Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Emerytura zależna od liczby dzieci? Mamy odpowiedź ministerstwa

159
Podziel się

Po informacjach o tym, że rząd planuje uzależnić wysokość emerytury od liczby dzieci, o pomysł zapytaliśmy u źródła. Ministerstwo rodziny odpowiada money.pl: nie pracujemy nad takim projektem.

MRPiPS odpowiada money.pl na pytanie dot. emerytur uzależnianych od liczby dzieci. Jest dementi
MRPiPS odpowiada money.pl na pytanie dot. emerytur uzależnianych od liczby dzieci. Jest dementi (East News)
bEhgKakB

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada money.pl na pytanie dotyczące pomysłu, który dotyczył uzależnienia wysokości emerytur od liczby dzieci. "Informujemy, że ministerstwo nie pracuje nad projektem powiązania wysokości emerytury z liczbą dzieci" - czytamy.

Przypomnijmy, poniedziałkowa "Wyborcza" informowała, powołując się na osobę związaną z rządem, że ten pracuje nad projektem, który zakłada powiązanie wysokości emerytury z liczbą posiadanych dzieci. "Im masz więcej dzieci, tym dostaniesz większą emeryturę. I odwrotnie - nie masz dzieci, na starość dostaniesz grosze" - czytamy. To miałoby uratować system emerytalny przed zapaścią.

bEhgKakD

- Zupełnie spokojnie można sobie wyobrazić sytuację, w której pracujące dzieci przekazują cześć swoich dochodów rodzicom. Np. każde dziecko jest zobowiązane przekazać 1 proc. swojej pensji na rzecz każdego z rodziców - powiedziała dziennikowi osoba związana z rządem.

Zobacz także: Obejrzyj: Ekspert o trzynastkach: Dyskryminacja i wypychanie na emeryturę

Temat pojawił się w mediach już tydzień temu, po słowach Barbary Sochy, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. demografii. Jej zdaniem, można powiązać system emerytalny z dzietnością. - Myślę, że to nie jest fikcja. Być może sytuacja do tego nas zmusi - tak Socha odpowiedziała w "Dzienniku Gazecie Prawnej" na zaproponowaną przez dziennikarzy koncepcję, by na emeryturę seniora pracowały tylko jego dzieci.

bEhgKakJ

Money.pl już wtedy zapytało ekspertów, co sądzą o tym pomyśle. Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, jako przykład podaje Czechy. W kraju naszych południowych sąsiadów rzeczywiście system emerytalny jest pośrednio powiązany z dzietnością.

- Wiek emerytalny kobiet zależy od liczby dzieci. Dla bezdzietnych wynosi 63,5 roku, a dla matek pięciorga dzieci zmniejsza się już do 59 lat - powiedział nam dr Kolek.

Podkreślił też, że w żaden sposób liczba dzieci nie wpływa na wysokość emerytury. A mniej więcej takie rozwiązanie zasugerowała pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej.

bEhgKakK

Prof. Witold Orłowski nie wierzy w powodzenie takiego systemu. - Myślę, że jest to "wrzutka", która nie doczeka się realizacji - powiedział money.pl. Ekonomista zwraca uwagę na to, że taki system rodziłby szereg problemów.

- Z czego te emerytury miałyby zostać wypłacane? A może trzeba by było zabrać wypracowane składki bezdzietnym? To byłoby niezgodne z konstytucją - stwierdził prof. Orłowski. Jednak, jak podkreśla, w najbliższych latach nieuniknionym może się okazać inna reforma systemu emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhgKale
KOMENTARZE
(159)
Ala
7 miesięcy temu
Czyli robienie dzieci na sile, wiecej dzieci wieksza emerytura. No super.Ale u nas wszystko jest mozliwe.
POLOWKA
9 miesięcy temu
NIE OPLACA SIE PRACOWAC W POLSCE BO EMERYTURY PO MEZU CZY PO ZONIE NIE MA A CZLOWIEK PLACI CALE ZYCIE SKLADKI A UMIERA NP 1 ROK PO PRZEJSCIU NA EMERYTURE I CO GDZIE JEGO WYPRACOWANE PIENIADZE NIE DAJA WSPOLMALZONKOWI PO SMIERCI NAWET 50 PROC. KTO KOZYSTA Z TEGO PANOWIE POLITYCY MAJA NA SWOJE PODWYRZKI
czy tak ..
9 miesięcy temu
czy to prawda jak urodze 5 dzieci to nie musze pracowac ani dnia i tak emeryture dostane wiekszą niż Ci co pracują .?? a za 5 dzieci mam co miesiac obecnie 2500 złotych.. zamiast robic tak masz jedno dziecko di pracujesz 30i więcj lat dostaniesz 3 % dodatku masz 2 dzieci pracujesz wiecej niz 30 lat dodatek 6 % prmasz 3 dzieci dostaniesz dodatek 8% po przepracowaniu minimum 30 alt ilosc dzieci i długosc pracy powinna być powiązana a nie jak dziś urodził ktoś 4 dzieci nie pracował ma emeryturę a ten co pracował i tez ma 4 dziecima tylko emerytuę coś tu nie gra nie ma emeryturę plus taki sam dodatek jak osoba co nei rpacowała.:???????????????
bEhgKalf
hjkl
9 miesięcy temu
dzieci się rodzą i też umierają
emeryt
9 miesięcy temu
wystarczy nie kraść a pieniądze się znajdą!!!
...
Następna strona