Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
28.01.2020 06:50

Emerytura zależna od liczby dzieci? Mamy odpowiedź ministerstwa

Po informacjach o tym, że rząd planuje uzależnić wysokość emerytury od liczby dzieci, o pomysł zapytaliśmy u źródła. Ministerstwo rodziny odpowiada money.pl: nie pracujemy nad takim projektem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
MRPiPS odpowiada money.pl na pytanie dot. emerytur uzależnianych od liczby dzieci. Jest dementi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada money.pl na pytanie dotyczące pomysłu, który dotyczył uzależnienia wysokości emerytur od liczby dzieci. "Informujemy, że ministerstwo nie pracuje nad projektem powiązania wysokości emerytury z liczbą dzieci" - czytamy.

Liczba dzieci wpłynie na wysokość emerytury? Rząd myśli nad takim rozwiązaniem
Emerytura zależna od liczby dzieci? Nowy pomysł rządu

Przypomnijmy, poniedziałkowa "Wyborcza" informowała, powołując się na osobę związaną z rządem, że ten pracuje nad projektem, który zakłada powiązanie wysokości emerytury z liczbą posiadanych dzieci. "Im masz więcej dzieci, tym dostaniesz większą emeryturę. I odwrotnie - nie masz dzieci, na starość dostaniesz grosze" - czytamy. To miałoby uratować system emerytalny przed zapaścią.

- Zupełnie spokojnie można sobie wyobrazić sytuację, w której pracujące dzieci przekazują cześć swoich dochodów rodzicom. Np. każde dziecko jest zobowiązane przekazać 1 proc. swojej pensji na rzecz każdego z rodziców - powiedziała dziennikowi osoba związana z rządem.

Obejrzyj: Ekspert o trzynastkach: Dyskryminacja i wypychanie na emeryturę

Temat pojawił się w mediach już tydzień temu, po słowach Barbary Sochy, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. demografii. Jej zdaniem, można powiązać system emerytalny z dzietnością. - Myślę, że to nie jest fikcja. Być może sytuacja do tego nas zmusi - tak Socha odpowiedziała w "Dzienniku Gazecie Prawnej" na zaproponowaną przez dziennikarzy koncepcję, by na emeryturę seniora pracowały tylko jego dzieci.

Money.pl już wtedy zapytało ekspertów, co sądzą o tym pomyśle. Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, jako przykład podaje Czechy. W kraju naszych południowych sąsiadów rzeczywiście system emerytalny jest pośrednio powiązany z dzietnością.

- Wiek emerytalny kobiet zależy od liczby dzieci. Dla bezdzietnych wynosi 63,5 roku, a dla matek pięciorga dzieci zmniejsza się już do 59 lat - powiedział nam dr Kolek.

Podkreślił też, że w żaden sposób liczba dzieci nie wpływa na wysokość emerytury. A mniej więcej takie rozwiązanie zasugerowała pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej.

Prof. Witold Orłowski nie wierzy w powodzenie takiego systemu. - Myślę, że jest to "wrzutka", która nie doczeka się realizacji - powiedział money.pl. Ekonomista zwraca uwagę na to, że taki system rodziłby szereg problemów.

- Z czego te emerytury miałyby zostać wypłacane? A może trzeba by było zabrać wypracowane składki bezdzietnym? To byłoby niezgodne z konstytucją - stwierdził prof. Orłowski. Jednak, jak podkreśla, w najbliższych latach nieuniknionym może się okazać inna reforma systemu emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, rząd, świadczenia, emeryci, emerytura, liczba dzieci, demografia, starość, seniorzy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2020

TomekMam nadzieje, że to nie jest kłamstwo i nie obudzę się któregoś dnia z informacją w TV że w nocy została przyjęta ustawa uzależniająca emeryturę od … Czytaj całość

29-01-2020

LukaszA kto by pracował na matkę czworga patusòw z których dwoje siedzi w więzieniu a dwoje nie pracuje, pije i pobiera zasiłki? Za takie dzieci emerytura … Czytaj całość

29-01-2020

CzatoIle prezes dostaje emerytury?Zgodne z ilością dzieci?

Rozwiń komentarze (159)