany. Badanie powinno zakończyć się wystawieniem świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Na podstawie wniosków po wykonaniu powyższych badań zostanie ustalony wskaźnik EP, dotyczący rocznego zapotrzebowania budynku na energię w przeliczeniu na metr kwadratowy. Świadectwo energetyczne ma zawierać również współczynnik przenikania ciepła i zapotrzebowania budynku na energię końcową. Wszystkie te dane znajdą się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Koszt świadectwa energetycznego

Jak pisze bankier.pl, wskazując na cenniki firm zajmujących się audytami i wystawianiem świadectw charakterystyki energetycznej, za przeprowadzenie badania, które zakończy się wystawieniem świadectwa, w największych polskich miastach trzeba zapłacić 400-1000 zł.

Nie będą to jednak opłaty jednorazowe, ponieważ świadectwa będą wystawiane, jak dotychczas, na 10 lat. Nowe świadectwo będzie trzeba uzyskać także w przypadku przeprowadzenia prac mających wpływ na zużycie energii, np. wymiany okien.

Czym grozi brak świadectwa energetycznego

Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej wynosiła dotychczas 10 tys. zł. Prawo zakazuje mieszkania w lokalu nieposiadającym takiego dokumentu. Nowe przepisy nie określają dokładnej kwoty kary - grzywna ma być ustalana przez notariusza.

- Domniemywać można, że w związku z tym, że orzekanie odbywać się będzie na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, kara grzywny może w związku z tym wynieść od 20 do 5 tys. zł - mówi money.pl Magdalena Głowacka-Dziedzic, radca prawny z kancelarii Krzysztof Rożko i Wspólnicy.

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wejdzie w życie pół roku po podpisaniu jej przez prezydenta, czyli najprawdopodobniej wiosną 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Kaja
2 tyg. temu
Sprzedałam udział domu tzn mieszkanie w tym domu mieszka jeszcze,4 rodziny czy ja muszę za całość zapłacić za świadectwo energetyczne?Czy będzie to rozłożone na Wszystkich którzy w nim mieszkają?
zdezorientowa...
5 miesięcy temu
Ja nie mogę wykonać tego obowiązku dla osoby wynajmującej mieszkanie bo wspólnota nie ma świadectwa budynku i nie chce udostępnić dokumentacji technicznej. I gdzie to zgłosić? Nigdzie nie mogę się dowiedzieć.
janek_510
9 miesięcy temu
przepisy dla zwyklego smiertelnika jest niezrozumiale .chodzi chyba o to aby okrasc ludzi z pieniedzy
ewa
10 miesięcy temu
A może to pomysłodawca powinien zapłacić za audyt skoro mu potrzebny ??
Vampir
10 miesięcy temu
Andriej Dadu.. nie musiał tego podpisywać, wszystkie decyzje UE można było negocjować, wydłużyć ich wprowadzenie, obłożył ludzi kolejnym haraczem do zapłaty, nawet staruszków, którzy beda chcieli sprzedać drewniana chatę, pasztet
...
Następna strona