Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Nowy Polski Ład ma zapewnić wzrost dzietności Polaków. Pojawiają się nowe pomysły

1188
Podziel się

W celu poprawy demografii rząd planuje powołać nowy instytut - pisze "Gazeta Wyborcza". Na stole są też inne pomysły, jak powiązanie emerytury z liczbą dzieci, a także waloryzacja 500+.

Nowy Polski Ład ma zapewnić wzrost dzietności Polaków. Pojawiają się nowe pomysły
500+ nie spełnia oczekiwań. Rząd ma kolejne pomysły w celu poprawy dzietności Polaków. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDSxmABN

Instytut na rzecz rodziny i demografii - taki pomysł ma znaleźć się Nowym Polskim Ładzie, którego szczegóły premier Mateusz Morawiecki ma zaprezentować wkrótce. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", jego zadaniem ma być promocja na rzecz zwiększenia dzietności wśród Polaków.

Dziennik jednak przypomina, że to nie byłby pierwszy tego typu pomysł płynący z rządu. Pod koniec 2019 roku pełnomocniczką rządu ds. demografii została Barbara Socha. Wirtualna Polska informowała, że ma ona stworzyć projekt tzw. Strategii Demograficznej, która będzie miała na celu "zwiększenie dzietności i promocja tradycyjnej rodziny". Do zadań Sochy należy również promocja i rozwój rodziny.

Kolejnymi pomysłami, które przywołuje "GW", to waloryzacja 500+ oraz powiązanie wysokości emerytury z liczbą urodzonych dzieci. Polityk PiS, który rozmawiał z gazetą, informuje, że "konkretne decyzje jeszcze nie zapadły".

bDSxmABP
Zobacz także: Spis powszechny. Jak można się spisać? "Zachęcamy do korzystania z internetu"

Uważa jednak, że ten pomysł jest "sprawiedliwy". Dlaczego? Ponieważ większa liczba dzieci oznacza, że odprowadzą one więcej składek do systemu ubezpieczeniowego, kiedy już będą dorosłe.

Pomysł powiązania emerytur z liczbą dzieci nie jest niczym nowym - "Wyborcza" informowała o tym, że takie rozwiązanie jest rozważane już w styczniu 2020 roku. Niemal natychmiast do tej informacji odniosło się ówczesne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które poinformowało money.pl, że nie prowadzi prac nad tego typu rozwiązaniem.

bDSxmABV

Od 2019 roku funkcjonuje również rodzicielskie świadczenie uzupełniające nazwane "Mama 4 plus". Przysługuje one osobom, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura jest niższa od najniższej emerytury. Nie ma znaczenia, czy pobierają one świadczenie z powszechnego systemu ubezpieczeń, czy też rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe.

O świadczenia mogą się ubiegać kobiety po osiągnięciu wieku emerytalnego - czyli 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci, świadczenie przysługuje także ojcom - po ukończeniu 65 lat.

bDSxmABW

Wysłaliśmy zapytania do Kancelarii Premiera oraz do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Chcieliśmy poznać ich stanowisko do informacji podanych przez dziennik. Na większość pytań odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Zamiast tego resort rodziny przysłał nam komentarz dotyczący programu 500+. Odniósł się jednak do kwestii strategii demograficznej.

"Ponadto informujemy, że na ukończeniu jest strategia demograficzna, która wyznaczy kierunki polityki prorodzinnej państwa oraz obszary wsparcia rodzin w kolejnych latach" - czytamy. CIR natomiast odpowiedział, że "program Polski Nowy Ład jest przygotowywany".

"Wszelkie szczegóły będą przedstawione podczas prezentacji programu" - czytamy w odpowiedzi.

W 2020 roku urodziło się 355 tys. dzieci - najmniej od 2004 roku - podaje "Wyborcza".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSxmACq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1188)
koper
miesiąc temu
Chodzi o to, żeby za nasze ciężko zarobione pieniądze stworzyć kolejny "Instytut", gdzie znajdą się kolejne ciepłe posadki dla pisowców, tylko, że od tego dzieci nie przybędzie. Przybyłoby za to dzięki stabilnemu zatrudnieniu, dostępnej infrastukurze (przedszkola, żłobki), opiece zdrowotnej, dobrej jakości szkolnictwu... Ale to wszystko kosztuje, trzebaby przestać kraść i mnożyć " Instytuty", wygodniej więc rzucić obywatelom ochłap i promować za nasze pieniądze "tradycyną rodzinę". Że nie wspomnę o tym, że po zaostrzeniu prawa aborcyjnego Polki po prostu boją się zachodzić w ciążę...
ZK590
miesiąc temu
za moje pieniądze organizują sobie nowy instytut d/s rozmnażania, którego prezenty będą waloryzować bo siedzenie na balkonie kosztuje coraz to więcej.
MARO
miesiąc temu
Nowy twór powstanie w którym znajdą zatrudnienie znowu tabuny swojaków!
bDSxmACr
Aj Waj!
miesiąc temu
Świat się dusi od nadmiaru ludzi a ci za rozmnażanie będą płacić... i to jeszcze tym najbiedniejszym... Wiecie co to jest? Selektywny chów niezaradnych życiowo.
nba
miesiąc temu
Hitlerowi też było za mało mięsa armatniego.. i kobiety miały tylko dwie funkcje rozród i kuchnia
...
Następna strona